JustPaste.it

„Anioł Stróż” młodej pary, czyli jak wybrać świadków.

Planując ślub narzeczeni muszą dokonać wyboru świadków.

Planując ślub narzeczeni muszą dokonać wyboru świadków.

 

swiadek-na-slubie__1__small.jpg

Osoby takie, mają za zadanie, przede wszystkim wspierać przyszłych małżonków zarówno przed jak i w trakcie trwania ceremonii i przyjęcia weselnego. W tym artykule postaram się przybliżyć temat świadków, ponieważ ich wybór absolutnie nie powinien być przypadkowy.

Oprócz tego, że świadkowie podpisują dokumenty przed uroczystością w kościele czy podczas ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego, mają szereg innych bardzo ważnych obowiązków. Najważniejszą rzeczą, której nie mogą zapomnieć świadkowie to ich dowody osobiste, które potwierdzą ich tożsamość. Brak tego dokumentu może sprawić, że ślub zostanie przesunięty lub w najgorszym wypadku - odwołany. Jednak ten drugi scenariusz, rzadko się sprawdza.

Kim są świadkowie?

Według polskiej tradycji i prawa świadkami mogą być wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Najczęściej są to osoby z bardzo bliskiego otoczenia narzeczonych – brat, siostra, inni członkowie rodziny czy przyjaciele. Świadkami w większości przypadków są osoby przeciwnej płci. Panna Młoda wybiera świadka płci żeńskiej, a Pan Młody płci męskiej.

Ponadto, przyjmuje się, że świadkami NIE powinny być osoby, które pozostają w związku małżeńskim. Świadkiem również nie powinna być kobieta spodziewająca się dziecka. Są to reguły, których nie reguluje prawo polskie, jednak takie przekonania istnieją w naszej tradycji.

Jak zaznaczyłam w tytule tego artykułu świadek to taki „Anioł Stróż”, który czuwa nad przebiegiem uroczystości i przyjęcia weselnego, ale nie tylko. Pomoc i wsparcie w przygotowaniach do tego wyjątkowego dnia jest nieoceniona – i taka też jest rola świadków – pomagać i wspierać przyszłych małżonków.

Kogo wybrać na świadków?

Wybór świadków, jak już wspomniałam, to nie łatwe zadanie. Dla większości jest to oczywiste, że świadkiem będzie młodsza sistra czy brat. Jednak nie zawsze jest to takie proste. Problem zaczyna się wtedy, kiedy rodzeństwa nie ma lub jest, ale pozostaje w związku małżeńskim. Grono najbliższych przyjaciół jest liczne i wybór jest szalenie trudny. W takiej sytuacji pamiętajmy, żeby postawić na osoby energiczne, zabawne, pomysłowe, ale przede wszystkim odpowiedzialne. Bycie świadkiem to ogromne wyróżnienie, ale też wiele obowiązków. Nie każdy chce zostać świadkiem i nie każdy sprawdzi się w tej roli. Dlatego decyzja o wyborze świadków musi być dobrze przemyślana.

Czy możemy wybrać więcej niż dwóch świadków?

Jeżeli chcemy, aby wsparcie podczas ślubu i wesela było większe niż tylko dwóch świadków, to oczywiście jest to możliwe. Najczęściej decyzja o większej ilości świadków jest podejmowana w sytuacji, kiedy mamy wiele rodzeństwa i prawdziwych, oddanych przyjaciół. Dzięki temu, iż każdy z nich otrzyma propozycję roli świadka, wy unikniecie sytuacji, w której ktoś zostanie pominięty i poczuje się urażony. Należy pamiętać, że niezależnie od ilości świadków, tylko dwoje z nich będzie figurować w dokumentacji ślubnej.

Czy świadkami mogą być osoby tej samej płci?

Podczas ślubu udzielanego w Kościele nie ma reguły czy świadkami będą osoby przeciwnej czy tej samej płci. Zarówno dwie kobiety, jak i dwóch mężczyzn może asystować młodej parze podczas ślubu, ale tylko kościelnego. W Urzędzie Stanu Cywilnego taka procedura niestety nie ma prawa bytu. Podczas uroczystości w USC podpisy muszą być złożone przez dwóch świadków odmiennej płci.

Podsumowując, można stwierdzić jednoznacznie, że wybór świadków to pozornie błahostka, jednak kiedy przychodzi moment podjęcia decyzji, rodzi się mnóstwo pytań, które często pozostają bez odpowiedzi. To co ja mogę Wam doradzić, to przede wszystkim ROZWAGA. Nie podejmujcie tak szalenie ważnej decyzji pod wpływem chwil, bez zastanowienia. Jeżeli chcecie mieć w swoich świadkach oparcie i pomoc – rozważcie wszystkie za i przeciw, a decyzja przyjdzie sama.

 

Źródło: http://slubi.pl/blog/anio-stroz-modej-pary-czyli-jak-wybrac-swiadkow/361/