Login lub e-mail Hasło   

Psychopatologia ateizmu

Mam wrażenie, że każdy dojrzały człowiek rozwiązał kwestię istnienia lub nie istnienia boga w adolescencji. Wtedy też, zadaje się mnóstwo innych pytań o istotę świata i w...
Wyświetlenia: 1.148 Zamieszczono 26/05/2015

     Mam wrażenie, że każdy dojrzały człowiek rozwiązał kwestię istnienia lub nie istnienia boga w adolescencji. Wtedy też, zadaje się mnóstwo innych pytań o istotę świata i własnego bytu. Wszelkie oznaki na niebie i ziemi wskazują, że jeśli ktoś zakończył okres dorastania, a nadal zajmują go tego typu kwestie, a w dodatku stanowią ważny element życia codziennego, w rzeczywistości z okresu dorastania nie wyszedł. Jednocześnie, gdy sensem jego bytu staje się dowiedzenie nieistnienia boga, wpada w pułapkę, którą sam na siebie zastawił, bo…

     Jeśli udowodnimy istnienie boga, to przestanie on istnieć, bo będzie już elementem nie wiary, lecz nauki. Zatem sensem działań ateisty, jeśli już ma obsesję, powinno być poszukiwanie dowodów na istnienie boga, a nie jego nieistnienie. W moim odczuciu, każdy ateista jest znacząco bardziej pomieszany wewnętrznie, niż osoba wierząca, która wielce się nad swoją wiarą nie zastanawiała. Najzwyklej, tak została wychowana i jej to nie przeszkadza.

     Jeśli się nie wierzy w boga, niekoniecznie jest się ateistą – temat ten po prostu wielu osób nie interesuje. Te osoby, nie są również racjonalistami – bo żeby się tak nazwać, musiałyby istnieć jakieś dowody na istnienie boga, które należałoby obalić i niebytu stwórcy dowieść, a przecież ich nie ma. Wobec tego, poszukując dowodów na nieistnienie boga racjonalistą się nie jest, bo poszukuje się dowodów na nieistnienie czegoś, co nie istnieje. Można by rzec, całkowite pomieszanie wewnętrzne, ten ateizm i nic więcej. Jednak wielu ludzi „nie wyrasta” z wiary w boga, w anioły, demony etc., bo w przeciwieństwie do trolli w lasach, topielców w jeziorach, Mikołaja z rózgą i wszelakich, innych koszmarów sennych i na jawie z dzieciństwa, te ostatnie swoich świątyń nie mają, a nawet gdyby miały, to pewnikiem bardzo szybko skończyłyby w jakimś brukowcu i nie tylko, a ich przedstawiciele otrzymaliby „zasłużoną” etykietę sekty.

     Wracając do głównego wątku, z psychologicznego punktu widzenia ateista nie jest ani racjonalistą, ani osobą niewierzącą. On wierzy, że coś nie istnieje. Jeśli natomiast poszukiwanie na swoją niewiarę dowodów spędza mu sen z powiek, to prawdopodobnie nieświadomie zaprzecza swojej głębokiej wierze w boga (lub chociaż wątpliwościom), tym silniejszej, w im większym stopniu oddaje się owemu zaprzeczaniu i działaniom zmierzającym do dowiedzenia swych racji.

     Każdy człowiek, który rozwiązał problem wiary w adolescencji wie, że bóg i szatan to symbolika dobra i zła, a rzeczywistym bogiem w tej symbolice jest to, co w człowieku dobre. Siły te w sobie posiada każdy i naprzemiennie przejmują one nad nim władzę. Stąd, kazania o wierze w boga i walce z siłami nieczystymi są całkiem zgrabnymi metaforami, zachęcającymi do wyboru swojej „lepszej strony”. Zatem, klęcząc w kościele, zupełnie nieświadomie, każdy wierny modli się do samego siebie. Czyż nie jest to szczytem narcyzmu? Panie i Panowie ateiści, nieco wiary w siebie i modlitwy…

     Zupełnie jest niezrozumiałe, czemu wiara miałaby nie istnieć. Czy ateista z równą zaciętością chciałby odebrać żłobki dzieciom? Że to nie to samo, czyżby? Dziecko potrzebuje opieki, a babuleńka potrzebuje pospacerować do kościoła, ucałować symbol swojej jasnej strony i wrzucić coś na tacę. Nie jestem za tym, by wielu tysiącom ludzi odbierać wiarę, która napełnia ich nadzieją. Nie ma tu żadnego znaczenia, czy to w co wierzą istnieje, czy też nie. Aczkolwiek, właśnie o to chodzi, wierzy się w coś na co nie ma dowodów. Jeśli one istnieją, z wiarą już nie ma się do czynienia. Ateista również wierzy w to, że coś nie istnieje, w dodatku to coś rzeczywiście nie istnieje, zatem jego wiara jest „silniejsza” niż wiara w boga osoby wierzącej, bo pozbawiona tych wszystkich atrybutów i pseudodowodów, które posiada religia.

     Właściwie, patrząc z tej strony, najzagorzalszych ateistów uznać można za sadystów, bo chcą odebrać innym coś, na czym im bardzo zależy. Z praktyki klinicznej wynika, że ateizm (należy pamiętać, że ateizm to „czynna” niewiara – poza nim istnieje jeszcze obojętność) zazwyczaj wiąże się z zaburzeniami osobowości, a zawsze z neurotyzmem. Właściwie jednak, jedynym kryterium jakie różnicuje normę od „patologii” zarówno w ateizmie, jak i wierze w boga, jest siła wiary i niewiary. Złota zasada umiaru i równowagi jest tutaj decydująca. Kiedy jej brakuje, z jednej strony mamy fanatyzm, z drugiej sadyzm, frommowski nekrofilizm i właściwie, trudności w testowaniu rzeczywistości i zaburzony kontakt z nią – wobec tego, co już opisywano – prób dostarczanie dowodów na nieistnienie czegoś, co nie istnieje.

     Wobec powyższego, wydaje się, że każdy ateista nadmiernie zaangażowany w swój światopogląd i czyniący z niego życiową misję, powinien czasem „zatrzymać się”, pozwolić sobie na refleksję, pomodlić się do siebie i poszukać dowodów na istnienie boga - w samym sobie. O ile oczywiście ateistą jest, a nie zwykłym pieniaczem i asocjalnym awanturnikiem lub nastolatkiem w wieku 50 lat.

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1440
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1622
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1052
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 997
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 882
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 914
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 964
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 801
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 594
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 935
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 793
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 806
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Drogi dojrzały i przenikliwy autorze, nic nie rozumiesz. Ateiści mają głęboko w poważaniu twoją wiarę, nie zajmują się się też wiarą w nieistnienie czegoś-kogoś czego się dowieść nie da bo się "ukrywa". Nie przeszkadzają nam też staruszki i młodzież z oazy chodzące do kościoła - to ich sprawa i gdyby na tym się kończyło to zapewne byś nawet nie wiedział że istniejemy. Niestety wierzący chcą nam na ...  wyświetl więcej

@roszpunek: ...hahah tylko katolicki? A może hebrejski (judaizm) ,prawosławny(ach ten Putin), muzułmański(Arabia Saudyjska), buddyjski.angglikański(ach te brzydkie angole...)luterański(ach ta Merkel).Matka Obamy zapoznała go zarówno z Biblią, jak i z księgami hinduistycznymi, buddyjskimi i taoistycznymi,pomimo ,że pochodziła z rodziny irlandzkich Żydów.hahha.

Widzę że wroga propaganda prze

...  wyświetl więcej

@Marek Lipski: Wiele lat później a dokładnie w 2005r, w książce pt: „Jeszcze krótsza historia czasu“ napisanej wspólnie z Leonardem Mlodinowem, Stephen Hawking stwierdził, że nowe odkrycia w fizyce pokazują, że stwórca „nie jest potrzebny”. Podczas wywiadu z Charlie Rosem w 2008 na pytanie o kwestie religijne odpowiedział, że prawa fizyki muszą obowiązywać bez wyjątku, bo inaczej nie byłyby prawam ...  wyświetl więcej

@Robert M.: Niestety to co piszesz nie ma sensu - czyli Wszechświat z niczego - to ma więcej wspólnego z zabobonem.

@kamil30: Gdybyś czytał że zrozumieniem, wiedziałbyś że to nie moje słowa, a światowej sławy fizyka teoretyka,
astrofizyka i kosmologa - Stephena Hawkinga. Jemu to napisz, nie mnie. :)

  kamil30,  27/05/2015

@Robert M.: Ale to cytujesz więc to znaczy, że utożsamiasz się z jego słowami. To że ktoś jest światowej sławy fizykiem, nie oznacza, że nie może mówić glupot.

@kamil30: Oczywiście że może, ale nie wtedy, gdy wypowiada się w dziedzinie, w której uchodzi za eksperta. Jeżeli twierdzisz, że Stephen Hawking w swoich książkach zawarł głupoty, to udowodnij to, obalając jego twierdzenia.

@Robert M.: Odnoszę się do jego słów które zamieściłeś " „Ponieważ istnieją takie prawa jak grawitacja, Wszechświat – dlatego że może to zrobić – stworzy się sam z niczego" a to głupota i brak logiki. Poza tym nawet jeśli pominąć tą głupotę. to nikt nie może udowodnić, że Wszechświat powstał z niczego. Logiczne jest za to, że Wszechświat stworzyła świadoma inteligencja.

@kamil30: Głupota i brak logiki? W takim razie wyjaśnij logicznie i bez mistycznych głupot - skąd wzięła się owa - świadoma inteligencja? Przecież, jak sam twierdzisz, nic nie bierze się z niczego.

@Robert M.: To ja zadałem pytanie o dowód na to, że Wszechświat powstał z niczego. Napisałem o inteligentnej świadomości bo to o wiele bardziej logiczne - spróbuj rzeczowo napisać co jest bardziej logicznego we Wszechświecie powstałym z niczego od tego, że powstał w wyniku działanania świadomej inteligencji a na jedno i drugie nie ma dowodu. Więc są to równoprawne opcje. Rozumiesz już czy mam Ci t ...  wyświetl więcej

@kamil30: >> Logiczne jest za to, że Wszechświat stworzyła świadoma inteligencja. <<

Musisz trochę jaśniej. :) Bo to, co napisałeś, jest niezgodne z innym twoim twierdzeniem: „nic nie bierze się z niczego“. Według ciebie wszechświat nie mógł powstać samoistnie, bo to nie logiczne, ale - świadoma inteligencja - to i owszem? Nie uważasz, że w tym co piszesz, nie ma sensu? Poza tym, zaprzeczasz naukowcom, nie mając nic na obronę własnych teorii.

@Robert M.: Dalej nie podałeś dowodu, że Wszechświat powstał z niczego zasłaniając się autorytetem i nieomylnością naukowców. Czy to nie śmieszne ? :-) Doskonale wiesz, że nie ma takiego dowodu i nigdy go nie będzie. bo nikt nie jest w stanie na zasadzie intelektu dać na to dowodu - Uczciwie można przyznać, że się nie wie jak powstał Wszechświat a jeśli się już mówi to podaje się logiczne argument ...  wyświetl więcej

@kamil30: Bardziej śmieszna od wiary w teorie naukowe, jest wiara w różnego rodzaju mistyków i inne zabobony. Teorie naukowe mają tę zaletę, że w miarę nowych zdobyczy nauki, podlegają modyfikacją. Czego nie można powiedzieć o dogmatach religijnych, czy też mistycznych. W tym cała różnica.

Twierdzisz: że niczego nie powstanie nawet śmierdząca kupa!
Oczywiście poza "świadomą inteligencją"? :)

@Robert M.: i poraz kolejny stosujesz sofizmat " a u was biją murzynów" unikając odpowiedzi, przesuwasz temat w inny obręb, powtarzasz nowomowę, którą znam - jest jak melodia kataryniarza ;-) Po prostu napisz uczciwie, że nie wiesz albo podaj argument. Tak trudno? ;-)

O mistycyzmie nic nie wiesz więc chyba nie ma sensu się wypowiadać :-)

@Robert M.: No i tym samym twierdzisz, że powstanie Wszechświata odbyło się w bardziej prymitywnych warunkach niż proces powstania kupy :-) I dalej twierdzisz, że nie mam żadnego powodu aby uwazać taki pogląd za nonsens?

@kamil30: Mimo że nie znam się na fizyce, astrofizyce, kosmologi i innych takich, to i tak wolę przyjąć na wiarę twierdzenia naukowców, którzy je głoszą, niż twierdzenia różnej maści mistyków. Z tego co czytałem wcześniej wiem, że mistyka na pewno nie ma nic wspólnego z nauką.

@Robert M.: Twój święty wybór ale to czy mistycyzm nie ma nic wspólnego z nauką to nie wiesz. Czytanie nie ma nic wspólnego z duchową praktyką - to tak jak porównywanie czytania o Australii i studiiowania map do pobytu w tym kraju. Tak samo jest z drogą do urzeczywistnienia Boga.

Cieszy mnie jednak Twoja uczciwość, że ten konkretny pogląd który głosi nauka przyjmujesz "na wiarę". Od dawna

...  wyświetl więcej

@kamil30:
>> (...) ale to czy mistycyzm nie ma nic wspólnego z nauką to nie wiesz..<<

Tak myślisz? Zdaje się że kto podawał już tobie link do hasła - mistyka - encyklopedii, Może zajrzysz tam jeszcze raz?

>> Od dawna piszę, że wiele teorii nauki przyjmowanych jest na wiarę, za co jestem odsądzany od czci...i wiary <<

Pewnie dlatego, że utożsamiasz wiarę w naukę z wiarą w Boga.

@Robert M.: A ja podawałem link do o wiele bardziej obiektywnego artykułu - zajrzałeś tam? Zapewne nie. Był pisany przez ucznia oświeconego Mistrza. Ja też o swoich poglądach piszę na podstawie pewnych doświadczeń, które dały mi wiedzę, która stoi w opozycji do tez nauki. Nie możesz zanegować czegoś czego nie znasz czyli doświadczeń na duchowej ścieżce na której nie jesteś.

...  wyświetl więcej

@Robert M.: Nie ma różnicy pomiędzy przyjmowaniem poglądu o powstaniu Wszechświata z niczego a wiarą w Boga. Chociaż na Boga jest więcej logicznych dowodów niż na życie z niczego.

@kamil30:
>> Nie ma nic wspólnego z hasłem encyklopedycznym pisanym przez laika.<<

>> Nie ma różnicy pomiędzy przyjmowaniem poglądu o powstaniu Wszechświata z niczego a wiarą w Boga. Chociaż na Boga jest więcej logicznych dowodów niż na życie z niczego. <<

Mistyka - nauką? Encyklopedia napisana przez laika? Logiczne dowody na istnienie boga? Człowieku przestań w końcu się ośmieszać!

@Robert M.: To Tobie brakuje elementarnej uczciwości i braku umiejętności odpowiedzi na pytania, chociaż uzyskałem Twoje stwierdzenie, że pogląd nauki przyjmujesz na wiarę.

Postaraj się podejść do tematu bez emocji, bo one zaślepiają myślenie. Skoro dla Ciebie mistycyzm i Bóg to fantazje i urojenia, to nie ma sensu abyś powoływał się na encyklopedyczne hasła, które traktują o czymś czego n

...  wyświetl więcej

@Robert M.: I napiszę ostatnie zdanie bo zaraz idę spać po pracy - istnieje wiele logicznych dowodów na to, że Wszechświat stworzyła świadoma inteligencja, która była przed Big Bangiem - a jak ją nazwiesz to już Twoja sprawa, bo Bóg działa na ludzi jak czerwona płachta na byka. Może być inteligentny Projektant. Dowodów wynikających z logiki i intelektu jest sporo a na powstanie Wszechświata z niczego ani jednego.

@Marek Lipski: Tak katolicki, to oni posługują się stwierdzeniem że ateiści "wierzą że nie wierzą" (tego dotyczyła wypowiedź). Czy ty wierzysz w krasnoludki czy tylko nie wierzysz że wierzysz?
To nie my atakujemy katolików, to oni ciągle prowokują, ośmieszają i atakują, patrz artykuł powyżej. Nie słyszałem aby ateiści w naszym kraju czegokolwiek zabraniali katolikom a katolicy wciąż narzuca ...  wyświetl więcej

@roszpunek: Wynalazcami są ludzie niewierzący? Myślę, że nie ma reguły - więc nie wiem skąd takie tezy.

@kamil30:
>> Osoba pisząca hasło encyklopedyczne nie ma zielonego pojęcia na temat tego czym mistycyzm jest i czym jest duchowa ścieżka i przewodnictwo żyjącego, oświeconego Mistrza - nawet jeśli uznać, że nauki mistycyzmu to bzdury. <<
Jesteś pewny, że nie wie...? W takim razie, który Mistrz napisał ten tekst, a może podasz jego interpretację?

Pieśń Skórzanego Wo

...  wyświetl więcej

@roszpunek: Ateiści, racjonaliści czy tylko hebrejczycy (sorry moi znajomi w Izraelu) ,wierni i lojalni tylko do judaizmu,którzy manipulują i kombinują aby pod płaszyczkiem ateizmu zwalczać inne wiary?
Przecież normalny katolik, inteligetny, przebojowy ,konkretny katolik nie atakuje ateistów.On chce Dialogu bez fanatyzmu religijnego.Ateizm zawiera wiele racjonalynch zasad , jest pewnym stat ...  wyświetl więcej

@Marek Lipski: Nie rozumiem co chcesz powiedzieć "Ateiści, racjonaliści czy tylko hebrejczycy (sorry moi znajomi w Izraelu) ,wierni i lojalni tylko do judaizmu,którzy manipulują i kombinują aby pod płaszyczkiem ateizmu zwalczać inne wiary? " czy sugerujesz że ja mam coś wspólnego z judaizmem? Czy może że chcę coś zwalczać? Otóż ani nie mam nic wspólnego z judaizmem ani nie chcę nic zwalczać dopóki ...  wyświetl więcej

  kamil30,  28/05/2015

@ibolya: Nie jestem alfą i omegą i nie wiem kto napisał ten tekst. W przeszłości było wielu oświeconych Mistrzów ale niestety już nam w niczym nie pomogą.

@kamil30: tak dla uzupełnienia odnośnie wynalazców ich wiary - Georges Lemaître - propagował idee Einsteaina, jako jeden z pierwszych znalazł zastosowanie fizyki kwantowej w kosmologii. Naprawdę wielki fizyk! I W DODATKU KSIĄDZ!

Zatem jeśli ktoś twierdzi, że bycie odkrywcą, naukowce, badaczem wymusza wyzbycie się wszelkiej wiary to jest w dużym błędzie! Galileusz też był osobą wierzącą podobnie jak Newton.

@roszpunek: Co do in vitro.....Pomimo że jestem katolikiem jestem za tym aby pomagać gdy rodziny chcą własnego dzieci a mają problemy z zapłodnieniem.Jestem przeciw manipulacjom genetycznym.Tak samo jestem za aborcją po brutalnych gwałtach.Mamy rok 2015 i jeszcze trwa pokój,pomimo przygotowań do wojny i ataku na Rosję...dlatego w ramach dialogu,dyskusji starajmy się,szanować siebie i innych. ...  wyświetl więcej

  nse,  28/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Masz racje, a wiara głębokimi rozważaniami umocowana nie potrzebuje amuletów, obrazów ani żarliwych zapewnień kaznodziei, po prostu jest, żyje i rozwija się wraz z poznawaniem otaczającej rzeczywistości ..., tylko taka wiara z wiadomych względów jest okrzyknięta jako szkodliwa ... Dlaczego tak inteligentny człowiek przez tyle wieków swojego istnienia do tej pory nie uporządkował kwestii wiary ??

  nse,  28/05/2015

@Marek Lipski: "... ataku na Rosję.." ... ??
... by wzajemny szacunek był właściwie umocowany należałoby w pierwszym rzędzie uporządkować kwestie wiary ??

@Mariusz Kajstura: tzn ja wyciągam inny wniosek, mianowicie zarówno wiara jak i nie wiara w jakiekolwiek siły nadprzyrodzone nie przeszkadza w tym by zostać badaczem/odkrywcom/naukowcem.

  nse,  28/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Oczywiście masz racje ciekawość ma swoje zadania i je spełnia, a wiara dobrze umocowana tylko pomaga w chwilach zwątpienia ;)
Tak sobie teraz myślę, że zostaliśmy zaopatrzeni w różne cechy choćby w ta ciekawość które bez względu na naszą wiarę czy nie wiarę nas pchają do przodu, czy nie jest to dobrze przemyślana konstrukcja ideologiczna ??

@Mariusz Kajstura: Wiara i religia są intymną, prywatną sprawą każdego człowieka na naszej planecie.Kto jednakże atakuje religie czy wiarę katolicką musi się liczyć z reakcjami W Polsce trwa kampania reklamowa dla ISIS czyli dla fanatyków pseudo muzułmańskich .Również trwa reklama analfabetów żydowskich w Polsce ,którzy tworzą konflikty w Polsce i do tego wykorzystują media przeciw Kościołowi w Po ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: pewnie jest :-)

Bo jak nie wiara to motywacja, która pcha nas do przodu ale zawsze coś nas trzyma w gotowości do poznawania interesujących nas zagadnień/zjawisk

  nse,  28/05/2015

@Marek Lipski: Dla mnie religie i to co się z nimi dzieje ich wzloty i upadki to okresy przejściowe, dokładniej postrzegam to jak szarpnięte struny w gitarze muszą się wybrzmieć i tyle, a człowiek w swej przemyślanej ideologicznej konstrukcji trochę taką gitarę przypomina ;) ... nie ma potrzeby z religiami walczyć po prostu kiedy się ona w nas wybrzmi wystarczy odejść i poszukać innego współbrzmienia :)

  nse,  28/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Właśnie i to bez względu na to w co wierzymy :) , wiara jest nam potrzebna do współbrzmienia ... , coś takiego jak upodobanie do tego samego utworu by go wspólnie zagrać ..., inaczej będziemy się poruszać chaotycznie jak cząstki w drugiej zasadzie termodynamiki :D

@Mariusz Kajstura: Bardzo dobry przykład.Dodam pragmatyczną opinię:spowiedz jest gratisowa jak i odwiedziny w kościołach gdy są otwarte.Za poradę analityka, psychologa trzeba odpowiednio płacić a sługa Pana ,ksiądz, jeśli się trzyma przepisów kanonicznych i je szanuje,udziela gratisowej porady.Za darmo można słuchać muzyki w kościołach jak nie ma koncertów. itd...Pomijam wypowiedzi genetyków, któr ...  wyświetl więcej

  nse,  28/05/2015

@Marek Lipski: Czasem lepiej jest takiej gratisowej porady nie usłyszeć :( , jesteśmy ludźmi i jak bracia powinniśmy się wspierać w swej walce z naszymi ludzkimi słabościami ... , w chwili kiedy spowiedź została zamknięta w szablonie przestała spełniać swoje zadania ... , ksiądz nie jest wstanie podać właściwej rady potrzebującemu kiedy żyje w oderwaniu od wiernych ... Duchowni jak i wierni muszą ...  wyświetl więcej

  nse,  28/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Przykładowo do poznawania można mieć różne podejścia, można zdemontować znaleziony zegarek na czynniki pierwsze opisać dokładnie ich części składowe i uznać się za eksperta na temat czasu ..., tylko że w chwili kiedy znajdzie się klepsydrę ten autorytet czasu zaczyna padać ..., pomimo że klepsydra i zegarek zostały oparte na tej samej ideologii ;)

@Mariusz Kajstura: coś w tym jest, ale ta rozbieżność już znika, gdy ta sama osoba okrzyknie siebie specem od konkretnego modelu zegarków lub grupy zegarków (urządzeń dokonujących pomiaru czasu) :-)

  nse,  28/05/2015

@SZKOLENIA.COM: W tym właśnie tkwi rzeczy sedno, że nie jesteśmy w stanie się wyspecjalizować całkowicie uniwersalnie ..., a cały czas się czegoś takiego od nas wymaga ... robić wszystko i o zapłatę nie prosić :( , i to ma być w imię boga, czyjego ??
jako ludzie nie jesteśmy w stanie być doskonali we wszystkim, musimy nauczyć się wzajemnie uzupełniać, nie widzę innej drogi do lepszego jutra ..., a Ty widzisz ??

@Mariusz Kajstura: ale ma to swoje plusy. Jeśli wyspecjalizujesz się w czymś konkretnym i staniesz się w tej konkretnej materii ekspertem to nie powinieneś mieć problemu znalezienia dobrze płatnej pracy lub znalezienia klientów gdy sam założysz swoją działalność w której będziesz wykorzystywał swoje umiejętności

  nse,  29/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Tak powinno być niestety lata życia w skrzywionej rzeczywistości w której liczy się tylko walka o swoje, powoduje wykrzywienie oprogramowania na poziomie jednostek ..., bo kalkulacja też odbywa się na poziomie jednostki, a nie na poziomie całościowego dobra ..., tak ustalona rzeczywistość nigdy nie będzie funkcjonowała w harmonii, będą ciągłe starcia walki i rewolucje ..., natura j ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  27/05/2015

Wiara to dar zależny od woli Boga, czyli Jego łaski. To jak zerwanie opaski z oczu. To pokój serca, bo rozum przestaje katować duszę, łaknąca Miłości Boga, usychającą bez niej. Z Bogiem nas łączy pępowina, światłowód, te połączenia tworzą świetlistą astralną mandale Miłości jednoczące wszystkie dusze. Łaskę wiary można wymodlić prosząc z pokora, skruchą i żalem za grzechy, lub ofiarowując post dla bliźniego. Wiara to turbodoładowanie intelektu.

@swistak: Którego boga? Zeusa, Jezusa, Ra, Ozyrysa, Światowida, Peruna czy jedynego prawdziwego LPS?

  Hamilton,  28/05/2015

@swistak: "rozum przestaje katować duszę". Tobie rozum już nie zagraża.

>> Jeśli udowodnimy istnienie boga, to przestanie on istnieć, bo będzie już elementem nie wiary, lecz nauki. <<

Jeden z najgłupszych wywodów jakie kiedykolwiek czytałem. Czy udowodnienie istnienia czegoś sprawia, że to coś przestaje istnieć? :) Czy odkrycie radu przez M.Skłodowką-Curie (wierzącą w jego obecność w smółce uranowej) sprawiło, że przestał on istnieć? Czy Heinrich S

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  27/05/2015

"ateista nie jest ani racjonalistą, ani osobą niewierzącą. On wierzy, że coś nie istnieje." Ateizm jest wiarą!!! Niezwykle odkrywcze. Tak jak nie zbieranie znaczków jest hobby.
"poszukiwanie na swoją niewiarę dowodów spędza mu sen z powiek".
Nie zauważyłem objawów bezsenności z tego powodu, że obce mi są kościelne dogmaty.

@Hamilton Starszy: Już Ci raz pisałem, że porówanie niewiary w Boga do nie zbierania znaczków nie jest logiczne. Ktoś go nie zbiera znaczków nie interesuje się nimi a dla wielu ateistów temat Boga jest istotny - sam piszesz o religii i Bogu wiele tekstów,

@kamil30: "porównanie niewiary w Boga do nie zbierania znaczków nie jest logiczne". Czyli niewiara jest wiarą. To stwierdzenie jest dla ciebie logiczne? Piszę o Bogu wiele tekstów? Na 200 moich artykułów, może z 10 dotyczy tego tematu. Swistak ponad połowę swojej przebogatej twórczości poświęca nawracaniu. To moja forma samoobrony przed jego indoktrynacją i próba wprowadzenia równowagi na eiobie.

@Hamilton Starszy: Nie - nie jest logiczne ale widocznie jest dla Ciebie wstydem przyznanie, że kwestia Boga jest dla Ciebie w pewien sposób istotna - zupełnie niepotrzebnie. O Bogu myśli wiele osób - ateiści także, To najbardziej fundamentalne pytanie naszego życia. Jak to się ma do znaczków? Nijak, bo ja przez całe życie w ogóle nie myślałem o znaczkach. Niewiara oczywiście jest wiarą w nieistni ...  wyświetl więcej

@kamil30: Jestem głęboko wierzącym ateistą. W oczach wierzących jestem ateistą. Określiłbym się raczej jako bezwyznaniowiec. Zarzucasz mi brak logiki, sam formułujesz wnioski, że nie myślę o Bogu, albo, że się tego wstydzę, nie mając do tego najmniejszych przesłanek. Mój światopogląd jest właśnie wynikiem moich przemyśleń, nie mam też czego się wstydzić. Postawy sceptyczne wobec religii są efektem ...  wyświetl więcej

@Hamilton Starszy: Hamiltonie - nic mi do Twoich poglądów. Być może jesteś o wiele bardziej moralnym człowiekiem niż ja. Chodziło mi jedynie o to, że jednak kwestie Boga zajmują Ci czas (bo zajmują) i tego nie powinieneś się wypierać. Co nie znaczy, że masz przyjmować poglądy innych. I tyle. A ktoś kto nie zbiera znaczków w ogóle o nich nie myśli. Z tym co napisałeś chyba w całości się zgadzam co do religii. Pozdrawiam serdecznie - jeśli Ci jakoś uraziłem to przepraszam.

Z praktyki klinicznej wynika, że ateizm zazwyczaj wiąże się z zaburzeniami osobowości, a zawsze z neurotyzmem.
----------
Imponujaca wiedza poparta "praktykami klinicznymi" przeprowadzonymi podczas rekreacyjnej przechadzki
boga po wodzie jeziora Genezaret w Galilei i dla lepszego relaksu popijajacego wino wlasnej produkcji.
Rezultat zaburzen neurastonicznych ?

Właściwie, patrząc z tej strony, najzagorzalszych ateistów uznać można za sadystów, bo chcą odebrać innym coś, na czym im bardzo zależy.
----------
Dlatego.........spam.........koszyk na smieci.

@zakrawarski: wreszcie analiza tekstu autora a nie wymiana zdań na temat być czy nie być ateista i dlaczego tak a nie inaczej :-)

Nie wiem co napisać bo po prostu śmiać mi się chce :-)

  nse,  29/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Jeśli by się chciało rozważać nad ateizmem, to należałoby sięgnąć do mechanizmów powstawania tego zjawiska inaczej to pusta przepychanka :(
Myślę że ateizm sam z siebie się nie narodził , ja bym wskazywał że narodził się z religijnego radykalizmu który budzi gniew natury , by naturę dobrze poznać i ujarzmić trzeba najpierw ja pokochać inaczej nie da się poznać zamykając swe ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: mnie po prostu przerażają a zarazem śmieszą pewne teksty w treści artykułu, a które przytoczył zakrawarski :-)

  nse,  29/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... z tekstu można się pośmiać z pewnych zjawisk już nie, dopóki nie zrozumiemy i nie zgłębimy tajników Bożej Miłości to nasze instynkty będą sprawiały że spory ateistyczno religijne będą się stawać coraz bardziej radykalne, jeśli zaobserwujemy tendencje spadkową to będzie znaczyło że mamy do czynienia z Miłosierdziem Bożym i wzrostem Bożej świadomości :)

@Mariusz Kajstura: ale jakie spory? Spory prowokuję skrajni katole, którzy wymyślili sobie by za wszelką cenę wszystkich zbawić/nawrócić nieważne czy ktoś tego chce czy nie chce. Sam jestem osobą niewierząca i nie wcinam się w wyznaniowość innych osób co więcej, pozwala mi to łatwiej/szybciej zaakceptować innych gdyż na same religie patrzę bezstronnie.

Jak już ktoś w poprzednich komentarza

...  wyświetl więcej

  nse,  29/05/2015

@SZKOLENIA.COM: No cóż tak się dzieje kiedy wierny na miejscu Boga postawi sobie religie i pomyli kwestie :(
I szuka drogi do "zbawienia" przez religie zamiast nauki Chrystusa :( , a jak wierny będzie się pchał z kasą, to i chętni na jej przyjęcie się znajdą, tylko że w ostatecznej chwili się zdziwi ...

@SZKOLENIA.COM: hhaha."Spory prowokują skrajni katole"?A wyznawcy judaizmu,świadkowei jehowy,prawosławni,muzułmanie,ateiści są grzeczni,poprawni,szanują Konstytucję?Szanowny Panie, Religia i wiara jest prywatną sprawą ,intymną sprawą każdego,który ma prawo do swojej wiary .Nawet ateiści w Polsce nie protestują przeciw polowaniom na dzieci z mniej zamożnych rodzin.Księża jak każdy człowiek ,popełni ...  wyświetl więcej

@Marek Lipski: co jakiś czas jestem zaczepiany przez Jehowę by posłuchać o ich wersji biblii, użytkownik świstak również wszystkich nawraca i chyba sam w tym nawracaniu się pogubił - czy ja komuś mówi, że jego religia czy wierzenia są złe? Czy ja każę komuś stać się ateistą? Jak pisałem - wiara jest indywidualną kwestią każdego z nas, ale skrajni wierzący w dowolne bóstwo częściej jest skłonny wch ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: niestety wiara w kościół często jest mylona z wiarą w Boga

  nse,  29/05/2015

@SZKOLENIA.COM: ... no i niestety jest to powszechne zjawisko :(

@SZKOLENIA.COM: Szanowny Panie,NFZ nie przejmuje kosztów operacji chorych dzieci w Polsce.One są rtatowane w EU zachodniej,w katolickich klinikach,dzięki chirurgom światowej sławy z Nowego Jorku,z Izraela, z Rosji.Polski,Niemiec,Korei Południowej,Chin. i to w EU zahcodniej.NFZ bojkotuje a media w Polsce ze strachu milczą.Dla mnie osobiście Seantorzy są twórcami wyroków śmierci dla chorych dzieci w ...  wyświetl więcej

@Marek Lipski: Brak pokrywnia kosztów przez NFZ jest próbą mordowania chorych dzieci w Polsce..na raty.

@Marek Lipski: nie no nie mam ochoty na super express czy jakieś blogi - może jakiś link do strony gov?

To, że sytuacja w NFZ wygląda jak wygląda to ja się zgadzam, jest to dramat! I każdy to odczuwa a jak nie to zapewne odczuje. Wystarczy poprosić o pomoc medyczną.

Natomiast pytanie padło bo uważam, że zbyt mocny jest zwrot "przed zagładą" - zagłada to nic innego jak masowe unices

...  wyświetl więcej

  nse,  29/05/2015

@Marek Lipski: Wielu mnichów zmarło śmiercią męczeńską w klasztornych murach przez samo udręczenie, bo uwierzyli że droga do zbawienia prowadzi przez udręczenie ciała. :( Sprawy wiary ciągle są nie wyjaśnione i nieuporządkowane, a to nieuporządkowanie prowadzi do patologii :( , a sprawy NFZ to również utopijna wiara w siłę pieniędzy :(

@Mariusz Kajstura: ale czy to wszystko ma ktoś z zewnątrz regulować, czy po prostu sami przez swój intelekt powinniśmy dojść, że popadanie w skrajność w dowolnym temacie w dowolnej kwestii jest czymś negatywnym?

  nse,  29/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Powinniśmy się nauczyć dbać o własny rozwój świadomości i nie liczyć na to że organizacje zarabiające na nieświadomości nam tą świadomość podniosą , przecież to ewidentny konflikt interesów tak trudno to zrozumieć ??

@Mariusz Kajstura: "Powinniśmy się nauczyć dbać o własny rozwój świadomości" - no i to jest zrozumiane. Każdy ma swój rozum i każdy powinien wiedzieć co dla niego jest najlepsze a na drodze ciągłego rozwoju w końcu dojść do wniosku, że nie trzeba popadać w skrajności bo to niczego dobrego nam nie przyniesie

  nse,  29/05/2015

@SZKOLENIA.COM: dokładnie to miałem na myśli :) , dodam tylko nauczmy się też chronić swój umysł przed specami od propagandy ;) ... i niech Bóg nas prowadzi :)

@Mariusz Kajstura: te drugie to chyba jest trudniejsze :-)

  nse,  29/05/2015

@SZKOLENIA.COM: Wiem ale jest to w zakresie naszych możliwości , wystarczy nauczyć się widzieć, czuć i myśleć ...

@SZKOLENIA.COM: "miliony dzieci mają się całkiem dobrze i właśnie wyrastają na dorosłych ludzi. "Gdzie w Polsce?W piątki i soboty staram się nie oceniać wypowiedzi czy opini czy też kontrowersji.,dlatego podaję linki:
91,8 procent polskich piętnastolatków ma zaawansowaną próchnicę. W Szwecji zaledwie 3 proc. "To przerażające"
miliony dzieci mają się całkiem dobrze i właśnie wyrastają ...  wyświetl więcej

@Marek Lipski: Informacje i dane jakie ma administracja w Polsce,są jeszcze bardziej makabryczne.Gdzie jest Nowy Kościuszko.....

@SZKOLENIA.COM: Nie wiem co napisać bo po prostu śmiać mi się chce
----------
To dobrze, bo smiech to zdrowie i oznaka zdrowia.
Najwieksi, jak Einstein, Churchill, Bermand Shaw, Nasz Wojtyla i wielu z nimi to zdrowi zartownisie.
To religie wprowadzily w zycie ludzi zakazy, nakazy, umartwianie, zale, cierpietnictwo,
glupote dogmatow (ktore oznaczaja: nie pytaj bo ...  wyświetl więcej

  kamil30,  29/05/2015

@zakrawarski: Barnard Shaw, który mówił o potrzebie humanitarnego gazu aby zlikwidować jednostki nieprzydatne?

"Wszyscy znamy przynajmniej kilka tysięcy osób które są bezużyteczne dla tego świata. Z których jest więcej problemów niż pożytku. Po prostu umieśmy ich tam i powiedzmy "proszę pana albo pani, czy bylibyście na tyle uprzejmi abyście mogli usprawiedliwić swoją egzystencję. Jeśli ni

...  wyświetl więcej

  nse,  30/05/2015

@kamil30: " Barnard Shaw, który mówił o potrzebie humanitarnego gazu aby zlikwidować jednostki nieprzydatne? "
zlikwidować czyli zabijać ?? ... czemu, bo tak najłatwiej ?? ..., tylko do czego to prowadzi ??
... zbiegiem czasu będzie się oczekiwało żeby zaczęły się rodzić same geniusze najlepiej wykształcone i gotowe do niewolniczej pracy ?? ... eee chwileczkę to lepiej w ogóle nie mę ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: To miał Shaw na myśli - zabijać. Podałem linka do jego oryginalnej wypowiedzi. Nie wiem co nasz czeka ale Aldous Huxley przed swoją śmiercią powiedział podobno, że wizja jaką zawarł w "Nowym wspaniałym świecie" jest bardzo możliwa...czyli celowa produkcja dzieci z wadami, które będzie się tresować na podludzi i wiele innych strasznych rzeczy. Oby się mylił.

  nse,  30/05/2015

@kamil30: ... ludzie nieudolni pragnący władzy mają takie pomysły :( ... i tu można znaleźć powód dlaczego do rozwoju człowieka jest potrzebna Miłość ?? ..., moim skromnym zdaniem, bo ciekawość pragnąca władzy i pozbawiona Miłości budzi frustracje i zaczyna zabijać dowody swojej nierozumności :( , a Ciekawość pragnąca lepszego jutra pod nadzorem Miłości szuka powodów swych niepowodzeń i szuka spos ...  wyświetl więcej

  nse,  30/05/2015

@Mariusz Kajstura: przerobić historie i https://www.youtube.com/watch?(...)pjz2o5w

@Mariusz Kajstura: A ja polecam ten piękny choć krótki film po angielsku : https://www.youtube.com/watch?(...)yXuGH28

@Marek Lipski: to, że statystyki wyglądają tak jak wyglądają to proszę odwołać się do rodziców i opiekunów dzieci a nie Państwa. Mieszkałem w wielu miastach i miasteczkach w większych i mniejszych odległościach, do stomatologa staram się chodzić dosyć często z pewnych przyczyn (raz na dwa miesiące).
NIGDY nie czekałem dłużej niż dwa tygodnie a i takie oczekiwanie zdarzyło się trzy razy. Prz ...  wyświetl więcej

@zakrawarski: śmiać to mi się chcę przede wszystkim z artykułu i przytoczonych fragmentów. Jeśli chodzi o jakiekolwiek wierzenia i religie z tym różnie bywa a wszystko zależy od człowieka - są tacy którzy na klęczkach pół kraju przejdą by uwierzyć, że to droga do ich świętości a są tacy, którzy racjonalnie potrafią żyć w zgodzie z naturą, religią i swoimi przekonaniami.

@SZKOLENIA.COM: Od rodziców zależy?Niestety podam przykład.Szkoła podstawowa,250 uczni,mała miejscowość w Polsce chce udać się do dentysty na kontrolę.Ilu stomatologów ma mała miejscowość?Ilu przyjmie uczni z próchnicą lekarz w małej mijescowości?Warszawa,szkoła podstawowa,500 uczni,chce do stomatologa na kontrolę.Ile muszą płacić rodzice,dla takiej wycieczki,gdyż przyjęcie takiej ilości dzieci pr ...  wyświetl więcej

@Marek Lipski: nadal nie widzę związku z "Zagładą" dzieci.

Idąc do dentysty, baaaaaaaardzo rzadko widzę rodziców z dziećmi. Jeśli ja mogę zapisać się na wizytę bezpłatną z NFZ (bo nic nie płaciłem) i czekam góra kilka dni, to dlaczego taki rodzić nie może tego zrobić np zapisując swoje dziecko z wyprzedzeniem co najmniej kwartalnym? Jaki tutaj problem? Ja do stomatologa potrafiłem zapisać

...  wyświetl więcej

@SZKOLENIA.COM:Bardzo dobra argumentacja.Dziękuję również za zrozumienie.Teraz trzeba Twoją analizę przedstawić w internecie.Nasza dyskusja stworzyła artykuł,nową notkę.Oczywiście w Twojej moim zdaniem logicznej argumentacji,brakuje jeszcze wizyty u pediatry, dermatologa (allergie), u pulmonolog(grożba astmy,wykluczenie grużlicy) ale w tym przypadku potwierdzam,Twoją argumentację.Tak.Bardzo dużo z ...  wyświetl więcej

@Marek Lipski: to kompletnie nie wyjaśnia pojęcia "zagłada"
No i jeszcze niedawno pisał Pan, że to Państwo ma za fraki targać dzieci do dentysty gdyż to Państwo powinno odpowiadać za proceder próchnicy wśród polskich najmłodszych

@SZKOLENIA.COM: NFZ nie przejmuje kosztów operacji chorych dzieci a chirurdzy w Polsce są bezradni.Jak można nazywać działania NFZ i senatorów?Przyjazne czy wrogie? Brakuje pieniędzy na ratowanie ,dzięki operacjom chorych dzieci ,w tym małych?Zmiany w systemie Służby Zdrowia,to nie tylko walka z zarazliwą próchnicą,gruzlicą, w tym u dzieci ale profilaktyka,którą stosują kraje EU zachodniej czyli t ...  wyświetl więcej

@Marek Lipski: nadal nie widzę związku z pojęciem "zagłada" - tak mogę pisać do znudzenia aż nie uzyskam konkretnej informacji co NFZ ma wspólnego z zagładą dzieci w Polsce, skoro tej zagłady nie ma?!

termin "zagłada": http://sjp.pl/zag%C5%82ada

A związku z tematem artykułu też kompletnie nie widzę

@_serpico_: Potrzebujesz pomocy?Mam zadzwonić po pogotowie?Jak masz problemy,to napisz..Znasz moją email.Mam nadzieję że to są twoje reakcje przejściowe a objawy nie mają potwierdzenia w linku:
http://pl.wikipedia.org/wiki/M(...)%B3jcze
W innym przypadku nie cweluj....W ramach Dialogu,ważna jest dyskusja a nie osob ...  wyświetl więcej

91,8 procent polskich piętnastolatków ma zaawansowaną próchnicę. W Szwecji zaledwie 3 proc.
-----------
W Szwecji panstwo pokrywa wszelkie koszty dziecka w zakresie wszelkich swiadczen sluzby zdrowia
i szkolnictwa do 18-go roku zycie. (lacznie z ksiazkami,przyborami i jedzeniem w szkole)
Jedynym wyjatkiem sa wlasnie leczenia w zakresie dentystyki, ale te pokrywa panstwo ...  wyświetl więcej

@zakrawarski: jak to mówią - nigdy wszystkim nie dogodzisz ale wkur***ć wszystkich to żaden problem :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska