Login lub e-mail Hasło   

Czy za dużo ludzi?

Z trwogą obserwujemy wzrost armii bezrobotnych na całym świecie. Zastanawia się niejeden, czy naprawdę nie jest za dużo ludzi na naszej planecie.
Wyświetlenia: 1.813 Zamieszczono 13/05/2015

Laik odpowie, że dopóki mamy bezrobotnych, jest za dużo ludzi na świecie.

W Europie i Ameryce panuje wśród szerokich mas, a w szczególności wśród bezrobotnych bieda i nędza. Gorzej jeszcze jest w Azji. Wartoby obserwować np. Chiny. Jest to kraj najgęściej zaludniony ze wszystkich krajów na świecie. Ziemia nie wydaje tyle żywności, ile potrzeba na ten olbrzymi, szalenie szybko rozmnażający się naród. W ostatnich latach psuje się oczywiście dużo przez wojny wewnętrzne. Wynikiem tego jest, że w Chinach umierają miliony ludzi z głodu.

Pewien Amerykanin, który przez jakiś czas był w Chinach, pisze między innymi, że narośla grzybowe wyrastające po deszczu zostają zjedzone, zjada się poczwarki jedwabników po odwijaniu kokonu. Gdy plon najdokładniej sprzątnięty zostaje z pola, przychodzi zawsze jeszcze mnóstwo biednych kobiet i dzieci, które są zadowolone, gdy w ciągu całego dnia znajdą garść ziarnek. Gdy zostaje wyładowany cukier, czeka gromada biedaków, aż zdjęty zostaje ostatni worek, po czym rzuca się na pokład okrętu, by zbierać chciwie z pokładu i mostku resztki cukru, zmieszanego z brudem, po której to masie, nieraz po prostu błotnistej, chodziło przez 2 godziny jakichś 40 kulisów! Śmiertelność wśród dzieci jest w Chinach bardzo wielka; liczba dzieci umierających przed ukończeniom pierwszego roku wynosi 87 procent.

Nie w tej samej mierze, jednakże nadzwyczaj trudne warunki życiowe, których Europejczyk by nie wytrzymał, znajduje się także wśród pariasów w Indiach.

Z tego wynikałoby, jakoby doprawdy za dużo było ludzi na świecie.

A więc ilu ludzi mogłaby ziemia nasza umieścić i wyżywić? Obecnie żyją na świecie dwa miliardy ludzi; w Europie przypada na jeden kilometr kwadratowy 50 osób, w Azji 25, w Ameryce i Afryce po 5, w Australii tylko 1.

Australijski statystyk Knibbs twierdzi, że ziemia nasza mogłaby pomieścić jeszcze 5 miliardów ludzi, a przy technicznych i gospodarczych postępach mogłaby wyżywić i ubrać nawet 9 miliardów ludzi; jako ostateczną granicę oznacza on 11 miliardów.

Geograf niemiecki Penck uważa, że w niedalekiej przyszłości mogłaby sama Brazylia wyżywić dwie trzecie całej ludności ziemi, a Afryka o 30 procent więcej jak obecnie cały świat.

W tej sprawie zabiera głos także pewien przyrodnik, twierdzi, że gdyby ludność nadmiernie się rozmnażała, można by wyżywić 200 miliardów jarzynami hodowanymi w cieplarniach!

To ostatnie twierdzenie brzmi wprawdzie bardzo fantastycznie, aczkolwiek nie pozbawione jest podstaw naukowych. W tej chwili jest aktualna kwestia, czy ziemia nasza wyżywić może żyjące dzisiaj na niej 2 miliardy ludzi, a więc czy za dużo jest ludzi na świecie?

Twierdzenie laików, że za dużo jest ludzi na świecie, zbijają w zupełności nie tylko wyżej podane twierdzenia uczonych, lecz same rzeczowe zapatrywanie się każdej myślącej jednostki na społeczny i gospodarczy ustrój świata.

Nie szukajmy daleko, popatrzmy na Polskę, którą wszyscy znamy. Ziemia jest żyzna, wydawać może zboża, ziemniaków, jarzyn w takiej ilości, że dobrze wyżywić może nie tylko mieszkańców Polski, lecz i te miliony obywateli tegoż państwa będące na emigracji. Mamy w Polsce kopalnie węgla, rudy, łupku, nafty, eksploatacja jest tak obfita, że eksportuje się te towary za granicę. To samo dotyczy i innych surowców, które prawie że wyłącznie mamy w Polsce. Wynik tych bogactw jest atoli opłakany, bo miliony obywateli muszą emigrować na poniewierkę, a drugie miliony głodują w kraju.

Powodem tego jest oczywiście gospodarka oparta na egoizmie grup uprzywilejowanych.

Podobnie dzieje się w innych kulturalnych państwach Europy i Ameryki. Wszędzie mamy te same błędy i skutki.

W niektórych stronach Azji, a przede wszystkim w gęsto zaludnionych Chinach, nie starczy oczywiście żywności dla wszystkich obywateli. W innych krajach natomiast jest za dużo żywności. W Kanadzie np. rodzi się za dużo zboża, w Brazylii za dużo kawy. Spala się i zatapia towary, gdy w innych krajach miliony ludzi dosłownie umierają z głodu.

Taka jest logika dzisiejszej gospodarki kapitalistycznej.

Dochodzimy więc do wniosku, że nie jest za dużo ludzi na świecie, tylko brak jest rozsądnej, racjonalnej gospodarki światowej, jako też w poszczególnych państwach.

Dopiero ze zmianą sytemu gospodarczego i upadkiem kapitalizmu nastąpi radykalna zmiana na lepsze. Ustrojem, który zaprowadzi ład i porządek, będzie socjalizm.

_________________
Powyższy tekst pierwotnie ukazał się w piśmie „Życie Robotnicze” nr 36/1934, 8 lipca 1934. Był to lewicowy tygodnik, początkowo wydawany przez radomskie środowisko PPS, a później przez Radę Związków Zawodowych miasta Radomia, zrzeszającą związki należące do lewicowej Komisji Centralnej Związków Zawodowych. Od tamtej pory nie był wznawiany, poprawiono pisownię wedle obecnych reguł

Podobne artykuły


169
komentarze: 169 | wyświetlenia: 26065
97
komentarze: 29 | wyświetlenia: 25219
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 108858
71
komentarze: 34 | wyświetlenia: 10851
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91801
52
komentarze: 88 | wyświetlenia: 7834
50
komentarze: 15 | wyświetlenia: 13970
45
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5442
44
komentarze: 23 | wyświetlenia: 9963
39
komentarze: 27 | wyświetlenia: 3136
37
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6207
37
komentarze: 11 | wyświetlenia: 44756
34
komentarze: 16 | wyświetlenia: 15299
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  14/05/2015

Jest o jednego za dużo. Mam na myśli autora. Przy zagęszczeniu takim jak w Tokio, cała ludzkość zajęła by powierzchnię jednego województwa

  Henear,  14/05/2015

1934 - 2mld ludzi, 2015, - 7mld
Jeszcze ze 100 lat i przeludnienie

@Henear: z powodu ewentualnych wojen i kataklizmów, ta szacowana ilość lat może przesunąć się w czasie - chyba, że podążymy drogą swistaka, tzn na kolanach do kościoła i tam trwać w tej pozycji do końca życia! W takim wypadku populacja dosyć szybko spadłaby do poziomy poniżej miliarda

  Henear,  14/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Skądże znowu, prezerwatywy to dzieciobójstwo.
A jak w ciągu 100 lat nie wybuchnie żadna większa wojna to byłby cud.

@Henear: i jeszcze ta tabletka "dzień po" - w sumie z tej perspektywy do tych 100 lat dorzuciłbym jeszcze z 50

Swistak ma ciekawą teorię: "Przy zagęszczeniu takim jak w Tokio, cała ludzkość zajęła by powierzchnię jednego województwa" - przyjmuje się, że w Tokio żyje od 31 - 35 mln ludzi. Na planecie Ziemia jest 7 MILIARDÓW ludzi (w przybliżeniu) zatem obliczenia zostawiam do przemyśleń bo ja zwątpiłem :-)

@SZKOLENIA.COM: Zawsze się zastanawiałem czemu ludzie się rozmnażają tak bezsensownie i bez planowania, nie mając środków do życia lub w skrajnym ubóstwie - przecież logicznym jest że skoro brak na utrzymanie samego siebie to nie można sobie pozwolić i na dzieci, ale takie rodziny cygańskie czy typowy Pan Kowalski z piątką dzieci, nie potrafią tego zrozumieć.
Tragiczne jest to że wcale tak bardzo ludzkość nie różni się od bakterii.

@Henear: "czemu ludzie się rozmnażają tak bezsensownie i bez planowania, nie mając środków do życia lub w skrajnym ubóstwie" - bo to interes. Jeśli ktoś nie ma na swoje utrzymanie a płodzi dzieci i potrafi trochę kombinować, to od Państwa można naprawdę sporo na tym wyciągnąć ;-)

"ale takie rodziny cygańskie" - w przypadku tych rodzin, jakoś mam wrażenie, że akurat oni całkiem nieźle żyją.

...  wyświetl więcej

  Henear,  14/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Tęsknię za brutalnymi czasami kiedy ludzie byli prości i praca była prosta - tak by wyżywić siebie i swoją rodzinę, ludzie żyli w małych społecznościach i w zgodzie z naturą bo rozumieli że to dzięki niej żyją - nie zanieczyszczali jej niepotrzebnym nikomu sztucznym złomem który rozkłada się tam dłużej niż niejedna cywilizacja.
Teraz mamy cudaczny zmutowany system gdzie ludz ...  wyświetl więcej

@Henear: nie trzeba wcale wracać do takich czasów. Pewnie mnóstwo pozytywnych stron znajdziesz z obecności w czasach obecnych.

Gdyby było mniej chamstwa i obłudy oraz takiego zbierania wszystkiego tylko dla siebie, wzajemnego wyrywania sobie to co dobrze, wcale nie trzeba by było cofać się w stecz

@Henear: Nie - to nie będzie przeludnienie. Oczywiście przeludnienie będzie jeśli chodzi o zachłanność bardzo wąskiej grupy elit - bo wtedy reszta będzie jeszcze bardziej biedna ale gdyby istniała większa sprawiedliwość to większa liczba populacji nie byłaby zagrożeniem. Dzisiaj wszystkich ludzi można by było umieścić na kontynencie australijskim i każdy miałby swój kawałek a reszta byłaby wolna. To tak metaforycznie.

Oświata, oświata i jeszcze raz oświata. Zauważcie, ze największa bieda dotyka ludzi niewykształconych-dlaczego niewykształceni, bo biedni . Oświata musi być bezpłatna, a nawet przymusowa.

@Krzysztof Mrozowski: oświata ważna rzecz, ale zauważ, że są biedni z przymusu i są biedni z wyboru. Wykształcenie nie zawsze odgrywa tutaj jakąś rolę. Ile jest takich, co majątek mieli, wykształceni byli a nagle w rynsztoku lądują?

@SZKOLENIA.COM: Patologia zawsze była i będzie, a dostęp do oświaty zmniejsza biedę. Chociaż we współczesnym świecie również wyzysk kapitalistyczny generuje duże ilości biedy.

@Krzysztof Mrozowski: to prawda - człowiek wykształcony mniej popada w biedę niż człowiek bez wykształcenia, a gdy w nią popadnie prędzej skorzysta z pomocy społecznej tak by chociaż w tych skrajnych warunkach się umyć czy zjeść coś. Człowiek bez wykształcenia, który nie widzi miejsca dla siebie raczej popadnie w alkoholizm popijając za ostatnie grosze. Ale nie można tego przyjąć za regułę lecz jedynie pewien wyznacznik trendu

@SZKOLENIA.COM: Nie wiem kto "minusuje". Uwaga do administratora: może wprowadzilibyśmy jawność plus-minus tak jak jest na FB - ja chciałbym aby osoba którą "minusuję" to wiedziała. To pewnie by też ograniczyło pochopne wystawianie ocen. Dobrze by było również aby można było cofnąć minusa np po zapoznaniu się z argumentami osoby, której się go postawiło.

@Krzysztof Mrozowski: Krzysiu, próżne twe wołania - ostatnio administracja eioby śpi snem kamiennym...

  kamil30,  16/05/2015

@Krzysztof Mrozowski: Niestety Krzysztofie to co piszesz nie jest taką oczywistą prawdą - bieda to wyzysk wąskiej grupy elit i np. globalizacja. A co do edukacji - to jej poziom z każdym rokiem spada, to programowowe ogłupianie ludzi - przez sieczkę tv i niski poziom nauki - kiedyś poziom wiedzy maturzysty był wyższy niż dzisiaj magistra. Wszystko się zdewaluowało i niestety sama edukacja nie jest ...  wyświetl więcej

@kamil30: Dużo racji, ale z tą edukacją to bym nie generalizował, mam kuzyna przyszłorocznego maturzystę i powiem Ci, że więcej go słucham niż do niego mówię. Z tego co wiem to cała klasa jest taka i to podobno już jest taka tradycja tej szkoły. SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA- tutaj się zgadzam w 100%

  kamil30,  16/05/2015

@Krzysztof Mrozowski: Krzysztofie drogi - ja mówię o ogólnych tendencjach a Ty o wyjątkach :-) Poziom wiedzy gimnazjum to poziom quizów audiotele - i to nie moje słowa tylko profesorów pedagogiki z wieloletnim stażem na poziomie gimnazjum/liceum i uniwersytetu.

Kiedyś istniały zawody rzemieślnicze, technika - było wiele grup społecznych i każda miała szacunek - dzisiaj się to rozmyło przez

...  wyświetl więcej

@kamil30: Nadal uważam, że generalizujesz- nasi uczniowie wcale tak bardzo nie odbiegają od innych nacji. Studenci elektroniki wygrywają konkursy światowe. Faktem jest, że w tej chwili wiedzy jest tak wiele, że w szkołach podają malutki wycinek tego co ludzie już wiedzą , stad specjalizacje- często dwóch fizyków nie wie o czym mówi jeden do drugiego tak mają zawężone pola swoich dociekań, ale tak ...  wyświetl więcej

@Krzysztof Mrozowski: Nie generalizuję - opieram się m.in. na opiniach profesorów, którzy mają przegląd poziomu wiedzy na wszelkich szczeblach edukacji - polska edukacja jest skażona teorią a niewiele w niej praktyki. Elektronika, informatyka to stosunkowo tanie dziedziny więc jest pole do praktyk ale i tak zostajemy daleko w tyle za Zachodem - to my jeździmy do nich na pratyki a nie oni do nas. ...  wyświetl więcej

@kamil30: Kamil, naprawdę nie widzisz postępu? czy tylko chcesz podyskutować. Ostatni wynalazek GRAFEN jest również wynikiem polskich naukowców i za chwilę zobaczysz jaką rewolucję on wprowadzi. Mieszkamy w nowoczesnych domach, gdzie mamy ledowe żarówki, jeździmy samochodami, które potrafią przebyć 100 km na 3,5 l oleju napędowego, słuchamy muzyki z kosteczki 2x2 cm w każdym miejscu na ziemi, dzwo ...  wyświetl więcej

@Krzysztof Mrozowski: Nie napisałem, że nie ma postępu tylko że jest przeceniany - dla mnie prawdziwy postęp jest wtedy kiedy idzie w parze z etyką i moralnością a widzimy ich zanik. Poza tym ludzie stają się niewolnikami tego postępu, to wynalazki nimi żądzą i stają się ich panami a nie ludzie panami wynalazków, ludzie latają samolotami, skracaja czas podróży a maja czasu coraz mniej, są w jednym ...  wyświetl więcej

@kamil30: No to żeśmy się nie zrozumieli. Akurat jestem podobnego zdania, że cywilizacja zabija relacje międzyludzkie. Do tego dochodzi zachodni styl życia -mieć więcej i szybciej niż inni. Już dawno marzy mi się to o czym śpiewał Jan Kaczmarek : "A mnie się marzy kurna chata taka zwyczajna z prostych desek, coby się odciąć od całego świata, od paragonów, paragrafów i wywieszek" czy jakoś tak :)

@Krzysztof Mrozowski: Jacek Kaczmarski - z Janem Kaczmarkiem - polskim kompozytorem co dostał Oskara za muzykę do "Marzyciela" Ci się pomyliło :-) Ja też mam podobne marzenia :-)

OK - to mój błąd - nie znałem tego Jana Kaczmarka - bijję się w piersi :-)

@kamil30: Nic mi się nie pomyliło, ale masz prawo nie wiedzieć bo jesteś zbyt młody by pamiętać .Oczywiście słowa przekręciłem ale sens został https://www.youtube.com/watch?(...)JrcNsDc

@Krzysztof Mrozowski: Wiesz- znam wielu artystów, których okres największej twórczości i popularności przypadał na lata w których nie żyłem - ale akurat jego nie znałem.

@kamil30: Kaczmarek był świetnym kabareciarzem, jego teksty bawiły i dawały do myślenia.

@Krzysztof Mrozowski: No to ja znam np. Salon Niezależnych z prlu - Jacka Kleyffa, Janusza Weissa i Michała Tarkowskiego, pomijając inne bardziej znane formacje.

https://www.youtube.com/watch?(...)qQ-Gt4w - pierwsze z brzegu.

A z obecnych satyryków uwielbiam Jacka Poniedzielskiego - dla mnie to mistrz, geniusz w swoim fachu.

...  wyświetl więcej

@kamil30: Z przyjemnością sobie przypomniałem Salon Niezależnych ( ale ten skecz zobaczyłem pierwszy raz :) ) Wracając do tematu, to ludzie wtedy żyli bliżej siebie- czasy biedniejsze ale pełne optymizmu i radości. Moja córcia studiowała razem z synem Poniedzielskiego na tej samej uczelni- mówiła, że z usposobienia podobny do ojca :)

@Krzysztof Mrozowski: Właśnie - a współczesna propaganda, głównie prawicowa przedstawia tamten okres jako czarną dziurę w dziejach polski chociaż po wojnie ogromna część społeczeństwa to byli anaalfabeci a prl dał im wykształcenie, otwarte były kina i teatry, państwo nie szczędziło na sztukę, gospodarka ruszyła po wojnie z kopyta, kredyty Gierka były nieporównywalnie mniejsze niz te z ostatnich la ...  wyświetl więcej

@kamil30: Kamil, różnimy się w niektórych kwestiach, ale tutaj przyznam Ci 200% racji. Ja dorastałem w tamtym okresie i dobrze pamiętam te czasy. Nie wiem skąd się bierze taka nienawiść do tamtych czasów. Polska przed wojną była przedsionkiem Europy, po wojnie nadal była przedsionkiem tylko zrujnowanym. Światowe mocarstwa bez pytania nas o zgodę podzieliły nasze ziemie i oddały pod władanie Stalin ...  wyświetl więcej

@Krzysztof Mrozowski: W dużej mierze tą propagandę sieje prawica i KK bo wtedy ta instytucja była prawidłowo odsunięta od wpływów, od koryta. Dlatego tak szkaluje tamten okres i tworzy swoje mity.

@kamil30: Tak wiem, dlatego jestem takim zatwardziałym antyreligiantem- antyklerykałem.

  kamil30,  16/05/2015

@Krzysztof Mrozowski: I to znowu nas łaczy. Co do Poniedzielskiego - jego wielkość pokazuje fakt, że śmieszy wielu bez względu na wykształcenie, wiedzę i poziom intelektu - ma więc facet talent i naturalność. A jest to wyrafinowane poczucie humoru co daje tez dowód, że ludzie tego potrzebują, wysokiego poziomu bo nie jest tak, że człowiek jest głupi albo inteligentny - wielu ludzi się uwstecznia p ...  wyświetl więcej

@kamil30: Nie będę przeczył bo podobnie go odbieram, ale może tak dość tego spijania z dziobków :) - czas na jakąś "żarliwą " dyskusję :)

@Krzysztof Mrozowski: Innym razem - dosyć już debat było, mam wekend i odpoczywam hehe :-)

Ja mogę się nawet przechrzcić i nawrócić na ewolucjonizm hehe a Ty na mistycyzm - ciekawa rzecz by to była, gdyby dwie osoby które prezentują na dany temat różne poglądy nagle zamieniłyby się miejscami - fajny film można by było na ten temat nakręcić. Tak jak np. film na temat tego co by było gdyby k

...  wyświetl więcej

@kamil30: Masz rację, ja właśnie słucham "czarnych płyt" i piję żubra ( jednym okiem w eiobie, drugim na fejsie ) sobotni luzik dobrze robi- miłego wieczoru.

@Krzysztof Mrozowski: Jak piłem alkohol to też lubiłem żubra - najlepsze piwo w kategorii cena/ jakość ;-) Albo czeski budweiser. Miłego relaksu. A czego słuchasz jeśli można wiedzieć? ;-)

Ja ostatnio jednego z moich ulubionych zespołów - Camel, brytyjski progrock.

https://www.youtube.com/watch?(...)UDf3A78 - tu całkowicie i

...  wyświetl więcej

@kamil30: Czeskie , tak jak niemieckie piwa jak dla mnie zbyt goryczkowe. Lubię jeszcze Dębowe i Żywca. Mam wiele płyt tak CD jak i winyli- szerokie spektrum od jazzu poprzez rock i blues po muzykę klasyczną ( lubię muzykę ) Teraz akurat leci Namysłowski ( seria poljazz ) Moja sztandarowa kapela to LED ZEPPELIN, uwielbiam bluesa tutaj zdecydowanie Stevie Ray Vaughan, w jazzie Weather Report zwłaszcza z Jaco Pastoriusem. Oj temat rzeka, można godzinami o tym co mnie urzekło w muzie.

@Krzysztof Mrozowski: Można. Z jazzu jeden z moich ulubionych kawałków Komeda - jak dla mnie genialny, muzyczny orgazm i uczta - https://www.youtube.com/watch?(...)I0ALfAY także słychać Namysłowskiego :-)

Uwielbiam też Garbarka - kolejny geniusz. https://www.youtube.com/watch?(..

...  wyświetl więcej

@kamil30: Wstyd się przyznać, ale Camel"u nie mam absolutnie nic, ale dzięki za zwrócenie uwagi. Przy najbliższych zakupach pomyślę o płycie - może jako fan tej kapeli poleciłbyś jakiś tytuł .

@Krzysztof Mrozowski: Powiem Ci - nigdy nie wglębiałem się w całe dyskografie zespołów, nie miałem do tego zapału, nigdy nie byłem zagorzałym wielbicielem konkretnego zespołu, nie znam poszczególnych członków etc. Najlepiej będzie jak sobie posłuchasz Camela i wybierzesz co Ci najbardziej przypadnie do gustu :-)

https://www.youtube.com/watch?(...)hSznHq0 - a ja tymczasem słucham dalej Garbarka.

@kamil30: Oki, Garbarek świetne klimaty- akurat na dobranoc- narka :)

@Krzysztof Mrozowski: https://www.youtube.com/watch?(...)KWF7SK0 - obczaj to - to co wyprawia Richard Bona z Bobbym Mcferrinem to coś więcej niż muzyka jak dla mnie :-)

Jakbym był ateistą to po tym występie uwierzyłbym w duszę ;-)

@Krzysztof Mrozowski: Dobranoc ;-) https://www.youtube.com/watch?(...)vpXmb74 - a Mcferrin to ma chyba najlepiej nastrojony instrument głosowy jaki znam.

@Krzysztof Mrozowski: Mam wiele płyt tak CD jak i winyli- szerokie spektrum od jazzu poprzez rock i blues po muzykę klasyczną ( lubię muzykę )
----------
A Wojciecha Kilara ?
Wejdz na Yoytub, napisz Wojciech Kilar pierwszy koncert fortepianowy (warszawska jesien 1997)

  nse,  17/05/2015

@zakrawarski: Jest coś podobnego w tych utworach ??
https://www.youtube.com/watch?(...)iSj34kA
https://www.youtube.com/watch?(...)PLjIwno

@Mariusz Kajstura: Linki do unikalnego prawykonania pierwszego koncertu fortepianowego Kilara
przez pianiste dla ktorego Kilar ten koncet napisal i zadedykowal !
Informacja o tym jest podana !

https://www.youtube.com/watch?(...)ndex=16

...  wyświetl więcej

  nse,  17/05/2015

@zakrawarski:Ten drugi link to jak jazda w pociągu patrząc na przemieszczający się horyzont :)
A co powiesz o tym ??
https://www.youtube.com/watch?(...)XENUk7_

@Mariusz Kajstura: Jest coś podobnego w tych utworach ??
----------
Podobienstwo jest uzasadnione.
Utwory sa skomponowane przez Wojciecha Kilara !!

  nse,  18/05/2015

@zakrawarski: Da się na podstawie jego twórczości odgadnąć, czym się Wojciech Kilar w życiu inspirował ??

@Krzysztof Mrozowski: nie bardzo wiem, jak Twoja odpowiedź ma się do mojego komentarza? :-)))))))))

  nse,  18/05/2015

@SZKOLENIA.COM: " to prawda - człowiek wykształcony mniej popada w biedę niż człowiek bez wykształcenia, a gdy w nią popadnie prędzej skorzysta z pomocy społecznej tak by chociaż w tych skrajnych warunkach się umyć czy zjeść coś. Człowiek bez wykształcenia, który nie widzi miejsca dla siebie raczej popadnie w alkoholizm popijając za ostatnie grosze. Ale nie można tego przyjąć za regułę lecz jedyni ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: dokładnie tak. Warto zatem umysł pozostawić otwartym gdyż przyda się to nie tylko w poznawaniu nowych rzeczy, w rozwijaniu się ale też pomoże nam zwrócić się do innych, gdy będziemy potrzebować pomocy.

@Mariusz Kajstura:Da się na podstawie jego twórczości odgadnąć, czym się Wojciech Kilar w życiu inspirował ??
----------
Znalem Kilara osobiscie !
Wiem, ze jednym z czynnikow ktory inspirowal jego tworczosc byla wiara w boga.
W celu nabycia inspiracji spedzil nawet krotki okres w zakonie katolickim, rezultatem czego
byl utwor Angelus, ktorego podstawa jest modlitwa "ojcze nasz"
Angelus mozna wysluchac w Youtube.

  nse,  18/05/2015

@zakrawarski: Zastanawia minie jego sposób operowania nienatężeniem ( rozbrzmiewaniem dźwięku ), skąd to wynikło ?? Mi się to kojarzy z rozbrzmiewaniem dźwięku w trąbie, kiedy mały dźwięk z ustnika rozbrzmiewa w kanałach aż do wejścia w współbrzmienie z echem ( rezonansem ? ) sali ?? Podobnie jak małe nasionko z którego powstaje las i całe życie lasu ... hmm może to moje nadinterpretacje nie miałe ...  wyświetl więcej

  nse,  18/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Dobrze kombinujesz ;)

@Mariusz Kajstura: Znam Angelusa od dawna i pamietalem, ze zaczyna sie modlitwa
(z czasow Kilara w zakonie) ale tym razem to "zdrowas Maryja"
O sposobie tworzenia-wydobywania dzwieku z poszczegolnych instrumentow to trzeba isc
do fletni Pana (grecki bozek) a w instrumentach smyczkowo-strunowych do łuku
ktory jest pierwowzorem tych instrumentow. (instrumenty blaszane to ...  wyświetl więcej

@zakrawarski: Skąd wiesz, że przed wieloma tysiącami lat człowiek nie posiadał żadnego instrumentu muzycznego? :-)

Panowie widzę, że muzyka jest życiem również dla Was, może ktoś naskrobie artykulik muzyczny i sobie wtedy fajnie pogadamy :)

@Krzysztof Mrozowski: Ostatnio napisałem bardzo skromny art odnośnie muzyki : http://eiba.pl/1b

no to Panowie pojechaliście w komentarzach - od przeludnienia do muzyki :-))))
Swoją drogą to niesamowite jak z jednego głównego tematu można przejść lekką ręką do innego :-)

  nse,  18/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Zobacz jak niektóre orkiestry się rozrosły, jak ilość wątków w muzyce przybywa jak percepcja potrafi ogarniać coraz większą ilość granych wątków w miarę regularnego słuchania muzyki ;)

@Mariusz Kajstura: bez bicia się przyznam, że komentarze czytałem pobieżnie więc nie jestem do końca w temacie - postaram się nadrobić :-) Zwróciłem jedynie uwagę na rozwarstwienie

  nse,  18/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... takie rozwarstwienie następuje w sposób naturalny, tak też działa proces rozwojowy świadomości która jak zacząłem się jej przyglądać rośnie podobnie jak cebula warstwami zresztą drzewo jak zetniesz to też widać warstwy, z tego można wywieść że wszystko rozwija się warstwami i jest dzielone na etapy nie zaś monolitycznie ;)

@Mariusz Kajstura: czyli pewien etap dyskusji jest już dawno zamknięty tak? :-)

  nse,  18/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Jeśli obaj dochodzimy do wniosku że tak to działa ?? ... może jednak chcesz coś uzupełnić lub zmienić ?? ..., a może jakieś pytania ??

@Mariusz Kajstura: nic dodać nic ująć :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska