JustPaste.it

Niedoceniane miejsca w Krakowie, które warto zobaczyć

Jeśli jesteś fanem alternatywnych form zwiedzania miasta, fascynują Cię te mniej oblegane szlaki i miejsca – przygotowaliśmy dla Ciebie mini przewodnik

Jeśli jesteś fanem alternatywnych form zwiedzania miasta, fascynują Cię te mniej oblegane szlaki i miejsca – przygotowaliśmy dla Ciebie mini przewodnik

 

Kraków to nie tylko Wawel, Sukiennice i Wieża Mariacka. Jeśli jesteś fanem alternatywnych form zwiedzania miasta, fascynują Cię te mniej oblegane szlaki i miejsca – Apartamenty Kraków przygotowały dla Ciebie mini przewodnik. Poznaj Kraków od podszewki i wypocznij z dala od zgiełku turystów!

 

kamieniolom-liban-kamieniolom-liban-5036-large

Kamieniołom Liban

Kamieniołomy i wapienniki na południowym wzgórzu Krzemionek Podgórskich (dzielnica Podgórze) zostały otworzone już w XIX wieku przez Bernarda Libana (któremu zawdzięczają swą potoczną nazwę). W czasie II Wojny Światowej na terenie kamieniołomu działał ciężki obóz pracy dla Polaków, po którego likwidacji, przez wiele lat, miejsce to pełniło rozmaite funkcje przemysłowe. Kamieniołom sławę zyskał dzięki Stevenowi Spielbergowi, który zdecydował się stworzyć w nim scenografię Obozu Koncentracyjnego w Płaszowie na potrzeby filmu Lista Schindlera. Część tej kosztownej dekoracji nie została rozebrana i można ją podziwiać do dziś. Wszystko to, otoczone kilkumetrowymi wapiennymi ścianami i porośnięte bujną roślinnością, składa się na wyjątkowy charakter tego miejsca: XIX-wieczne piece wapiennicze, kominy obok ogrodzenia z drutów kolczastych czy drogi wybrukowanej macewami.

1376348

Skałki Twardowskiego i Zalew Zakrzówek

To kolejny w Krakowie były kamieniołom wapienia. W 1990 roku został zalany wodą, czemu zawdzięcza swą obecną malowniczą formę. Wprawdzie w zbiorniku nie wolno się kąpać, jednak jest on udostępniony szkółce dla nurków. Na głębokości 7-21 m zobaczyć można ciekawostki z poprzedniej epoki np. dużego fiata, furgonetkę, łodzie, byłą przebieralnię dla pracowników. Akwen otaczają także kilkudziesięciometrowe wapienne ściany, wykorzystywane dla celów wspinaczkowych. Na terenie Skałek znajduje się kilka jaskiń, najsłynniejsza z nich to Jaskinia Twardowskiego. Wzgórza wokół Skałek to jedno z ulubionych miejsc rekreacyjnych Krakowian: bujna roślinność, równiny porośnięte trawą, wspaniały widok i świeże powietrze sprzyjają piknikom, ogniskom i wszelakim imprezom terenowym.

Manggha_Museum_of_Japanese_Art_and_Technology__2CKrakow_2CPoland_jpg-seo

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Ten wyjątkowy na skalę europejską obiekt, pełni rolę centrum kultury dalekowschodniej, w jaki sposób znalazł się akurat w Krakowie? W 1920 roku Feliks Jasieński – wielki miłośnik i kolekcjoner sztuki japońskiej, przekazał swą kolekcję Muzeum Narodowemu. Z powodu olbrzymich gabarytów kolekcji (ponad 6500 tysiąca przedmiotów), z biegiem czasu przestała być wystawiana w głównym budynku muzeum. Jej część pokazywano w Sukiennicach, gdzie zobaczył ją młody Andrzej Wajda i zafascynował się kulturą japońską. Po 50 latach, słynny już reżyser, zainicjował zbudowanie na bazie zbiorów Jasieńskiego centrum kultury i sztuki japońskiej, na co przeznaczył zdobytą właśnie nagrodę pieniężną Inamori Foundation Kyoto Prize. Bardzo nowoczesny projekt koncepcyjny budynku podarował fundacji japoński architekt – Arata Isozaki. Do dziś jest to jeden z najciekawszych obiektów architektonicznych w Krakowie. Muzeum otwarto w 1994 roku – od tamtej pory pełni rolę ośrodka wymiany kulturalnej między Polską i Japonią. Rezydują tu nie tylko wystawy stałe (słynna seria albumów drzeworytniczych Manga Katsushiki Hokusai, rzeźby z kości słoniowej, zdobne guzy netsuke, wazony, lichtarze, ceramika, tkaniny, militaria i wiele innych eksponatów), ale także odbywają się koncerty, projekcje filmowe, pokazy tańca, sztuk walki, kaligrafii, ikebany, orgiami itp.

524c767a2fd5e_o

Fort 31 – Św. Benedykt

Fort ŚwBenedykt (nazwa pochodzi od pobliskiego kościoła pod wezwaniem św. Benedykta) to unikat europejskiej architektury fortecznej. Był jednym z pierwszych i najważniejszych elementów Twierdzy Kraków (system baszt i umocnień, tworzących fortyfikacje obronne miasta). Wybudowany został w latach 1853-1861 na Wzgórzu Lasoty, na skraju Krzemionek w formie wieży maksymiliańskiej. Fort jest szesnastobokiem o trzech kondygnacjach z wieloma otworami strzelniczymi i armatnimi. Fanów fortyfikacji zachwyci wysuwany most, drewniany żuraw i neogotycka brama.

steps-650x260

Kolorowe schody „Patrz pod nogi” na ul. Tatrzańskiej

W drodze na Wzgórze Lasoty warto przejść ulicą Tatrzańską aby zobaczyć urokliwe kolorowe schody, które powstały w 2013 roku w ramach konkursu Fresh Zone. Celem było twórcze wykorzystanie przestrzeni miejskiej. Dzieło Agnieszki Roli i Moniki Pasek nosi tytuł „Patrz pod nogi” – stare, zaniedbane i najzwyczajniejsze pod słońcem krakowskie schody, cieszą teraz oko miejscowych i turystów. Zostały  pomalowane kolorami tęczy i opisane 55 cytatami w optymistycznym tonie, autorstwa m.in. Marqueza, Szymborskiej czy też Tatusia Muminka! Kolorowe schody to wesoła drobnostka na mapie Krakowa, która codziennie wywołuje tysiące uśmiechów.

1875952

Zalew Nowohucki

Nowa Huta nie kojarzy się z dziką przyrodą i odpoczynkiem na łonie natury – niesłusznie! Dwa kolejne niedocenione (lub zupełnie nieznane obiekty) dowodzą, że jest to błędne mniemanie. Zalew Nowohucki został oddany do użytku w 1957 roku jako obiekt rekreacyjny dla Krakowian. Jest to kompleks ze sztucznym zbiornikiem wodnym i rozległym obszarem parkowym (łącznie 17 ha). W latach 50. i 60. służył jako miejsce pikników, koncertów, imprez sportowych, potem nieco zaniedbany podupadł. Nareszcie w 2005 roku zyskał drugą młodość po kompleksowych renowacjach: usypano sztuczną plażę, utwardzono brzegi, w pobliżu wybudowano boiska do koszykówki, siatkówki plażowej, kort tenisowy i plac zabaw. Akwen jest także regularnie zarybiany, powstał „Dom wędkarza” i odbywają się tu sportowe zawody wędkarskie. Już teraz jest to jedno z najpiękniejszych miejsc do wypoczynku w Krakowie, a gmnia ma w planach dalszą rozbudowę: m.in. przystani, amfiteatru i restauracji.

grW6vB0BMYhPWkKbBB

Łąki Nowohuckie

Położone są w pradolinie Wisły, w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Centralnego, a mimo to Łąki Nowohuckie są najbogatszym w Krakowie obszarem pod względem bujności fauny i flory. Jest to pierwszy w grodzie Kraka użytek ekologiczny, czyli obszar objęty ochroną prawną, choć jednocześnie Łąki Nowohuckie są otwarte dla wszystkich jako znakomity obiekt rekreacyjny. Łąki Nowohuckie to obowiązkowy przystanek dla wszystkich miłośników botaniki i ekologii.

26_zajezdnia_do_wgr

Muzeum Inżynierii Miejskiej

W budynku dawnej zajezdni tramwajowej przy ulicy Wawrzyńca 15 mieści się Muzeum Inżynierii Miejskiej, które gromadzi eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki historii techniki. Obiekt ten zasługuje jednak na popularność nie tylko fanów motoryzacji. Zachwycająca jest stała wystawa  historycznych polskich samochodów i motocykli oraz udokumentowana historia krakowskiego drukarstwa od XV wieku (warto zaznaczyć, że Kraków był ważnym drukarskim w średniowiecznej Europie). Jednak prawdziwym hitem Muzeum jest wystawa zabytków krakowskiej komunikacji zbiorowej, w ramach której zobaczyć można tramwaj konny, wozy techniczne czy krakowskiego omnibusa!

Wróć wkrótce na naszego bloga, a znajdziesz więcej propozycji alternatywnej turystyki w Krakowie. Apartamenty Kraków „Florian” zapewnią Ci komfortową i tanią bazę noclegową. Udzielimy Ci także wszelakich wskazówek dojazdowych i pomożemy zorganizować oryginały pobyt w królewskim grodzie Kraka. Apartamenty Kraków serdecznie zapraszają: http://apartamenty-florian.pl/