JustPaste.it

Salonowy Lew czyli jak przystosować mieszkanie do zwierzaka

Nie wyobrażasz sobie życia bez zwierzęcia domowego? Spraw aby Twoje mieszkanie nie było dla niego więzieniem ani, tym bardziej, śmiertelną pułapką.

Nie wyobrażasz sobie życia bez zwierzęcia domowego? Spraw aby Twoje mieszkanie nie było dla niego więzieniem ani, tym bardziej, śmiertelną pułapką.

 

PSI OBOWIĄZEK WŁAŚCICIELA

Każdy student, nie tylko weterynarii,  przyzna, że prawdziwy dom to wygodne łóżko, dobra kuchnia, schludna toaleta i działający internet. Tymi samymi zasadami możemy kierować się myśląc o przyjaznym domu dla naszego pupila, zapewniając mu:

  • odpowiednie miejsce do spania i leżakowania
  • wygodny dostęp do wody i posiłku
  • możliwość regularnego wypróżniania się i kąpieli
  • oraz rozrywkę.

Dobrze jest, jeszcze przed sprowadzeniem zwierzęcia do domu, odnieś powyższe warunki do potrzeb i gabarytów danego gatunku (pamiętając, że żaden pies nie będzie szczeniaczkiem przez całe życie!), a następnie skonsultować nasz projekt mieszkania z architektem, który przecież na co dzień umiejętnie łączy elegancję z pragmatyką.

PSIE PRAWO DO LEGOWISKA!

Dla psa jest to stałe miejsce nie tylko na nocleg, ale także na wypoczynek po spacerze. Kot z kolei nie zadowoli się jednym posłaniem. Sam znajdzie w domu kilka miejsc na drzemkę, zazwyczaj każde na innej wysokości. My możemy jednak zasugerować kotu jedno z nich, układając wygodne posłanie na przykład gdzieś w okolicy grzejnika. Tworząc legowisko zarówno psu jak i kotu pamiętajmy, aby:

  • nie ustawiać go w ciągu komunikacyjnym, tak aby zwierzę też miało spokój
  • nie izolować leżanki od centrum życia rodziny
  • dostosować wymiary posłania do gabarytów czworonoga
  • odpowiednio oznaczyć, że jest to jego miejsce, na przykład ulubionym gryzakiem.

Jak teraz połączyć legowisko z luksusowym salonem? Architekt wnętrz, Diana Mouleo-Mbongo z firmy Architekci24h ma na to bardzo pomysłowe sposoby: „Nawet najbardziej okazały salon w stylu glamour, straci na elegancji, gdy zamszową kanapę obejdą kocie kłaki. Z kolei prawdziwym miłośnikom zwierząt trudno wyobrazić sobie popołudniowy relaks bez towarzystwa ich pupila. Moja metoda to takie zaaranżowanie wnętrza, aby przestrzeń wypoczynku zwierzaka była dodatkową dekoracją pokoju dziennego. Posłanie dla pieska będące idealną miniaturką salonowej sofy albo uroczy hamaczek dla kotka może stanowić dodatkową atrakcję, która zachwyci odwiedzających nas gości, a  psu lub kotu zapewni poczucie własnego miejsca.”

JAK PSU ZUPA…

…należy się również zwierzakowi stałe miejsce na wodę i posiłek. Pies musi mieć przynajmniej dwie miski ustawione obok siebie – na karmę i wodę, obie dopasowane do swojej wielkości i budowy np. węższe miski dla psa ze zwisającymi uszami, a dla dużego osobnika – umieszczone na stojaku. Najtrwalsze, najłatwiejsze do utrzymania w czystości są te wykonane z metalu i ceramiki.  Koty z kolei wolą żeby miska z wodą była w innym miejscu niż miska z karmą, dlatego najlepiej urządzić im wodopój w innej części mieszkania. Jego rolę może spełniać ładny ceramiczny dzbanek, kubek, lub misa - im większe naczynie tym lepiej. Dla kotów niezbędnym elementem będzie również doniczka z trawą, kocimiętką, zielistką, papirusem lub szczypiorkiem. Podgryzanie roślinności pomaga kotu w oczyszczaniu przewodu pokarmowego, zadbajmy więc, by z braku wyboru nie musiał się posiłkować naszą ulubioną orchideą.

ABY NIE LATAĆ JAK KOT Z PĘCHERZEM

Czas na niewygodne tematy. Kot w domu oznacza zapach z kuwety. Pies w mieszkaniu to mokra łazienka po każdorazowej kąpieli czworonoga. Jeśli to nasza pierwsza przygoda z czworonogiem warto pobrać małą lekcję u specjalistów od aranżacji wnętrz, aby dowiedzieć się, w którym miejscu zapach ten będzie najmniej odczuwalny, lub jak urządzić i wentylować łazienkę, aby jak najszybciej wysychała. Niektóre firmy architektoniczne organizują bezpłatne konsultacje wnętrzarskie, na których możemy bez ponoszenia kosztów otrzymać gotowe pomysły i rozwiązania dostosowane do naszego mieszkania, jeśli tylko odpowiednio przedstawimy nasz problem. Z fachową pomocą czy bez, zawsze musimy jednak zadbać o:

  • miejsce do wypróżniania się zwierzęcia
  • przestrzeń na przechowywanie jego pokarmu, środków medycznych, gadżetów etc.
  • warunki do kąpieli

ZABAWA W KOTKA I MYSZKĘ

Nie mniej ważne jest, aby życie naszego czworonoga nie wiało nudą. Bez względu na tresurę i wychowanie, każde zwierzę pozostanie w głębi duszy wierne potrzebom swojego gatunku. Stąd biorą się odciski psich łap na białej ścianie, obdrapane kocim pazurem dębowe drzwi lub zwłoki upolowanego w ogrodzie kreta na środku salonu. O ile do zabawy z psem możemy wyznaczyć odpowiednie pomieszczenie, opróżnione uprzednio z antycznych mebli i kryształowej zastawy po babci, o tyle kot sam wybiera sobie ulubione miejsce do ostrzenia pazurków. „Klientce, która miała problem z upodobaniem jej kociaka do obdrapywania nóg jadalnego stołu, poleciłam zakup grubej włóczki. Wspólnie obłożyłyśmy dokładnie, nitka po nitce, obdrapywane części mebla włóczką i jest to teraz nie tylko ulubione miejsce zabawy dla Filonka, ale także bardzo dekoracyjne uzupełnienie salonowego mebla.”  - opowiada projektant aranżacji wnętrz firmy Architekci24h, Anna Mikielska.

Na koniec prac, gdy przygotujemy już całe mieszkanie pod kontem przyszłego domownika, pozostaje jeszcze test sprawdzający. Jak śmiesznie by to nie wyglądało, dla bezpieczeństwa naszego pupila warto obejść całe mieszkanie „na czworaka”, nabierając zupełnie nowej perspektywy. Niezabezpieczone chemikalia, niebezpieczne podłoże, trujące rośliny dekoracyjne lub szczelina pomiędzy drzwiami a łóżkiem, gdzie biedny zwierzak może zaklinować się na dobre mogą być dla zwierzaka śmiertelnym  niebezpieczeństwem i naszym obowiązkiem jest ich przed nim uchronić.

Licencja: Creative Commons