Login lub e-mail Hasło   

Miłość, wojna i sztuka

"Nikt nie ma prawa kneblować tego, co przeszłość ma nam do powiedzenia"
Wyświetlenia: 594 Zamieszczono 12/05/2015

Carla Montero – Szmaragdowa tablica. Rebis 2013

O autorce:

Carla Montero to hiszpańska autorka, jest absolwentką prawa i zarządzania w biznesie. Za swoją pierwszą powieść otrzymała Cirulo de Lectores. „Szmaragdowa Tablica” jest jej drugą powieścią.

O książce:

Jako motto autorka umieściła cytat z Anny Frank „Mimo wszystko ciągle uważam, że ludzie mają dobre serce”.

Głównym motywem tej książki jest tajemnica, a raczej wiele tajemnic. Dotyczą one zarówno ludzi jak i dzieł sztuki.

Akcja prowadzi nas od Aleksandra Wielkiego przez wiek piętnasty, drugą wojnę światową aż do czasów współczesnych.

Mamy tu także motyw Kopciuszka. Współcześnie to Ana i Konrad. Ona to abnegatka doktor historii sztuki, on – Niemiec, bogaty kolekcjoner. Rozkochuje w sobie Anę, sponsoruje ją a potem zleca zadanie specjalne w postaci poszukiwania obrazu zatytułowanego „Astrolog”.

Drugim Kopciuszkiem jest Żydówka Sarah. Jej dzieje w czasie II wojny światowej zajmują największą część opowieści. Księciem jest Niemiec SS-man Georg poszukujący na rozkaz Himmlera tego samego obrazu co współcześnie Konrad.

W obu przypadkach jest też ten trzeci – współcześnie Alain, pomagający Anie w poszukiwaniach, a w czasie II wojny Jacob opiekujący się Sarah.

Sensacyjna akcja poszukiwania obrazu to tylko pretekst do ukazania sytuacji Żydów we Francji w czasie wojny i akcji grabieży dzieł sztuki jakiej dokonywali hitlerowcy. Ukradziono ich wtedy dwadzieścia tysięcy. Nie obyło się bez ofiar w ludziach, których zabijano na miejscu lub wysyłano do obozów koncentracyjnych.

Na tym tle toczy się wątek zakazanej miłości między Żydówką a SS-manem i jej skutki wpływające na losy innych bohaterów przez kolejne pokolenia.

W obrazie zatytułowanym „Astrolog” zawarta jest tajemnica, której poznanie miało dać właścicielowi moc panowania nad światem. Kto by się temu oparł?

Książka ma prawie siedemset stron, zawiera wiele interesujących informacji, prowokuje czytelnika do zainteresowania się malarstwem, historią i ezoteryką.

Ma jedną wadę w postaci wypełniaczy, czyli niepotrzebnych wątków spowalniających akcję i niewnoszących w nią niczego sensownego i znaczącego.

Zdarzają się też potknięcia w tłumaczeniu, np. o kobiecie napisano, ze nosiła się z trzeźwą elegancją. Czy można z pijaną?

 Polecam.

 

 

Podobne artykuły


25
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2726
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1022
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 5611
34
komentarze: 20 | wyświetlenia: 3332
33
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3696
32
komentarze: 14 | wyświetlenia: 17471
29
komentarze: 29 | wyświetlenia: 13520
26
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2871
23
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2917
23
komentarze: 12 | wyświetlenia: 27873
16
komentarze: 46 | wyświetlenia: 2345
15
komentarze: 25 | wyświetlenia: 7558
11
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2333
 
Autor
Artykuł  zzosia,  13/05/2015

Bardzo ciekawie zachęca Pani do przeczytania lektury. Kilkakrotnie skorzystałam z rad i jestem wdzięczna. Serdecznie pozdrawiam.

dziękuję i pozdrawiam :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska