JustPaste.it

Jak samodzielnie nauczyć się języka obcego?

Bez znajomości tego samego języka porozumiewanie się jest niemożliwe. Co zrobić, aby samodzielnie nauczyć się języka obcego?

Żyjemy w globalnej wiosce. Dzięki Internetowi komunikowanie się z ludźmi z innej części świata jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Istnieje tylko jedna bariera. Język. Bez znajomości tego samego języka porozumiewanie się jest niemożliwe. Co zrobić, aby samodzielnie nauczyć się języka obcego?

 

Motywacja – klucz do sukcesu!

 

Kluczem do odniesienia sukcesu w nauce języków obcych jest motywacja. Bez niej po kilku tygodniach lub miesiącach, zniechęcony małymi postępami porzucisz naukę. Zrezygnujesz z dalszego wysiłku, bo nie przyświecał ci żaden cel oprócz ogólnej chęci nauczenia się języka. Samo stwierdzenie „nauczę się” nie wystarczy. Musisz sobie uświadomić, dlaczego chcesz to zrobić. Przykładowymi motywacjami mogą być:

  • Chęć znalezienia lepszej pracy
  • Podróżowanie i poznawanie obcych kultur bez obecności przewodnika
  • Nawiązanie międzynarodowych znajomości
  • Możliwość oglądania ulubionych filmów i czytania książek w oryginale
  • Okazja do szybszego rozwoju osobistego – możliwość do korzystania ze źródeł wiedzy dostępnych w obcym języku.

 

Smartnij cele!

 

Jeśli masz już motywację, ustal sobie cel. Zgodnie z metodologią stosowaną w zarządzaniu, taki cel powinien być konkretny (np. określ jaki poziom chcesz osiągnąć), możliwy do zmierzenia (np. zdobycie odpowiedniego certyfikatu), osiągalny (w granicach naszych możliwości), ważny (wpływający na nasze życie, zaspokajający istotną potrzebę) i określony w czasie. Tak sformułowany cel zapisz i umieść w widocznym miejscu, żeby ci przypominał o sobie.

 

Nauka krok po kroku

 

Jeżeli zaczynasz przygodę z nowym językiem, nie masz potrzeby uczenia się na początku zawiłych zasad gramatycznych czy wyszukanego słownictwa. Skorzystaj z dostępnych w Internecie list 1000 najpopularniejszych słów w danym języku. Nauczenie się ich umożliwi ci swobodną konwersację na codzienne tematy. Gdy zobaczysz pierwsze efekty, łatwiej będziesz mógł się zmobilizować do dalszego wysiłku.

 

Ucz się przez ucho

 

Języka najczęściej używamy do prowadzenia rozmów. Dlatego oprócz słownictwa ważne jest zapoznanie się z melodią języka. W tym przypadku piosenki nie są tak wartościowe jak audycje publicystyczne. Dobrym sposobem jest słuchanie zagranicznych stacji radiowych, oglądanie programów telewizyjnych. Nawet jeżeli nie masz czasu na naukę, odtwarzanie audycji w obcym języku w tle wykonywanych czynności pozwoli ci „osłuchać się” z językiem.

 

Z pasja w naukę

 

Lubisz gotować? Interesujesz się modą? Wykorzystaj dziedzinę, na której się znasz i zacznij ją zgłębiać w języku obcym. Szukaj przepisów na twoje ulubione potrawy w języku obcym. Czytaj blogi zagranicznym autorów. Masz swoje ulubione książki? Przeczytaj je w oryginale. Znajomość fabuły i pozytywne emocje związane ze znanymi bohaterami pozwolą ci z radością czytać i nie przejmować się tym, że pewnych słów nie rozumiesz. Poznasz składnie i gramatykę w trakcie wciągającej lektury.

 

Nawiązuj kontakty

 

Mogą być to osoby z zagranicy lub Polacy uczący się języka obcego. Spotykajcie się jak najczęściej, korespondujcie lub rozmawiajcie przez Skype. Kontakt z żywym językiem, używanie go w praktyce, a przy tym zawieranie znajomości pozwoli połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie ma lepszego treningu niż rozmawianie w obcym języku. Szukaj okazji do tego i wykorzystuj je jak najczęściej.

 

Nie zapomnij zapamiętać

 

Nieużywany język jest zapominany. Włożyłeś już duży wysiłek w zrobienie postępów w nauce. Utrzymanie uzyskanego poziomu jest łatwiejsze, ale wymaga nie mniejszej systematyczności. Staraj się wykorzystywać każdą okazję do używania języka obcego. Skorzystaj z audio kursów i słuchaj ich stojąc w korku lub jadąc tramwajem. Rób listę zakupów w języku obcym. Wróć do ulubionego serialu i obejrzyj go, tym razem bez polskich napisów. Nawet niewielki, ale regularny kontakt z obcym językiem pozwoli ci zachować wyćwiczone umiejętności.

 

Niektórzy mają łatwość w uczeniu się języków. Inni potrzebują na to więcej czasu. W każdym przypadku do osiągnięcia efektów potrzebna jest ciężka praca i regularność. Najważniejszym elementem nauki jest odpowiednia i silna motywacja. Nabywanie nowej wiedzy i umiejętności powinno być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Dlatego warto próbować różnych metod i wybrać dla siebie tą najbardziej odpowiednią. Dobre efekty przynosi strategia zanurzenia się w języku, czyli stworzenie otoczenia stymulującego do nauki. Miejsc i sytuacji, które można wykorzystać do nauki jest dużo. Trzeba po prostu zacząć je wykorzystywać, nagradzać się za postępy i cieszyć się zdobywaniem nowych, przydatnych w życiu umiejętności.

 

 

Autor: pl