Login lub e-mail Hasło   

W Lipkach też opowiadano o smoku wawelskim

Niektórzy wspaniali ludzie uważają, że śmieszą sprawą jest zajmowanie się smokiem wawelskim.
Wyświetlenia: 419 Zamieszczono 10/05/2015

 

Prelekcja w GBP w Lipkach. Uczestnikami są dla dzieci klasy IV,V i VI Filialnej Szkoły Podstawowej
w Lipkach (8 maja 2015 rok)

Kiedyś niektórzy wielcy polscy historycy i nawet kilku współczesnych pisało o smoku wawelskim i to bardzo poważne rozprawy na jego temat.

Smok wawelski - to sławny kiedyś narodowy mit, który dziś sprowadzony został do świata mizernych bajek. Mit smoka wawelskiego jest chwalebną częścią naszej kultury narodowej.

Bajeczna historia o pokonaniu smoka wawelskiego oraz o Kraku - legendarnym władcy jest symbolem obrazującym zaszczytną ideę zwycięstwa nad złem.

Jednakże paradoksem tej bajecznej historii jest fakt, że według wielu źródeł historycznych, w tym tych najstarszych, nie był to smok, lecz potwór.

Nie każdy potwór musiał być smokiem! Dlaczego doszło w polskiej historiografii do zamiany motywu potwora w smoka wawelskiego?

Dlaczego przez wiele stuleci pisano, że to niby Krak pokonał smoka, chociaż źródła historyczne mówią co innego?

Z jakiego powodu pisali o tej bajecznej historii katoliccy duchowni? Czy Wincentemu Kadłubkowi chodziło tylko o bajki ? Chyba nie?!

Marek Sikorski,

Smok wawelski w kręgu mitu i historii,

Wyd. Sativa Studio 2012.

Z jakiej przyczyny wspominali o smoku wawelskim dawni słynni przyrodnicy - znawcy smoków?  Co właściwie przedstawia rzekomy pomnik smoka wawelskiego w Krakowie? Jaki sekret kryje w sobie obraz Witolda Pruszkowskiego "Smok podwawelski"?

O tym i o innych osobliwościach mitu smoka wawelskiego opowiadano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipkach dnia 8 maja 2015 roku. Na zaproszenie tejże Biblioteki miałem tu prelekcje o smoku wawelskim. Słuchaczami byli uczniowie IV, V i VI klasy Filialnej Szkoły Podstawowej w Lipkach.

Przeprowadziłem kilkadziesiąt prelekcji o smoku wawelskim. Wszystkie siłą rzeczy były wspaniałe, a ta w Lipkach miała w sobie też coś szczególnego. Po prostu dzieci dały oczarować się mitem smoka wawelskiego. 

Jaki będzie skutek tego, to zobaczymy, gdyż o tym będzie świadczyć ilość wypożyczonych książek „Smok wawelski w kręgu mitu i historii”.  Biblioteka w Lipkach ma  w swoich zbiorach kilka egzemplarzy tej książki. Za jakiś czas zadzwonię i zapytam się ile razy wypożyczona książkę o smoku wawelskim.

Niniejszy tekst napisałem na prośbę dzieci – słuchaczy prelekcji w Lipkach. One bowiem chciały opublikować w internecie pamiątkową fotografię z tego spotkania i tak też jak widać stało się.

Pozdrawiam!

Marek Sikorski

Na temat autora i jego książek zob. stronę:

www.marek-sikorski-autor.blog.pl

Film na temat książki o smoku wawelskim

http://www.youtube.com/watch?v=Ug4i9tQ11_0&feature=youtu.be

Podobne artykuły


10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 687
10
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1013
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1105
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1384
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1069
5
komentarze: 60 | wyświetlenia: 545
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141218
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 236287
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 109492
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 121736
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska