Login lub e-mail Hasło   

Szkolenie indywidualne czy szkolenie otwarte?

Wśród podstawowych form szkoleń wyróżniamy kursy otwarte, zamknięte – czyli szkolenie wewnętrzne dla pracowników danej firmy oraz szkolenia indywidualne.
Wyświetlenia: 350 Zamieszczono 18/04/2015

Czy one się różnią oraz jaka forma jest najlepsza dla kursantów?

Szkolenia otwarte czy indywidualne są idealne dla pracowników, studentów czy osób, które indywidualnie chcą nabyć jakichś umiejętności. Istnieje wiele technik przeprowadzania szkoleń. Zazwyczaj możemy wybierać spośród szkoleń indywidualnych oraz grupowych. Wiele firm oferuje bogatą paletę szkoleń – księgowe, IT, komunikacyjne. Jest ich wiele. Tylko pozostaje pytanie czy lepiej jest wziąć udział w grupowych zajęciach czy indywidualnych.

Szkolenie indywidualne

Szkolenie indywidualne wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Zalet jest masa. Przede wszystkim dla osób pracujących, ceniących czas istnieje możliwość elastycznego dostosowania godzin. Trener może wziąć pod uwagę kwestie naszych obowiązków i korzystnie dla nas rozłożyć zajęcia w ciągu tygodnia. Dodatkowo materiał, który chcemy przyswoić możemy regulować w zależności od naszych preferencji. Możemy powracać do zagadnień, które są dla na niejasne. Możemy robić to bez krępowania, gdyż tylko my jesteśmy w sali z trenerem. Na dodatek wiele firm jest w stanie zaoferować dojazd do klienta. Tak więc, komfort jakim odznaczają się szkolenia indywidualne jest niebywały.

Jednak pamiętajmy, że możemy znaleźć także wady tego rozwiązania. Przede wszystkim nie każdy jest w stanie wytrzymać na szkoleniu sam. Często mimo, że może być to krępujące wolimy przebywać w grupie. Najlepiej, gdy szkolenie trwa jakiś dłuższy czas. Wówczas grupa jest w stanie się zapoznać i szkolenie staje się jeszcze większą przyjemnością. Uczestnicząc w szkoleniach indywidulanych pozbawiamy się także możliwości wymiany informacji i doświadczeń ze współkursantami.

Szkolenia grupowe - otwarte

Jak łatwo się domyślić, szkolenie grupowe również ma wiele zalet J Jest to jednak także uwarunkowane osobowością klienta, który ma zamiar skorzystać z oferty. Jeśli jesteś osobą otwartą, wolisz wykazać się na tle grupy – zapewni ci to rozwiązanie zajęć w grupie. Wówczas czujesz się bardziej komfortowo, masz okazje poznać nowych ludzi i dostrzec ich spojrzenie na dane zagadnienia.

Co do wad, z pewnością nie zawsze może się okazać, że jest się perfekcjonistą. Istnieje psychiczne ryzyko wyśmiania. Nawet jeśli jesteśmy dorośli i jest to szkolenie z prostego zagadnienia. W naszej podświadomości zawsze pojawi się ta iskra. Przy szkoleniu grupowym musimy liczyć się również z tym, że trener patrzy na nas jako część całości – program, harmonogram dostawany jest do większości, a my musimy się dostosować.

 

Ciężko jest narzucić komuś wybór. Klient po zapoznaniu się z ofertami firm szkoleniowych, opiniami na temat technik prowadzenia zajęć powinien samodzielnie zdecydować. Często powinniśmy się kierować tym co wydaje się dla nas korzystniejsze. Dla jednych o niebo lepszą ofert jest indywidualna ścieżka nauki z trenerem, dla innych grupowe dyskusje.

 Autor: PB

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1482
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1632
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1060
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1009
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 892
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 919
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 973
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 814
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 604
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 947
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 801
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 819
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska