Login lub e-mail Hasło   

Zakładanie własnej działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej firmy zapewnia możliwość lepszego zarobkowania, samorozwoju i osiągania mnóstwa sukcesów zawodowych. Jest dość ryzykownym przedsięwzięciem, jednak...
Wyświetlenia: 569 Zamieszczono 08/05/2015

Prowadzenie własnej firmy zapewnia możliwość lepszego zarobkowania, samorozwoju i osiągania mnóstwa sukcesów zawodowych. Jest dość ryzykownym przedsięwzięciem, jednak bardzo opłacalnym, więc warto spróbować. Poza tym perspektywa bycia samemu sobie szefem i sprawdzenia się w nowej roli jest bardzo kusząca. Aby założyć własną działalność gospodarczą należy dopełnić pewnych formalności, które opisuję poniżej.

Złożenie wniosku do CEIDG

Każda osoba, która chce świadczyć usługi musi wypełnić i złożyć formularz CEIDG. Warto dodać, że jego złożenie jest równoznaczne z wnioskowaniem o nadanie REGONU i NIP-u (lub jego wskazaniem, jeśli już go posiadamy) oraz zgłoszeniem płatnika składek ZUS, połączonym z wyborem formy opodatkowania. Ponadto konieczne jest określenie formy prowadzonej działalności, a więc podanie numeru (numerów) PKD. Trzeba podkreślić, że osoby, które zakładają spółkę cywilną muszą osobno złożyć wyżej wspomniany formularz.

Wizyta w urzędzie skarbowym

Do urzędu skarbowego musi się zgłosić każdy przyszły przedsiębiorca, również ten, który zakłada spółkę, w celu określenia formy opodatkowania swojej działalności. Do dyspozycji mamy: opodatkowanie ogólne, opodatkowanie według stawki podatku 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową. Należy pamiętać, że osoby decydujące się na zostanie podatnikiem VAT powinny dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca, w którym będzie funkcjonowała firma. Jeżeli chodzi o NIP, to jego nadanie odbywa się automatycznie po złożeniu wniosku CEIDG i można go sprawdzić online w wyszukiwarce przedsiębiorców. Co ważne, osoby, które posiadały osobisty NIP muszą wiedzieć, że po założeniu firmy staje się on NIP-em firmowym.

Wizyta w ZUS-ie

Do ZUS-u należy się udać w celu zgłoszenia własnej osoby do ubezpieczenia. Prowadząc własną działalność gospodarczą stajemy się jednocześnie płatnikiem oraz ubezpieczonym. Osoby, które będą utrzymywały się wyłącznie z dochodów firmy, którą zamierzają prowadzić lub będą prowadzić własną działalność gospodarczą i jednocześnie pozostaną zatrudnione na umowie o pracę, ale z jej tytułu będą osiągać pensję niższą niż minimalna płaca muszą wypełnić druk ZUA. Z kolei Ci, którzy będą prowadzić własną firmę i pracować w innej firmie na umowie o pracę, ale będą osiągać dochody wyższe niż minimalna pensja krajowa powinny złożyć wniosek ZZA. Natomiast osoby planujące działać w spółce cywilnej zobowiązane są do wypełnienia formularza ZPA. Do ZUS-u należy się zgłosić w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności (data podana w złożonym wniosku CEIDG). Trzeba zaznaczyć, że osoby, które jeszcze nie otrzymały REGON-u, nie powinny go wpisywać w formularzu!

Wybór biura księgowego

We wniosku CEIDG należy określić, kto zajmie się prowadzeniem księgowości w firmie. Na początku możemy wskazać siebie – właściciela firmy, a gdy już zdecydujemy z jakim biurem rachunkowym chcemy współpracować wystarczy, że zgłosimy aktualizację danych.

Wyrobienie firmowej pieczątki

Posiadanie firmowej pieczątki nie jest obowiązkowe, jednak warto się w nią zaopatrzyć, ponieważ każdy dokument nią opatrzony wygląda bardziej oficjalnie. Poza tym firma, która się nią posługuje uważana jest za bardziej profesjonalną. Wykonanie pieczątki można zlecić wybranej firmie. Powinny się na niej znaleźć następujące dane: pełna nazwa firmy, dane właściciela, NIP, REGON, adres przedsiębiorstwa, dane kontaktowe (najlepiej telefon i adres e-mailowy).

Założenie konta w banku

Założenie konta w banku można zostawić na sam koniec dopełniania formalności, jednak o jego istnieniu należy poinformować ZUS oraz dokonać aktualizacji danych w CEIDG. Należy podkreślić, iż jego posiadanie nie jest obowiązkowe, chyba że dokonujemy transakcji o wartości powyżej 15 tys. euro. Jeśli tak nie jest, z powodzeniem możemy korzystać w celach biznesowych z osobistego konta.

Artykuł powstał dzięki pomocy biura rachunkowego w Bielsku-Białej - Efka-Bielsko.

Podobne artykuły


83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 75159
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648787
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15421
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21844
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40770
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17648
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13313
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53579
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22990
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18404
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23611
25
komentarze: 6 | wyświetlenia: 18904
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska