Login lub e-mail Hasło   

Kryminologia i kryminalistyka - charakterystyka specjalności

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, olbrzymim powodzeniem wśród maturzystów cieszy się kierunek studiów Bezpieczeństwo wewnętrzne.
Wyświetlenia: 1.018 Zamieszczono 13/05/2015

Rosnąca popularność tego kierunku wynika z wprowadzenia nowej specjalności, która w dobie olbrzymiej popularności seriali kryminalnych, jest przez maturzystów po prostu oblegana. O jakiej specjalności mowa? Kryminologii i kryminalistyce!

Specjalność: Kryminologia i kryminalistyka

Kryminologia to dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem przestępczości w kontekście zjawiska społecznego, natomiast kryminalistyka to nauka o dostępnych środkach i sposobach wykrywania przestępstw i ich sprawców.

W trakcie zajęć na tej specjalności, dydaktycy omawiają teoretyczne zagadnienia z zakresu przestępczości oraz przedstawiają specjalistyczne narzędzia i techniki, które służą m.in. zabezpieczeniu śladów i ich dalszej analizie. Studenci kierunku zdobywają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną, niezbędne do pracy w zawodzie. Poznają prawa ogólne, do których zalicza się indywidualność linii papilarnych, cechy pisma ręcznego czy też ton głosu, które umożliwiają zidentyfikowanie podejrzanego oraz prawa hipotetyczne, czyli chociażby przekonanie, że każde działanie pozostawia jakieś ślady.

Kryminologia i kryminalistyka to kierunek interdyscyplinarny, po którym istnieje wiele różnych alternatyw pracy. Absolwenci kierunku mogą podjąć pracę w organach wymiaru sprawiedliwości, organizacjach pozarządowych czy w dziennikarstwie śledczym.

Rekrutacja

Aby zostać przyjętym na kierunek Bezpieczeństwo wewnętrze i mieć możliwość wyboru specjalności Kryminologia i kryminalistyka, należy na maturze, poza językiem polskim oraz językiem obcym, zdać również dwa wybrane przedmiotu spośród: matematyki, biologii, fizyki, geografii, historii i WOS-u. Dalej należy dokonać rejestracji online na stronie uczelni, która oferuje możliwość wyboru tej specjalności, dokonać opłaty rekrutacyjnej i złożyć niezbędne dokumenty w Biurze Rekrutacji.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.uth.edu.pl

Podobne artykuły


10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 693
10
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1017
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1109
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1390
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1085
5
komentarze: 60 | wyświetlenia: 549
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141235
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 236354
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 109521
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 121747
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska