JustPaste.it

Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe?

Zdrowe nawyki żywieniowe to przepis na funkcjonowanie w dobrym zdrowiu, samopoczuciu i kondycji fizycznej.

Zdrowe nawyki żywieniowe to przepis na funkcjonowanie w dobrym zdrowiu, samopoczuciu i kondycji fizycznej.

 

fruits-465832_640_small.jpg

Nie da się ukryć, że codzienna dieta każdego z nas powinna opierać się właśnie na racjonalnych zasadach, dzięki którym pożywienie nie będzie naszym wrogiem a stanie się źródłem pozytywnej energii.

Dobre nawyki żywieniowe to nie tylko wymiana produktów w naszej lodówce. Odpowiednia dieta oczywiście będzie korzystną zmianą, ale tylko wtedy gdy zostanie dopasowana przez dietetyka, zgodnie z naszym zapotrzebowaniem i oczekiwaniami.

Zmiana diety to jednak nie wszystko. Na nic zdadzą się zdrowe produkty jeśli nie będziemy stosować dobrych praktyk dotyczących żywienia. O takich poinformuje nas każdy dietetyk już na pierwszej konsultacji.

Istnieją pewne podstawowe zasady, którymi powinniśmy kierować się spożywając każdy posiłek. Należy tutaj jednak zaznaczyć, że każda zmiana sposobu odżywiania czy dostarczania niezbędnych wartości naszemu organizmowi powinna być konsultowana ze specjalistą. Musimy wiedzieć, że nie każdy cieszy się dobrym zdrowiem i standardowe zalecenia mogą okazać się niewystarczające bądź wręcz szkodzące osobie, która będzie brała je pod uwagę w codziennym jadłospisie. Po to właśnie są wyspecjalizowane poradnie dietetyczne, by w należyty sposób zadbać o nasze codzienne menu.

Z reguły dobre nawyki żywieniowe sprowadzają się do samych produktów, jakie wylądują na naszym stole jak i sposobu ich przyrządzenia, podania czy spożycia. Przede wszystkim powinniśmy jeść pięć posiłków dziennie (co 3-4 godziny). To optymalna ilość, która pozwoli na trwanie w dobrym zdrowiu. Dania nie powinny być zbyt obfite a najważniejsze jest zawsze śniadanie, bo to ono właśnie ma nam dawać energię na cały dzień. Co istotne, nie warto podjadać pomiędzy posiłkami ani zbyt późno jeść kolacji – dietetycy zalecają, by ostatni posiłek spożywać nie później aniżeli na dwie godziny przed pójściem spać.

Każdy posiłek należy popijać dużą ilością płynów. Wskazane jest, by dostarczać organizmowi minimum 2 litry płynów w ciągu każdej doby. Wpływ na nasz system metaboliczny ma również przeżuwanie pokarmów – najlepiej jeśli każdy kęs zostanie przeżuty średnio 20-30 razy a z pewnością wpłynie to korzystnie na trawienie.

O czym jeszcze warto pamiętać? Na pewno o tym, by nie jeść w pośpiechu – jeśli jemy szybko po pierwsze jesteśmy w stanie zjeść więcej, po drugie wraz z pokarmem przełykamy dużą ilość powietrza. Nie zaleca się także zjadania potraw za gorących.

Oczywiście nawyki żywieniowe dotyczą również samej diety. Tutaj z całą pewnością warto postawić zwyczajnie na produkty zdrowe. Omijajmy więc fast foody szerokim łukiem, warzywa i owoce kupujmy na targach a wędlinę czy mięso od lokalnego, sprawdzonego rzeźnika.

W codziennej diecie zaleca się ograniczenie dużej ilości soli, cukrów prostych oraz potraw smażonych w głębokim oleju i innych ciężkostrawnych. Podczas konsultacji dietetycznej dowiemy się również, jakich produktów nie należy ze sobą łączyć – na przykład same ziemniaki są niskokaloryczne, ale po połączeniu z sosem stają się prawdziwą bombą kaloryczną. Dietetyk wskaże nam również produkty, które zdecydowanie powinniśmy włączyć do codziennej diety – to na przykład te z dużą zawartością błonnika.

Okazuje się, że wdrożenie dobrych nawyków żywieniowych przyczynia się do poprawy naszej kondycji i zdrowia. Pamiętajmy jednak, że aby były skuteczne należy je stosować regularnie, każdego dnia i to nie tylko w czasie prowadzonej, specjalnej diety. Dobre nawyki żywieniowe powinny być wyznacznikiem codziennego jadłospisu już zawsze.

Artykuł napisany we współpracy z warszawską Poradnią Dietetyczną Akademia Zdrowego Żywienia.