JustPaste.it

Z czego wykonane są drabiny?

Wybór odpowiedniej drabiny jest ważną czynnością, ponieważ od tego zależy nasze bezpieczeństwo.

Wybór odpowiedniej drabiny jest ważną czynnością, ponieważ od tego zależy nasze bezpieczeństwo.

 

Zakup drabiny, podobnie jak każdego narzędzia, zależy od planowanego zadania czy rodzaju pracy. Przy wyborze takich produktów jak drabina kierujemy się pewnymi zasadami: mocna i stabilna budowa, bezpieczeństwo, łatwość w użyciu oraz trwałość – wysokogatunkowe drabiny powinny przetrwać przez wiele lat.

Drabina aluminiowa

W Polsce nie ma znormalizowanych jakości drabin. Możemy wyróżnić cztery typy drabin, ze względu na materiał, z którego są wykonane: drewniane, aluminiowe, stalowe i z włókna szklanego. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady.
Drabiny drewniane

Są ciężkie, ale i najtańsze. Używane głównie przy robotach związanych z elektryką – pod warunkiem, że są suche.

Drabiny z włókna szklanego

Drabiny z włókna szklanego są najdroższe. Wykonane z solidnego materiału, są najbardziej odporne na warunki pogodowe oraz są bezpieczne do użytku przy instalacji elektrycznej.

Drabiny aluminiowe

Posiadają bardzo mocną budowę  ale jednocześnie są w miarę lekkie, odporne na korozję i pogodę. Nie rdzewieją. Drabiny aluminiowe są lżejsze od stalowych, dlatego dużo łatwiej je przenosić, przewozić i zamontować. Dodatkowym atutem jest ich niska cena.

Drabiny ze stali

Wymagają konserwacji. Ich wytrzymałość jest porównywalna z aluminiowymi, jednakże ich waga pozostawia wiele do życzenia. Drabina stalowa ocynkowana ogniowo: posiada dużą odporność na przypadkowe uszkodzenia, doskonale znosi nawet bardzo intensywne użytkowanie. Jest odporna na korozję, pod warunkiem, że powłoka cynkowa nie zostanie uszkodzona np. podczas montażu. Jest również droższa do aluminiowej.

Wybierając drabinę najlepiej kierować się przeznaczeniem drabiny: jeśli będzie używana kilka razy w roku to lepsza będzie aluminiowa. Jeśli drabina będzie bardzo intensywnie używana, lepsza będzie stalowa.