Login lub e-mail Hasło   

Ewangelia w/g św. Jana.

Ewangelia w/g św. Jana jest czwartą i ostatnią ewangelią, którą wybrano do Nowego Testamentu.
Wyświetlenia: 779 Zamieszczono 01/05/2015

 

 

Ewangelia w/g św. Jana jest czwartą i ostatnią ewangelią, którą wybrano do Nowego Testamentu. Jest ona inna niż trzy poprzedzające ją ewangelie zwane synoptycznymi. Przede wszystkim znacznie częściej i wyraziściej niż trzy poprzednie ewangelie mówi o Chrystusie jako o Bogu. Poza tym używa innych słów w stosunku do wyznawców Jahwe niż ewangelie poprzednie. Ewangelie Mateusza, Marka i Łukasza mówią o wyznawcach Jahwe jako o Izraelu, natomiast rzadko jako o Żydach, tymczasem Ewangelia w/g św. Jana odwrotnie. W tamtym czasie słowo Żyd było już w użyciu, jednak na podstawie pierwszych trzech ewangelii wydaje się, że nie było ono powszechnie używane w stosunku do zwykłej ludności, a tylko do faryzeuszy i saduceuszy. Jan na pewno o tym wiedział, a ponieważ Chrystusa skazał na ukrzyżowanie Kajfasz, arcykapłan świątyni jerozolimskiej, czyli Żyd, Jan przeważnie używa tego słowa. Słowo Żyd prawdopodobnie wywodzi się z okresu „niewoli babilońskiej”. Wziąłem te słowa w cudzysłowie, ponieważ żadnej niewoli tam nie było, podobnie jak i w dwóch poprzednich „niewolach” asyryjskiej i egipskiej. Dorabianie sobie historii, a w tym przypadku cierpienia powoduje, że inne narody patrzą na nich z litością, chociaż naród ten a potem już nie naród tylko zwyczajne kundle, podróbka Pana Boga na litość nie zasługuje.

Wracając do Ewangelii w/g św. Jana trzeba jasno powiedzieć, że po Soborze Watykańskim II żydzi (już pisane z małej litery) chcą, aby tą ewangelię wycofać z Nowego Testamentu. Widocznie chcą zrzucić z siebie winę za ukrzyżowanie Chrystusa wymazując z ewangelii słowo Żyd, tak często pojawiające się w niej i automatycznie zastąpić je jakimś mało znanym słowem Izrael. Ewangelia jednak istnieje, a w niej pewne stwierdzenie, przeciwstawne chciejstwu Kościoła, o czym napiszę następnym razem. 

Podobne artykuły


25
komentarze: 84 | wyświetlenia: 1868
17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1003
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1646
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1347
15
komentarze: 134 | wyświetlenia: 2043
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 532
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1129
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 725
14
komentarze: 119 | wyświetlenia: 944
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 876
13
komentarze: 21 | wyświetlenia: 830
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1123
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 531
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 842
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Ewangelia Jana jest najbardziej mistyczna spośród tych z Biblii i zawiera najwięcej duchowych prawd - dlatego jest tak pomijana przez religię bo jest niewygodna.

Jeśli masz ochotę poczytać tutaj jest świetne opracowanie na ten temat : http://studiozaprog.blogspot.com

Trzeba przewinąć trochę w dół "Mistyczna Ewangelia Jana".

Na

...  wyświetl więcej

  Kitek,  02/05/2015

@kamil30: Ewangelie wprawdzie zawierają mistycyzm, ale z drugiej strony zawierają też jego kompletny brak i nie tylko, bo przejaw jakiegoś nieludzkiego postępowania wobec pogan. Ewangelia Jana jest ewangelią szczególną, tak jakby Jan wiedział o boskości Jezusa więcej niż sam Jezus o sobie. Przeczytałem ten artykuł, który mi wskazałeś i nie znalazłem tam nic oprócz tego, co jest korzystne dla Kości ...  wyświetl więcej

  Kitek,  02/05/2015

@_serpico_: Tak może Ci się wydawać. Przeczytaj mój następny artykuł, to dowiesz się więcej.

@Kitek: Artykuł do jakiego podałem link wyciąga z Ewangelii Jana mistyczną esencję, tak jak pogadanki na yt - więc nie rozumiem co wedlug Ciebie jest korzystne w nich dla Kościoła - jest całkowicie przeciwnie, bo prostują one skrzywienia religii i przedstawiaja interpretancje oparte o mistyczny klucz.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska