JustPaste.it

Dieta zdrowa dla zębów

O tym, jak ważna dla zdrowia jest prawidłowa dieta, wie każdy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że sposób odżywiania w dużym stopniu wpływa również na stan zębów.

O tym, jak ważna dla zdrowia jest prawidłowa dieta, wie każdy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że sposób odżywiania w dużym stopniu wpływa również na stan zębów.

 

Co zatem jeść, aby mieć uśmiech biały i zdrowy. Jakie pokarmy wybierać, a z jakich lepiej zrezygnować?

O czym należy pamiętać?

Dla zdrowych zębów istotne znaczenie ma profilaktyka i prawidłowa higiena jamy ustnej. W związku z tym, zalecane jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie oraz dokonywanie wizyt kontrolnych u stomatologa raz na pół roku. Ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób dziąseł zmniejsza również stosowanie nici dentystycznych umożliwiających dokładne czyszczenie szczelin międzyzębowych oraz przeciwbakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej.

Jednak stan zębów zależy również od spożywanych produktów. Dieta zdrowa dla zębów powinna składać się z dużej ilości warzyw i owoców, ale też produktów pełnoziarnistych, jak ciemne pieczywo i kasze. Ponadto niezbędny jest nabiał oraz tłuszcze nienasycone znajdujące się w rybach, ale też w białym mięsie i oliwie. Wymienione produkty są źródłem wapnia, fluoru i witamin, będących podstawą dla zdrowych zębów oraz dziąseł.

Dwa minerały – wapń i fluor

Wapń jest podstawowym budulcem zębów, wzmacniającym szkliwo, a tym samym  zapobiegającym występowaniu próchnicy. Niedobory tego minerału osłabiają konstrukcję zębów, które stają się bardziej narażone na działanie bakterii i próchnicę, częściej się kruszą i łamią. Wapń wpływa również na stan dziąseł, chroniąc je przed działaniem bakterii powodujących infekcje i choroby, w tym najpoważniejszą z nich parodontozę, której następstwem jest odsłanianie szyjek zębowych.

Najważniejszym źródłem wapnia są produkty mleczne, jak mleko, jogurt naturalny, maślanka, kefir. Ponadto minerał ten znajduje się w produktach zbożowych, brokułach, szpinaku, burakach, rybach, a także w wodzie mineralnej – oczywiście bogatej w szczególności w wapń.

Uwaga! W przypadku występowania alergii na białko mleka krowiego, bogatym źródłem wapnia jest mleko kozie.

Ważnym składnikiem budującym zęby i wzmacniającym szkliwo jest również fluor. Wykazuje on działanie antybakteryjne, ponadto zwiększa odporność szkliwa na działanie kwasów organicznych.

Minerał ten znajduje się między innymi w herbacie, rybach morskich, cielęcinie i ryżu. Jednak największym źródłem fluoru jest sól fluorowana i woda mineralna.

Uwaga! Nadmiar fluoru może prowadzić do tzw. fluorozy, powodującej plamy na powierzchni zębów, które przeistaczają się w zagłębienia.

Dwie witaminy – A, D

Dla prawidłowej mineralizacji szkliwa bardzo ważna jest witamina A, która jednocześnie wpływa na stan dziąseł. Przeciwdziała bakteriom powodującym próchnicę i zapobiega odsłanianiu szyjek zębowych. Jej największym źródłem jest marchewka, jednak występuje również w czerwonym mięsie, wątróbce, jajach, ziemniakach, pomidorach, selerze, kapuście, szpinaku, brokułach, czerwonej papryce, dyni. Można ją też znaleźć w owocach cytrusowych, morelach, kiwi, agreście, melonie.

Jak wiadomo, witamina D wzmacnia kości, w związku z tym wpływa również na konstrukcję zębów. Jest ona niezbędna dla prawidłowej mineralizacji szkliwa, ponadto ułatwia przyswajanie wapnia. Jej źródłem są przede wszystkim ryby, zwłaszcza te tłuste, jak łosoś, tuńczyk, makrela czy halibut, ponadto występuje w tranie. Witaminę D można też znaleźć w nabiale, jajkach, kukurydzy oraz kakao.

Czego należy unikać?

Negatywny wpływ na stan zębów i dziąseł mają przede wszystkim cukry proste, w związku z czym należy unikać zawierających je produktów. Sprzyjają one rozmnażaniu w jamie ustanej bakterii powodujących powstawanie próchnicy i płytki nazębnej, która w wyniku mineralizacji przekształca się w kamień niszczący dziąsła. Cukry proste znajdują się przede wszystkim w słodyczach. Dlatego należy ograniczyć spożycie cukierków, ciastek i słodzonych napojów. Jednak warto pamiętać, że również takie produkty jak miód i dżem zawierają cukry proste.

We współpracy z http://odent.pl/