Login lub e-mail Hasło   

Kinkiety - tani i prosty sposób na doświetlenie i dekorację wnętrz.

O tym, jak wyglądają wnętrza pomieszczeń, w których mieszkamy i pracujemy, decyduje bardzo wiele elementów.
Wyświetlenia: 431 Zamieszczono 23/04/2015

Jednym z najważniejszych jest oświetlenie, na które składają się nie tylko lampy jako, konkretne jednostki oświetleniowe określonej mocy. Na charakter emitowanego przez nie światła wpływają przynajmniej trzy elementy. Są to moc i barwa żarówek, forma i rodzaj lampy, jej dopasowanie do otoczenia oraz usytuowanie i kierunek rozchodzenia się światła. Dzięki różnorodności lamp i żarówek dostępnych na rynku, dobór oświetlenia jest nie tylko nie lada wyzwaniem, ale stwarza też ogromne możliwości, a lampy, które wybierzemy, wpłyną nie tylko na stopień doświetlenia pomieszczeń, ale i na ich wygląd i aurę.


Lampy mogą zmieniać proporcje pomieszczeń


Lampy sufitowe emitujące silne, intensywne światło podwyższają optycznie oświetlane wnętrze. Chcąc wizualnie obniżyć poziom sufitu, wystarczy oświetlić go nieco słabiej, a najlepiej zamontować lampy na nieco niższym poziomie, np. na ścianach – w tej roli idealnie sprawdzą się kinkiety. Kinkiety umożliwiają też poszerzanie pomieszczeń, szczególnie dobrze współgrając z lustrami.


Kinkiet – co to za lampa?Lampy kinkietowe są lampami montowanymi na ścianach. Tradycyjnie nadawano im formy słupkowe np. świeczników, ale współcześnie kinkiety mogą przybierać bardziej finezyjne i fantazyjne kształty. Lampy tego typu można spotkać w wielu wnętrzach, choć pierwotnie kinkiety były przede wszystkim oświetleniem teatralnym. Chociaż sprawdzają się jako oświetlenie ogólne (musi ich być odpowiednio dużo), to wykorzystywane są głównie w charakterze oświetlenia dodatkowego, jako doświetlenia, elementy mające optycznie skorygować niedoskonałości wnętrz lub lampy służące kreowaniu aury, czyli nastroju oświetlanych pomieszczeń.


Walory dekoracyjne kinkietów
Kinkiety umożliwiają tworzenie niepowtarzalnych i wyjątkowych efektów świetlnych. Lampy kinkietowe z tarczami wykonanymi z metalu albo z luster pozwalają na osiągnięcie naprawdę niezwykłych wrażeń wizualnych. Kinkiet zamontowany nad ozdobną szafką z jakimiś eksponatami (np. porcelanowymi figurkami) potrafi doskonale wyeksponować kolekcję. Kinkiet w przejściu pomiędzy pomieszczeniami ( w korytarzu ) nada mu nieco tajemniczości. Dodatkowo możemy eksperymentować z kolorami świateł. Klosze czy też raczej tarcze lamp kinkietowych występują w bardzo wielu wzorach i kolorach. Odpowiedni dobór lampy nada oświetlanym wnętrzom wyjątkowy i niepowtarzalny charakter, taki, na jakiego stworzeniu zależy nam najbardziej.


Funkcjonalność kinkietów
Chociaż lampy kinkietowe rzeczywiście pierwotnie wykorzystywane były w teatrach, bardzo szybko i z niespotykaną inwencją przystosowano je do użytku domowego i dziś chyba nie ma domu czy mieszkania, w którym nie znalazłyby się jakieś kinkiety. Nic w tym dziwnego, bo lampy te oprócz walorów dekoracyjnych są dobrym źródłem światła do zadań specjalnych. Wystarczy wspomnieć, że idealnie komponują się z lustrami. Światło generowane przez te lampy może też być doskonałym sposobem na zniwelowanie kontrastu podczas oglądania telewizora. W lampy kinkietowe można też z powodzeniem wyposażać łazienki, a nawet montować je na zewnętrznych ścianach budynków. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni model.

Podobne artykuły


17
komentarze: 8 | wyświetlenia: 33570
8
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3411
27
komentarze: 12 | wyświetlenia: 4187
26
komentarze: 22 | wyświetlenia: 2869
25
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4056
25
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2403
22
komentarze: 42 | wyświetlenia: 3285
21
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1544
20
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1252
20
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1537
20
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2933
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 7552
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 8926
18
komentarze: 30 | wyświetlenia: 61779
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska