Login lub e-mail Hasło   

Kolaborant i kolaboranci.

Od 7 roku życia byłem kolaborantem,gdyż jako skrzypek, wyjeżdzałem, wracałem, płaciłem 60 % podatku i zarabiałem w dolarach i markach zachodnich.
Wyświetlenia: 1.163 Zamieszczono 30/05/2015

Dla przypomnienia  ze strony kolaboranta muzycznego. PRL: 1000 szkół na 1000 lecie,budowa szkół, dróg, mieszkań; redukcja ubóstwa i bezrobocia; powszechne ubezpieczenia społeczne, a także likwidacja analfabetyzmu, należy odczytywać, w porównaniu z przeszłością, jako sukcesy PRL. Od   88 roku jestem kolaborantem rodzinnym,   z portem  w  Berlinie. 

Co to jest kolaboracja?

Kolaboracja (łac. ko - przedrostek oznaczający "razem, wspólnie" + łac. laborare - "pracować") - współpraca z nieprzyjacielem, okupantem; kolaborant, kolaboracjonista - współpracujący z wrogiem, zaborcą.Pierwotnie "kolaboracja" oznaczała każdą współpracę. Obecne znaczenie tego terminu pojawiło się w okresie II wojny światowej. Określano nim wówczas konkretne działania jednostek, które czerpały korzyści z nowej sytuacji, jaką stwarzały zwycięstwa militarne III Rzeszy. Zabarwienie emocjonalne tego terminu było zdecydowanie negatywne i praktycznie stawiano znak równości między kolaboracją i zdradą narodową. Synonimem takiej postawy podczas wojny stał się Vidkun Quisling, przywódca norweskiej partii Nasjonal Samling (Zjednoczenie Narodowe). Stopniowo historycy zaczęli jednak dążyć do pozbawienia terminu "kolaboracja" odniesień ideologicznych i związanych z II wojną światową. Kolaboracją zaczęto nazywać zbiór zachowań społecznych, pokazujących zbiorową uległość podbitego społeczeństwa wobec niemal każdego rodzaju represji.


Pojęcie to jest używane zwłaszcza w odniesieniu do współpracy z hitlerowcami w czasie II wojny światowej, choć przez niektóre środowiska polityczne bywa ono rozszerzane także na inne okresy historyczne (np. współpraca z okupantami radzieckimi po 17 września 1939, zaborcami w XIX w., itp.). Ocena kolaboracji budzi z reguły duże dyskusje oraz kontrowersje i często bywa narzędziem gry politycznej, nie zawsze opartej na źródłowych badaniach historycznych, z uwzględnieniem obiektywnych okoliczności i całokształtu zdarzeń.

W polskiej Konstytucji zapisano treść prezydenckiej przysięgi:
"Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.

http://wirtualnapolonia.com/2015/05/26/kolaboranci/

http://www.prawica.net/31134

http://racjapolskiejlewicy.pl/b-tejkowski-polska-bedzie-wola-sprawiedliwa-bogata-maj-2015/8201

http://gloria.tv/media/gq73a416eAf

http://ioh.pl/artykuly/pokaz/polacy-po-stronie-niemcw,1052/

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1363441,Putin-kolaboranci-pomagali-Hitlerowi-unicestwiac-Zydow

http://polskaksiegarnianarodowa.pl/pl/p/Podreczny-slownik-kolaborantow-w-Polsce/438

http://antydotum.pl/Anty/wbpanty/Archiwa/kolaboranci.php

http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/mordercy-sadysci-terrorysci-kolaboranci-polscy-komunisci-atakuje-zolnierzy-wykletych#

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/zydowska-elita-kolaboranci-hitlera-2014-01

http://www.nawolyniu.pl/artykuly/galizien.htm

http://www.upadeknarodu.cba.pl/zydowska-policja.html

http://www.fronda.pl/blogi/prawda-o-nobliscie/lieraci-kolaboranci-sb-w-latach-1939-2012-oraz-zlp-2014-r-26kt1skr,40046.html

http://reakcjapolska.w.interia.pl/recenzje/02.htm

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,7381

Podobne artykuły


26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19637
35
komentarze: 87 | wyświetlenia: 4366
25
komentarze: 4 | wyświetlenia: 26390
25
komentarze: 15 | wyświetlenia: 11775
19
komentarze: 9 | wyświetlenia: 13103
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2937
14
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4250
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 12720
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 1575
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 999
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1366
8
komentarze: 16 | wyświetlenia: 1246
6
komentarze: 11 | wyświetlenia: 918
 
Autor
Artykuł  Hamilton,  30/05/2015

Mydło i powidło. Nie rozumiem co ma wspólnego 7 letni skrzypek, pani Romanenko z kolaboracją i przysięgą prezydenta RP.

@Hamilton Starszy: Mam wolny zawód od dziecka dlatego mogę sobie pozwolić na taki tytuł i ocenę. W internecie, w mediach ((oprócz dzieci resortowych), trwa burzliwa dyskusja (wybory prezydenckie ) na temat kolaboracji polityków , dziennikarzy, twórców, pracowników Pagartu, Budimex i mieszkańców w PRL z CCCP czyli z Rosją (Romanenko).
W linkach są skrajne, kontrowersyjne informacje od lewicy ...  wyświetl więcej

@Marek Lipski: Pisać każdy może,
trochę lepiej, lub trochę gorzej,
ale nie oto chodzi,
jak co komu wychodzi.
Czasami człowiek musi,
inaczej się udusi,

Ktoś pracujący dla wroga z własnej woli w jakimś zakładzie przemysłowym, aby rodzina miała chleb, czy przywieziony jako robotnik przymusowy. Ci nie mają „zysku” i mają jakiś przymus. To nie kolaboranci.

Zysk z faktu, że robi się coś złego swemu narodowi, to jest kolaboracja. Czy wyjeżdżając za granicę i tam grając, robiłeś coś złego swemu narodowi, Polakom? Samo granie międzynarodówki to n

...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  31/05/2015

Konstytucja, to zgniły moralny kompromis czasów transformacji, by nadal podtrzymywać zamordyzm. Prezydent nie ma wyjścia i przysięga na nią, ale po wyborach parlamentarnych można ja uczłowieczyć, by jak ewangelia na pierwszym miejscu postawiła na Miłość, Miłość bliżniego, czyli na Boga!

@Janusz Nitkiewicz: Dziękuję za opinię.
MAREK & WACEK - Dzieci Pireusu - bw'63
https://youtu.be/-LigLDxrVTQ
KARIN STANEK - O JIMMY JOE - OPOLE '63
https://youtu.be/OsFLl6J5duc
Sonny Rollins - Jazz Jamboree 1980
https://youtu.be/QWE83 ...  wyświetl więcej

@Marek Lipski: Marku mój drogi - wielkie dzięki za przypomnienie Marka i Wacka, nie słuchałem od wielu miesięcy :-)

  kamil30,  31/05/2015

@Marek Lipski: https://www.youtube.com/watch?(...)QvhQe8E

W prlu nie było kolorowych neonów i pięknych wystaw - dzisiaj i tak ludzi nie stać na wiele rzeczy więc mogą popatrzeć - dlatego jesteśmy tacy nieszczęśliwi, bo mamy nierealne pragnienia a one tworzą cierpienie i frustracje. W prlu za było więcej ludzi pełnych kolorytu, fantazji, pasji, twórczości.

Dobre przykłady muzyczne. W muzyce trudniej przebić się liżąc tyłek władzy i podgryzając konkurencję. A i też władza lubi się pochwalić czyimś talentem, jak Car umiejętnościami Chopina i bach złoty zegarek, i gdyby poszedł on dalej tą ścieżką, w sferze poziomu życia osiągnąłby dużo więcej. Wystarczyło utworowi nadać dobrą nazwę i grać go kilka razy na rządowych galach. Zwyczajnie, to efekt muzyka ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: Serdecznie dziękuję Panu za artykuł , informacje jak i dziękuję Panu za czas dla czytelników. Należy się nie tylko kawa, z pączkami, sernikiem wiedeńskim.Pozdrawiam.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska