Login lub e-mail Hasło   

Jak stać się właścicielem kolektora słonecznego nie tracąc fortuny?

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na rachunkach i wykorzystać internet to ten artykuł jest dla ciebie
Wyświetlenia: 500 Zamieszczono 25/05/2015

Każdy kto miał kiedyś działkę i małe dzieci wie, jak szybko w słoneczne dni nagrzewa się zimna woda w dmuchanym basenie, w którym dzieci tak lubią się pluskać. Energia słoneczna coraz częściej jest również wykorzystywana do znacznie poważniejszych instalacji. Szczególnie teraz, kiedy dyrektywy unijne promują działania związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, bardziej przyjaznych dla środowiska niż energia węglowa. Instalacje takie, to kolektory słoneczne wykorzystywane do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej oraz panele fotowoltaiczne do produkcji prądu elektrycznego.

Szczególnie kolektory słoneczne już od wielu lat są stosowane także w Polsce. Niestety koszt takiej instalacji nie jest najniższy, pomimo, że na rynek kolektorów wkroczyli już Chińczycy oferując nieco tańsze urządzenia. Trzeba jednak się liczyć z tym, że cena kolektora płaskiego, w zależności od użytych materiałów waha się w granicach 1100 – 1500 zł netto. A przecież dochodzą do tego jeszcze inne elementy (sterowniki, pompki, czujniki, rurki, przewody) oraz koszty robocizny.

Wiadomo, że w Polsce bezrobocie jest duże, więc i dochody nie nadmierne, oraz że „Polak potrafi”, jeśli jest zmuszony zaoszczędzić. Kiedyś nasi rodacy korzystali z różnych porad pana Słodowego, by wykonać przedmioty, których nie można było dostać w sklepach. Teraz wprawdzie zaopatrzenie jest lepsze, ale brakuje pieniędzy. Stąd pojawiły się pomysły jak samodzielnie wykonać kolektor słoneczny, dzięki któremu, nie płacąc rachunków będzie można korzystać z ciepłej wody.

Internet to współczesna kopalnia porad i pomysłów. Można w nim znaleźć nie tylko darmowy podręcznik (w formie e-booka), „Jak tanio zbudować kolektor słoneczny”, napisany przez Krzysztofa Lisa, ale również filmiki instruktażowe umieszczone na youtube, które pokazują naocznie „jak to się robi”.

Podobne artykuły


8
komentarze: 79 | wyświetlenia: 1091
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60596
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31249
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32533
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63438
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 64914
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28767
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23224
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28467
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23375
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26287
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12450
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Póki te wynalazki nie będą miały wyższej skuteczności, nie ma sensu inwestować w takie rzeczy, szczególnie w naszym klimacie. Lepiej zadbać o dobre ocieplenie chaty, szczelność, zainwestować w dobrą pompę ciepła, ogrzewanie oczywiście podłogowe, gruntowy wymiennik ciepła, rekuperator i wtedy można mówić o oszczędności.

Inwestycja w opisane rozwiązania nie tylko jest skuteczna, ale opłacalna. Dodatkowo dzięki dotacjom z Unii Europejskiej można znacznie zmniejszyć koszt budowy instalacji fotowoltaicznej.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska