Login lub e-mail Hasło   

Jak przetrwać wystąpienia publiczne

Wiele osób stresuje się przed wystąpieniami publicznymi, jest nawet teza, że ludzie bardziej boją się wystąpień publicznych niż własnej śmierci.
Wyświetlenia: 353 Zamieszczono 23/04/2015

Przyczyny lęku przed wystąpieniami mogą być różne, podobnie jak jego skutki. Frustracja i zamykanie się w sobie to bardzo częste przypadłości u osób, które mają ten problem. Poniżej przedstawiamy kilka rad jak sobie radzić ze strachem przed wystąpieniem.

Uświadom sobie swoje uczucia
Boisz sie? zdarza się każdemu. Musisz zmierzyć się ze swoim strachem, nie ukrywaj go. Gdy uświadomisz sobie swój lęk, podejdziesz do sprawy realistycznie, będziesz mógł lepiej nad nim panować.

Pewność siebie to podstawa
Popracuj nad pewnością siebie. Zdaj sobie sprawę, że nie możesz wstydzić się samego siebie, ty i twoi odbiorcy jesteście równi. Choć przemawiając  może się wydawać, ze wszyscy poznają twoje słabości i sekrety, tak naprawdę zobaczą tylko to na co pozwolisz. Pewności siebie trzeba się nauczyć, nigdy nie staniesz się kimś innym, musisz polubić siebie.

Błędy się zdarzają
Każdy z nas się czegoś w życiu uczy, a gdy się uczymy normalne jest, że zdarza się nam popełniać błędy. Ty uczysz się występować publicznie, nie przejmuj się błędami. Możesz z nich czerpać kolejne lekcje. Pamiętaj, że i tak doszedłeś dalej niż osoby, które nigdy tego nie próbowałaby.

Znaj temat
Przygotuj się jak najlepiej do swojego wystąpienia. Poznaj jego temat jak najlepiej, pamiętaj, że nawet gdy stracisz przykładowy wątek możesz zacząć mówić o innym aspekcie tematu. Nie ustalaj sobie z góry sztywnego tekstu, różne rzeczy mogą się zdarzyć, ktoś może zadać ci pytanie. Nie panikuj, jeśli wiesz o czym mówisz masz pewność, że będzie dobrze.

Ćwicz wymowę
Postaraj się poćwiczyć w domu, poproś swoich przyjaciół aby byli Twoją publicznością. Pamiętaj, że publiczność musi Cie zrozumieć, naucz się mówić głośno i wyraźnie. Nie tylko będziesz dobrze zrozumiany ale tez podkreślisz pewność siebie.

Kontrola stresu
Chociaż to trudne-naucz się kontrolować stres. Wypróbuj w tym celu techniki relaksacyjne, możesz zacząć od prostych ćwiczeń oddechowych. Stresujesz się bo myślisz, że publiczność będzie widziała wszystko. Spokojnie, osoby, które będą ciebie słuchać są takie same jak ty, też mają swoje lęki i wiedzą co czujesz w trakcie wystąpienia.

Wystąpienia publiczne stresują, to fakt. Pamiętaj, nie jesteś jedynym, który się boi, ale prawdziwą odwagą już się wykazałeś - próbujesz! Musisz pamiętać, że praktyka czyni mistrza, im więcej będziesz występował publicznie tym mniej będziesz się tego obawiał.

Autor: Monika Podgórna

Podobne artykuły


25
komentarze: 84 | wyświetlenia: 1868
17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1002
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1646
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1347
15
komentarze: 134 | wyświetlenia: 2043
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 532
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1129
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 725
14
komentarze: 119 | wyświetlenia: 942
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 876
13
komentarze: 21 | wyświetlenia: 830
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1123
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 528
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 842
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska