Login lub e-mail Hasło   

Dramatyczny wzrost liczby samobójstw w Polsce

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://niewygodne.info.pl/artykul5/02086(...)sce.htm
Z oficjalnych statystyk policyjnych wynika, że w latach 2012-2014 nastąpił dramatyczny wzrost liczby popełnianych w Polsce samobójstw.
Wyświetlenia: 2.208 Zamieszczono 21/05/2015

Jeszcze w 2012 było ich 4177, by w ciągu kolejnego roku ich liczba wzrosła o 46 proc. do poziomu 6100. Niestety 2014 okazał się być jeszcze gorszy. Z cząstkowych danych za okres od stycznia do września wynika, że prób samobójczych było o 1,4 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku, zaś dokonanych samobójstw o 113 więcej. Odbieranie sobie życia stało się siódmąprzyczyną zgonów! 

Liczba samobójców w Polsce jest obecnie większa niż liczba ofiar wypadków komunikacyjnych. Policjanci przyznają, że coraz więcej jest samobójstw z powodów finansowych, popełnianych przez osoby starsze. Ludzie wpadają w pętlę zadłużenia, zalegają z czynszem, tracą mieszkanie czy pracę. Wówczas nie wytrzymują i próbują odebrać sobie życie.

To nie powinno jednak dziwić jeśli uświadomimy sobie, że według oficjalnych danych GUS aż 2,8 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie, co oznacza, że nie posiadają oni odpowiednich środków na zagwarantowanie sobie i swoim najbliższym biologicznej egzystencji! Jeśli do tego dodamy około 2 milionów pracujących osób, które nie zarabiają więcej niż wynosi obecnie pensja minimalna oraz pogłębiające się przez to rozwarstwienie społeczne powodujące, że najbiedniejszych od najbogatszych dzieli coraz większa przepaść, to jasnym się staje, że warunki do odbierania sobie życia są w Polsce - mówiąc brutalnie - "znakomite".

 

Do wzrostu ilości prób samobójczych z powodów ekonomicznych istotnie przyczyniła się ekipa rządzącej Platformy Obywatelskiej i PSL-u. Przypomnijmy, że w Polsce obowiązuje najniższa w Europie kwota wolna od podatku (3091 zł), która na domiar złego nie była aktualizowana od 8 lat, czyli czasu kiedy do władzy dostała się wspomniana ekipa Tuska i Komorowskiego.

Taka polityka przyczyniła się do kuriozalnej i niespotykanej nigdzie indziej sytuacji, kiedy podatek dochodowy należy płacić nawet od dochodów, które miałyby nam zapewnić jedynie biologiczną egzystencję. Grupa opozycyjnych posłów chciała to zmienić i wniosła do Sejmu projekt ustawy zwiększającej kwotę wolną do poziomu ok. 6500 zł, czyli równowartości rocznego minimum egzystencji. Niestety chorzy na fiskalizm politycy PO-PSL byli innego zdania i projekt ten uwalili już na pierwszym czytaniu. 

By żyło się lepiej i więcej ludzi mogło popełnić samobójstwo...

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1319
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1169
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 728
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 607
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 767
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 435
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 827
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 727
 
Autor
Dodał do zasobów: Marek Lipski
Artykuł

Powiązane tematy

Dzieki za poruszenie tego tragicznego ale bardzo waznego tematu... a raczej problemu.
Ponoc obok osob starszych niepokojace sa statystyki samobojstw wsrod ludzi mlodych i to urodzonych juz w wolnej Polsce.

  lewi,  21/05/2015

Do tego dodać brak stabilności ekonomicznej i sensu życia.

  swistak  (www),  21/05/2015

Samobójstwa można ucywilizować prawnie. ZUS mógłby w ramach zasiłku pogrzebowego finansować eutanazje z przyczyn ekonomicznych swoich emerytów

  mojra  (www),  21/05/2015

@swistak: Może emerytalna aborcja. Emeryt i embrion maja wiele wspólnego. Dwie pierwsze litery " em "

Proszę podawać źródła. kiedy operuje się statystykami i danymi to rzecz rutynowa, a nie tylko przy cytatach, raportach z badań etc.

@okoego: Dane w Notce są retuszowane aby nie tworzyć paniki w Polsce.Minimum i to rocznie 6 tys. osób rocznie.Wzrost samobójstw mamy tak wysoki jak w Grecji.
http://natemat.pl/35151,wzrost(...)rocznie
Tutaj już przeszło 8000.
...  wyświetl więcej

  werona  (www),  19/10/2015

Ja to widzę tak, że ludzie po prostu nie mogą sobie radzić ze swoimi problemami i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Nawet w bliskim otoczeniu mam taką historię, przykre to bo mimo wszystko mam wrażenie, że można otrzymać pomoc nawet bez ponoszenia kosztów na psychologów prywatnych. Kluczem jest jednak czujność bliskich i odpowiednie wsparcie.

  wisnia  (www),  08/07/2016

a rodzina wtedy jak są problemy to gdzie jest pytam się?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska