Login lub e-mail Hasło   

Biblioteki polskie jako lokalne centra informacyjne i multimedialne

Zasoby informacji w bibliotekach jeszcze długo nie będą dostępne w Internecie. Pytam więc, czy nie ma dyskryminacji w dostępie do wiedzy w polskich naukowych bibliotekach?
Wyświetlenia: 342 Zamieszczono 17/04/2015

Biblioteki polskie jako centra informacyjne i multimedialne

Bibliotekarze to niepozorna grupa ludzi dysponująca ogromną bazą informacji w książkach z bibliotek całego świata. Dzięki Internetowi dobrze wykształceni bibliotekarze mają dostęp do światowych baz danych zawierających katalogi książek już wydanych, począwszy od rozpoczęcia ich drukowania. Korzystając z sieci bibliotek można mieć dostęp do prawie każdej książki (lub czasopisma) wydanej na świecie. Biblioteki specjalistyczne wypożyczają sobie wzajemnie zgromadzone książki, ale mają do nich dostęp tylko naukowcy. Biblioteki naukowe wypożyczają książki tylko wybranym naukowcom, ewentualnie studentom.

Zasoby informacji w bibliotekach jeszcze długo nie będą dostępne w Internecie. Zachodzi więc pytanie czy nie ma dyskryminacji w dostępie do wiedzy naukowej zgromadzonej w polskich bibliotekach utrzymywanych wysiłkiem całego społeczeństwa?

Zwykły śmiertelnik pragnący powiększyć swoją wiedzę o świecie nie ma pojęcia o zasobach bibliotecznych w Polsce (a tym bardziej na świecie) i sposobie korzystania z nich. Chcąc wprowadzić w życie model powszechnej edukacji (samoedukacji), który jest niezbędny we współczesnym świecie( w którym szkoły nie nadążają za postępem wiedzy) powinniśmy rozwijać sieć profesjonalnych bibliotek będących centrami informacyjnymi i multimedialnymi dla ludzi pragnących kształcić się i dokształcać po pracy. Dobrze wykształceni bibliotekarze zatrudnieni w tej sieci pełnili by rolę przewodników w świecie wydanych książek i czasopism.

Tak więc do Programu Partii Dekalogu - programu rozwoju Polski, zawartego w książce pt. Człowiek i klimat-link https://depot.ceon.pl/handle/123456789/4855 dopisuję postulat utworzenia w Polsce sieci gminnych, parafialnych profesjonalnych bibliotek będących centrami informacyjnymi i multimedialnymi wspomagającymi ludzi pragnących się kształcić. Naszym celem jest łatwa dostępność dla każdego Polaka szybko powiększających się zasobów wiedzy i nowy system powszechnej samodzielnej edukacji w sieci nowoczesnych lokalnych bibliotek naukowych.

Warszawa, dnia 17 kwietnia 2015 roku, godzina 20:00 Bogdan Góralski

Podobne artykuły


10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 693
10
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1017
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1108
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1389
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1080
5
komentarze: 60 | wyświetlenia: 549
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141227
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 236331
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 109517
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 121744
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska