Login lub e-mail Hasło   

Wiadomości z psychiatryka.

Znany jest, stosowany w ZSRR, system przetrzymywania politycznych opozycjonistów w psychiatrykach z rozpoznaniem: - schizofrenia bezobjawowa. W Gdańsku lat 80-tych było inaczej.
Wyświetlenia: 574 Zamieszczono 16/05/2015

...

Najwięcej błędów popełniamy w efekcie niewiedzy.

Przykłady?

Pewnie każdy może podać z własnego doświadczenia.

Niewiedza powoduje także nieszczęścia o charakterze społecznym.

W zasadzie wszyscy zgadzają się z tezą, że „Takie będą narody, jakie młodzieży chowanie”. Na wyścigi opowiadają, że wykształcenie jest kluczem do sukcesu osobistego i sukcesu narodowego.

Tymczasem.

Ci sami ludzie bardzo często podejmują wysiłki mające na celu zainfekowanie społeczeństwa fałszywą wiedzą, lub ukrycie przed społeczeństwem doniosłych faktów.

I co ciekawe: Oni rzeczywiście uważają, że czynią to dla dobra ludzi, których oszukują.

Każdy zna błędy popełnione wskutek niewiedzy. Błędy, których skutki były opłakane.

Chorujemy, ponieważ wskutek niewiedzy jedliśmy coś, co nam zaszkodziło, albo nie unikaliśmy kontaktu z substancjami trującymi.

Przebywamy w miejscach niebezpiecznych nie zdając sobie sprawy z zagrożenia.

Skutkiem niewiedzy, albo wiedzy fałszywej są także decyzje i wybory polityczne. Otumaniony elektorat często żałuje swojego wyboru wtedy, gdy jest już za późno.

**************************************  ******************************************* ********

 

Mam dziś zamiar poinformować Was o roli politycznej jaką odegrał w latach 80-tych gdański Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Srebrzysko”, jego pracownicy i pacjenci. A także, co dla wielu będzie wielkim zaskoczeniem, często bywający z wizytą.

 

Z czasów komuny znany jest, stosowany w ZSRR, system przetrzymywania politycznych opozycjonistów w szpitalach psychiatrycznych z rozpoznaniem: - schizofrenia bezobjawowa. Była to oczywiście forma represji.

W Gdańsku lat 80-tych było inaczej. Personel szpitala psychiatrycznego pomagał opozycjonistom na wiele sposobów. Tu ukrywali się znani opozycjoniści podczas stanu wojennego. Innym załatwiano „żółte papiery” chroniące przed aresztowaniem za „opowiadanie głupot”.

Jeszcze innym wyrzuconym z roboty załatwiano pracę w szpitalu. Np. Aleksander Hall pracował jako nauczyciel i wychowawca chorych dzieci.

Co najciekawsze z ciekawych bardzo częstym gościem w szpitalu był przyszły premier III RP Donald Tusk. Tu od małego uczył się życia. Matka Donalda Ewa Tusk przez 41 lat prowadziła sekretariat szpitala „Srebrzysko”. Często odwiedzał mamę w pracy. Tego nie ma w Wikipedii i nie tylko tego tam nie ma.

Osoby z pierwszych stron gazet ze świata polityki i kultury były również pacjentami Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych.

 

Polacy mało wiedzą o roli szpitala „Srebrzysko” w rewolucji Solidarności z kilku powodów.

Pierwszy to tajemnica lekarska obowiązująca lekarzy pracujących w szpitalu.

Drugi to lęk prominentnych pacjentów przed ewentualnym przymusowym coming outem.

Trzeci to skrajna nierzetelność prof. prof. Dudek, Cenckiewicz i innych, którzy w ogóle nie korzystają ze świadectw możliwych do uzyskania od uczestników wydarzeń i bazują jedynie na materiałach wyprodukowanych przez SB. Materiałach nierzetelnych i wskutek zniszczeń dokonanych w 1989 roku, dodatkowo bardzo niekompletnych..

Są jeszcze inne powody o mniejszym znaczeniu.

 

Wydarzenia z tamtych dni miały ogromne znaczenie także w czasach późniejszych i do dzisiaj mają swoje reperkusje.

I tak jeden z byłych opozycjonistów miał samochodową stłuczkę. Jakoś doszło do prokuratury, że ma wyrobione w latach 80-tych „żółte papiery” z rozpoznaniem schizofrenia. Nie wiadomo, czy ktoś „życzliwy” nie zrobił donosu w tej sprawie. Zgodnie z przepisami prokurator chciał go wysłać na obserwację psychiatryczną.

To taka ciekawostka, ale są też super poważne konsekwencje.

Lekarze są zobowiązani do zachowania tajemnicy lekarskiej, ale największą wiedzę na temat chorych może uzyskać osoba prowadząca sekretariat. Lekarz zna jedynie pacjentów, których leczy. O innych wie niewiele.

 

Psychiatra pilnował pacjenta chorego na depresję i nie upilnował.

Lekarze psychiatrzy nie rozmawiają o pacjentach nawet z najbliższą rodziną.

ale …

Donald Tusk posiada rozległą wiedzę na temat historii Szpitala na Srebrzysku. Mam na to wiele dowodów. Może najważniejszym jest to, że mianował psychiatrę dr Klicha na stanowisko Ministra Obrony Narodowej gdy Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych został Lech Kaczyński.

Ten z pozoru niezrozumiały krok był oczywistym i koniecznym zabezpieczeniem interesów państwa. Jeśli uwzględnimy wiedzę Donalda Tuska na temat pacjentów szpitala „Srebrzysko” trudno było spodziewać się innej decyzji.

Decyzja była prawidłowa, ale psychiatra nie upilnował pacjenta.

Donald Tusk powiedział kiedyś szczerze, że w domu zdobył o wiele więcej przydatnej wiedzy niż na Uniwersytecie. Na Uniwersytecie nie był wybitnym studentem i to też ma swoje skutki po dzień dzisiejszy.

 

Adam Jezierski

 

PS. Zastanawiam się czy uwierzycie w to co napisałem. Zwróćcie uwagę na dwa fakty.

1) Mieszkam w Gdańsku i znam tu bardzo wielu ludzi i oni mnie znają. Jestem osobą niemal publiczną choć niemedialną.

2) Na swoim blogu, w swoich artykułach i w komentarzach podpisanych własnym nazwiskiem podawałem wielokrotnie różne dane dotyczące prominentnych osób. Nikt nigdy mnie nie podał do sądu, mimo że na blogu są setki tysięcy wejść, tysiące czytają pojedyncze artykuły i komentarze podpisane Adam Jezierski.

Jeśli mi nie uwierzycie i pozostaniecie przy swojej dotychczasowej wybiórczej wiedzy, to najprawdopodobniej wkrótce popełnicie nowe błędy.

Jeżeli uwierzyliście, DOMAGAJCIE SIĘ PRAWDY. W tej i w innych sprawach. Cenzura zgubiła komuchów. Cenzura może zgubić każde państwo, każde społeczeństwo i każdy naród.

...

Podobne artykuły


28
komentarze: 54 | wyświetlenia: 8169
22
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2017
8
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1528
23
komentarze: 20 | wyświetlenia: 8278
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1142
30
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4696
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 71042
21
komentarze: 31 | wyświetlenia: 3255
19
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1552
22
komentarze: 19 | wyświetlenia: 6603
26
komentarze: 32 | wyświetlenia: 18097
41
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9986
40
komentarze: 24 | wyświetlenia: 5188
36
komentarze: 11 | wyświetlenia: 44318
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska