JustPaste.it

Jak stać się właścicielem kolektora słonecznego nie tracąc fortuny?

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na rachunkach i wykorzystać internet to ten artykuł jest dla ciebie

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na rachunkach i wykorzystać internet to ten artykuł jest dla ciebie

 

domowa-elektrownia-sloneczna_small.jpg

Każdy kto miał kiedyś działkę i małe dzieci wie, jak szybko w słoneczne dni nagrzewa się zimna woda w dmuchanym basenie, w którym dzieci tak lubią się pluskać. Energia słoneczna coraz częściej jest również wykorzystywana do znacznie poważniejszych instalacji. Szczególnie teraz, kiedy dyrektywy unijne promują działania związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, bardziej przyjaznych dla środowiska niż energia węglowa. Instalacje takie, to kolektory słoneczne wykorzystywane do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej oraz panele fotowoltaiczne do produkcji prądu elektrycznego.

Szczególnie kolektory słoneczne już od wielu lat są stosowane także w Polsce. Niestety koszt takiej instalacji nie jest najniższy, pomimo, że na rynek kolektorów wkroczyli już Chińczycy oferując nieco tańsze urządzenia. Trzeba jednak się liczyć z tym, że cena kolektora płaskiego, w zależności od użytych materiałów waha się w granicach 1100 – 1500 zł netto. A przecież dochodzą do tego jeszcze inne elementy (sterowniki, pompki, czujniki, rurki, przewody) oraz koszty robocizny.

Wiadomo, że w Polsce bezrobocie jest duże, więc i dochody nie nadmierne, oraz że „Polak potrafi”, jeśli jest zmuszony zaoszczędzić. Kiedyś nasi rodacy korzystali z różnych porad pana Słodowego, by wykonać przedmioty, których nie można było dostać w sklepach. Teraz wprawdzie zaopatrzenie jest lepsze, ale brakuje pieniędzy. Stąd pojawiły się pomysły jak samodzielnie wykonać kolektor słoneczny, dzięki któremu, nie płacąc rachunków będzie można korzystać z ciepłej wody.

Internet to współczesna kopalnia porad i pomysłów. Można w nim znaleźć nie tylko darmowy podręcznik (w formie e-booka), „Jak tanio zbudować kolektor słoneczny”, napisany przez Krzysztofa Lisa, ale również filmiki instruktażowe umieszczone na youtube, które pokazują naocznie „jak to się robi”.