Login lub e-mail Hasło   

Luka podatkowa w 2014 roku w Polsce wyniosła 148.86 mld złotych!

Tworzy się w Polsce raj dla przemytników i złodziei.
Wyświetlenia: 739 Zamieszczono 02/06/2015

Luka podatkowa w 2014 roku w Polsce wyniosła 148.86 mld złotych, a tymczasem  pan Jacek Kapica - Wiceminister  Finansów i Szef Służby Celnej oraz Służb Skarbowych  pracuje nad wprowadzeniem przepisów ,które zwiększą szarą strefę i przemyt.

W Polsce tworzy się pomału raj dla przemytników, wystarczył tylko fakt podwyższenia akcyzy 2014 r ,który miał teoretycznie zwiększyć wpływy ale nie tylko zmniejszył je drastycznie ale doprowadził do wzrostu przemytu lewych papierosów i alkoholu, bo stało się to po prostu bardziej opłacalne!!

Nie trzeba tu super-ekonomisty L.Balcerowicza żeby zrozumieć ten prosty mechanizm, ale Pan Jacek Kapica Szef Służby Celnej i Służb Skarbowych nie zwraca na to uwagi i koncentruje się tylko na jednym przed wyborami -walką z lewymi automatami.

Na to przeznaczane są bajońskie sumy, rzesze funkcjonariuszy zostało w to zaangażowane, a w tym wszystkim chodzi tylko o przedstawienie w statystykach ile lewych automatów zostało zabranych.

Nieważne co później się stanie w Sądach ,czy nie zostaną przyznane właścicielom w przyszłości jakieś horrendalne odszkodowania , nieważne ,że większość automatów zostaje zwracana liczą się tylko statystyki a nie prawdziwa walka o wpływy budżetowe. Ważne, że pan minister wykaże się przed politycznymi zwierzchnikami ilością statystyczną.

Osoby zajmujące się tą branżą jak i je kontrolujące są zdania, że należy zalegalizować pewną liczbę tych automatów do gry oczywiście pod ścisłą kontrolą Służby Celnej i pobierać dla budżetu z tego tytułu podatki,mówimy tu o potencjalnych sporych wpływach do budżetu, wtedy kasa by była np. na służbę zdrowia, czy zwiększenie kwoty wolnej od podatku podwyżki dla emerytów rencistów  itp.

Poza walką z automatami do gry obecnie pan Wiceminister promuje tzw Analizę ryzyka forsowaną  od 2009 r. 

Stosowanie od 2009 roku analizy ryzyka w Służbie Celnej doprowadziło do gigantycznego rozwoju szarej strefy.

Analiza ryzyka jest narzędziem sprzyjającym zorganizowanej przestępczości i nieuczciwym przedsiębiorcom - w łatwy sposób wykorzystują ją do nielegalnej działalności i wyłudzania danin publicznoprawnych.

Przepis w takim brzmieniu uniemożliwia także stosowanie tzw. inicjatywy własnej, co również sprzyja przestępczości.

Powyższe jest potwierdzone w praktyce.

Idealnym obrazem tego jak funkcjonuje analiza ryzyka i jakie niesie konsekwencje jest wypowiedź Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu Pana Piotra Daniela dla dziennika Gazeta Wyborcza z dnia 24.07.2014 r. pt. „Cudowna przemiana papierosów w cegłę”.

Pan Dyrektor stwierdził cytuję: „że nie dziwiło go, że na Ukrainę jechały papierosy z Włoch. - Przez przejścia graniczne przejeżdża ogromna ilość transportów - mówi. - Kontrole prowadzone są w oparciu o analizę ryzyka, gdybyśmy kontrolowali bez wyjątku wszystkie przejeżdżające towary, również pod kątem opłacalności zawieranych umów, to zablokowalibyśmy granicę”

Oczywiście nie chodzi o kontrolę wszystkich transportów, to celowe odwrócenie uwagi od sedna sprawy, ale o wprowadzenie procedur, które uniemożliwią przestępcze procedery, a nie ułatwiają funkcjonowanie zorganizowanej przestępczości i nieuczciwym przedsiębiorcom na zewnętrznej granicy UE.

Skutkiem ww. braku reakcji Dyrektora na transporty było gigantyczne wyłudzenie podatków, a to tylko jeden przykład.

Luka podatkowa w 2014 roku w Polsce wyniosła 148.86 mld złotych(K.Raczkowski, Measuring tax gap in tehe European ekonomy, Journal of Economist and Management(softforming).

Jest to dużo ponad połowę całych wpływów do budżetu.

To niewyobrażalna kwota, która powstaje głównie dzięki obowiązującemu prawu, procedurom, wytycznym. Szara strefa może zostać zmarginalizowana. Przez ostatnie lata nie widać jednak w Min Fin. realnych działań w tym kierunku.

Gdyby Ministerstwo Finansów zechciało faktycznie podjąć walkę z szarą strefą, nasz kraj  nie miałaby praktycznie problemów z dziurą budżetową, w kontekście bezpieczeństwa sektora finansów publicznych. Znacznie poprawiłaby się także stopa życiowa obywateli.

Część z materiałów do tego artykułu została zaczerpniętą ze strony celnicy.pl

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 763
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73238
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648147
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15096
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21564
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40511
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17436
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13129
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53287
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22657
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18143
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23226
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska