JustPaste.it

Cukrzyca a zajście w ciążę

Pomimo wielu starań i dobrego przygotowania do zajścia w ciążę, może się okazać, że przyczyna problemów z zajściem w ciążę może być gdzie indziej. Niestety, ale cukrzyca może

Pomimo wielu starań i dobrego przygotowania do zajścia w ciążę, może się okazać, że przyczyna problemów z zajściem w ciążę może być gdzie indziej. Niestety, ale cukrzyca może

 

badania-plodnosc_small.jpg

Postęp cywilizacyjny oraz rozwój medycyny właściwie wyeliminował w krajach wysoko uprzemysłowionych wiele groźnych chorób, które jeszcze 200-300 lat temu były powodem epidemii o szerokim zasięgu, z bardzo wysoką śmiertelnością. Nie słyszy się już o dżumie, cholerze czy ospie. Jednak, żeby nie było zbyt idealnie, mamy dziś bardzo wiele chorób cywilizacyjnych, które choć nie są zakaźne, to znacznie upośledzają jakość życia i mogą powodować śmierć. Jedną z takich chorób jest cukrzyca.

Cukrzyca typu 1 występująca najczęściej u dzieci i osób młodych spowodowana jest zniszczeniem komórek beta trzustki, co wymaga podawania insuliny. Choruje na nią około 15-20% spośród wszystkich cukrzyków. Również insulino zależna jest cukrzyca typu LADA o nieco wolniejszym przebiegu, spowodowana autoagresją organizmu, która objawia się około 35 roku życia. Najpowszechniejsza jest cukrzyca typu 2 (ok. 80% chorych) występująca najczęściej u osób starszych o sporej nadwadze. Często łączy się z nadciśnieniem.

Zdarzają się również przypadki, gdy cukrzyca objawia się w czasie ciąży albo pod wpływem innych chorób. Jest to cukrzyca wtórna (2-3%).

Cukrzyca każdego typu bardzo negatywnie wpływa na cały organizm, w tym również na płodność. U mężczyzn znacznie obniża jakość plemników, co może stać się przyczyną poronienia u partnerki cukrzyka. Z kolei u kobiet chorych na cukrzycę objawy podczas ciąży mogą się dodatkowo nasilić (skoro sama ciąża może być czasami powodem wystąpienia cukrzycy), a dziecko może mieć zbyt dużą masę urodzeniową, co może spowodować problemy z porodem.

Zatem każda kobieta chora na cukrzycę powinna wiedzieć, jak przygotować się do ciąży, by uniknąć przykrych konsekwencji spowodowanych tą chorobą. Niestety nie ma na to żadnych cudownych mikstur, które by w krótkim czasie wyeliminowały objawy choroby.

To lekarz diabetolog powinien poinformować swoją pacjentkę, jakie leki powinna zażywać, jaką dietę stosować, kiedy i jak przygotować się do ciąży, by nie stała się ona ciążą zagrożoną. Podstawą jest podjęcie leczenia co najmniej na 3-6 miesięcy przed zapłodnieniem, aby unormować poziom cukru we krwi. Przez całą ciążę należy tę normę utrzymać.