Login lub e-mail Hasło   

Skromność a pewność siebie podczas ważnej rozmowy

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.szkolenia.com/news/749/skromn(...)rozmowy
Skromność - czy zawsze i wszędzie pożądana cecha?
Wyświetlenia: 968 Zamieszczono 06/05/2015

Każdy z nas ma w życiu takie chwile, kiedy nie wypada pokazać po sobie pewności siebie, a jednocześnie z niej nie zrezygnować. Ważne rozmowy, takie jak chociażby rozmowa o pracę, wymagają zaprezentowania się z jak najlepszej strony, w tym pokazania swej pewności siebie, a jednocześnie skromności.

Czy w obecnych czasach nadal opłaca się być skromnym, czy jest to pożądana cecha charakteru, kiedy wszyscy oczekują od nas przebojowości, odwagi i nieustępliwości?

Obserwując rynek pracy i społeczne relacje można uznać, iż trudno dziś znaleźć osoby skromne. Każdy patrzy na siebie i stara się stawić siebie w centrum uwagi, postawa ta daleka jest od skromności z ukierunkowaniem na swoje potrzeby. W tym kontekście rozgraniczyć należy egocentryzm od buty.

Skromność z pewnością siebie nie idą w parze, osoby z natury skromne są mało przebojowe, raczej nieśmiałe a co za tym idzie brakuje im pewności siebie. Niektórzy uważają, iż do skromności trzeba dojrzeć i owszem można mnożyć przykłady osób, które po osiągnięciu określonego statusu społecznego i zawodowego wykazują dużą skromność. Są i tacy, którzy stawiają tezę o wrodzonej skromności warunkującej swoją postawę życiową negując to, iż tylko osoby przeczące postawie skromności są panami swego losu.

Ostatecznie skromność nie wyklucza pewności siebie i przeciwnie. Bez przeszkód możemy prowadzić rzeczową dyskusję, negocjować wyrażając swoją stanowczość, pewność siebie, przekonanie do swoich racji jak i nie wywyższać się, przechwalać itp. Nie wolno nam mylić pojęć skromności i nieśmiałości. Bardzo często musimy wykazać się umiejętnością sprawienia wrażenia osoby skromnej bo tak wymagają tego okoliczności. Nie wypada chwalić samego siebie i przypisywać sobie doskonałości w imieniu innych podczas rozmowy rekrutacyjnej, jednak opisując siebie, określając własne cechy warto być stanowczym i wyrazić zdecydowanie co do swojej oceny. Co ważne zanim podejmiemy wypowiedź warto zdecydować się na spójność swego stanowiska, decydując się na skromność wypowiedź nie może być niepewna i przeciwnie, podkreślając swoją pewność siebie nie można zapominać o odrobinie skromności. W niektórych sytuacjach skromność nie popłaca i właściwym jest nieskromne pochwalenie się, podkreślenie swych zasług i udziału w sukcesie, projekcie czy organizacji.

Bycie zadufanym także nie popłaca, prawdziwe bogactwo, zwłaszcza bogactwo duchem, to niematerialne bogactwo zdobywają ludzie skromni. Próżność odbierana jest przez rozmówców negatywnie, odpychającą, nawet jeśli jesteśmy osobami kompetentnymi i mającymi wiele do zaoferowania, sposób zachowania się może przeważyć i zniechęcić.

Charakterystycznym zjawiskiem jest sytuacja, kiedy to osoba nie do końca pewna siebie i swojego sukcesu i swojej pozycji prezentuje się bynajmniej nieskromnie dodając sobie co nieco zalet.

W szczególności pewność siebie jest potrzebna w czasie negocjacji handlowych, w podejmowaniu decyzji sprzedażowych i rozporządzających firmą, pracownikami firmy itd.

Nadmierna pewność może być zwodnicza, bowiem każda decyzja niesie pewne ryzyko niepowodzenia, nie wszystko zależy od nas samych i wielu rzeczy w życiu pewni być nie możemy, a los chętnie i szybko weryfikuje plany zbyt pewnych siebie.

Serwis SZKOLENIA.COM

Podobne artykuły


13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 637
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1148
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1416
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1107
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 823
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1323
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 667
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1401
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1242
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1111
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 362
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 656
11
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1211
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Skromność tak, ale nie we wszystkich sytuacjach, a już na pewno nie w rozmowie o pracę. Tutaj raczej stawiałabym na poczucie kompetencji własnych i umiejętność ich pokazania (sprzedania) drugiej stronie.

@Skalny Kwiat: tylko trzeba zachować przy tym zdrowy rozsądek - gdy się coś potrafi czy coś wie to jak najbardziej warto to pokazać, ale gdy zrobi się to w sposób zbyt nachalny, zbyt "wulgarny" myślę, że bardziej zniechęcimy drugą osobę do siebie niż zachęcimy do dalszego poznania mimo naszych umiejętności.

@SZKOLENIA.COM: O wulgaryzmie nie ma mowy w arcie :) Wulgarność jest "no, no" w każdym kręgu formalnym i społecznym, wyłączając z tego specyficzne sub-grupy.

@Skalny Kwiat: po prostu nie umiem znaleźć określenia na pokazywanie swoich umiejętności w sposób nachalny, inwazyjny, taki aż zbyt pewny siebie dlatego użyłem zwrotu "wulgarne przedstawianie własnych umiejętności" :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska