Login lub e-mail Hasło   

Kiedy warto iść do poradni dietetycznej?

Do poradni dietetycznej udają się najczęściej osoby, które zauważyły problem z systemem swojego żywienia. Nieprawidłowy jadłospis odbija się nie tylko na ich wadze, ale i zdrowiu.
Wyświetlenia: 450 Zamieszczono 14/05/2015

Niekoniecznie zaburzenia tego rodzaju muszą objawiać się zbędnymi kilogramami, z taką samą częstotliwością do poradni dietetycznej zgłaszają się osoby, które borykają się z niedowagą.

Oczywiście, dietetyk nadal najczęściej kojarzony jest ze specjalistą, który pomaga schudnąć. Musimy zdać sobie jednak sprawę, że profesjonalista o tym fachu jest pomocy w wielu zdrowotnych dziedzinach życia. Co więcej, do poradni przychodzą coraz częściej osoby, które są zadowolone ze swojego wyglądu i nie borykają się z żadnymi schorzeniami. Chcą natomiast zacząć zdrowo się odżywiać, zmienić nawyki żywieniowe czy po prostu regularnie jeść wartościowe posiłki. Zadaniem dietetyka jest wtedy ustawienie takiej diety, która optymalnie będzie spełniać ich oczekiwania a przy tym nie zaburzy systemu sprawnego działania metabolizmu czy układu pokarmowego. Menu ma również dostarczać zawsze niezbędną ilość potrzebnych wartości odżywczych.

Poradnię dietetyczną warto więc odwiedzić jeśli chcemy zmienić dotychczasowy sposób naszego odżywiania, ale nie ma co ukrywać, że dietetycy stają się nierzadko medykami, dzięki którym możliwy jest powrót do pełni zdrowia. Wizyta w tego rodzaju placówce jest wręcz konieczna w przypadku niektórych chorób, takich jak miażdżyca, cukrzyca czy choroby układu pokarmowego. Odpowiednio rozpisana dieta staje się wtedy podstawowym lekiem, który będzie niwelował powstałe dysfunkcje oraz zapobiegnie ich powikłaniom.

Pamiętajmy również o tym, że do poradni należy udać się zawsze, jeśli chcemy zadbać o nasze zdrowie. Z porad dietetyków korzystają więc przede wszystkim kobiety planujące ciąże oraz te, które już w niej są. Specjalista tego typu pomoże ułożyć także jadłospis wszystkim matkom karmiącym, co będzie miało ogromny wpływ na zdrowie i rozwój niemowlęcia.

W przypadku dzieci, do poradni dietetycznej warto udać się zresztą zawsze w przypadku wystąpienia jakichkolwiek alergii, co do których wystąpienia podejrzewa się podawanie nieodpowiednich pokarmów. Dietetyk będzie także pomocny w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy nastąpi czas na rozszerzenie jego diety.

Trzeba przy tym wiedzieć, że profesjonalny dietetyk ułoży dla nas indywidualną dietę biorąc pod uwagę dolegliwości czy oczekiwania każdego pacjenta. Nie bez znaczenia będzie oczywiście stan zdrowia a priorytetem każdej diety stanie się dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Każda dieta, nawet ta odchudzająca ma być zbilansowana i dostarczać niezbędne witaminy oraz minerały.

Niejednokrotnie również w poradni dietetycznej odbywa się szereg badań diagnostycznych. Dopiero na ich podstawie dietetyk będzie w stanie pomóc pacjentowi. Jeśli rezultatem wizyty u dietetyka ma być jedynie przepisanie określonego jadłospisu, bez wnikliwego wywiadu ani podstawowych badań to z całą pewnością powinno się zrezygnować z jego usług. Profesjonalna poradnia dba o każdego pacjenta a każda oferta jest dopasowana indywidualnie.

Pocieszający jest fakt, iż wraz ze wzrostem świadomości na temat racjonalnego żywienia odwiedziny w poradniach dietetycznych są coraz częstsze. Dietetyk nie jest już traktowany jako zbędny medyk, ale stał się rzeczywiście pomocny w wielu kwestiach naszego życia. To kult zdrowego, ekologicznego odżywiania stał się przesłanką do korzystania z jego porad – pamiętajmy, że do poradni dietetycznej bardzo często uczęszczają na przykład wegetarianie, którzy chcą dowiedzieć się, jak komponować codzienny jadłospis bez udziału potraw mięsnych.

 Artykuł napisany we współpracy z Akademią Zdrowego Żywienia - poradnią dietetyczną z Warszawy.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1317
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 981
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 743
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1054
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 560
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1024
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 770
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 426
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 541
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 855
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1372
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 404
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 621
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 466
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 968
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska