Login lub e-mail Hasło   

Czy oni poszaleli?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://m.niezalezna.pl/59585-miliardy-na(...)ikow-po
Ustalenia NIK dotyczące płac urzędników PO okazały się szokujące. Przeciętny pracownik kancelarii prezydenta, wliczając w to sprzątaczki, zarabia 9,2 tys. zł brutto.
Wyświetlenia: 1.679 Zamieszczono 04/06/2015

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest to 7,8 tys., a w obsłudze sejmu 8,2 tys. Do tego dochodzą nagrody. Najbardziej szczodry z ministrów Radosław Sikorski przeznaczył na nagradzanie współpracowników 27 mln zł! - pisze „Gazeta Polska”.

Miliony Polaków nie mają pracy, zarabiają grosze albo dostają emerytury, które ledwo wystarczają na przeżycie do pierwszego. Są jednak miejsca, gdzie rząd pieniędzy nie skąpi, gdzie średnia płaca to 9 tys. zł na miesiąc, gdzie nie brakuje setek milionów na premie i rozmaite dodatki. To na ludziach tam właśnie pracujących opiera się władza Platformy. Tak funkcjonuje system, który od 2007 r. zbudował Donald Tusk.

Zarobić i się nie narobić

– Nie możemy sobie dawać nagród, gdy nie możemy dać ludziom podwyżek – zapewniał premier z właściwą sobie obłudą kilkanaście miesięcy temu. Potem odmawiał nawet niewielkiego zwiększenia kilkusetzłotowych świadczeń dla rodziców rezygnujących z pracy, by opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi. A teraz, w przedwyborczym geście, zaoferował emerytom podwyżki aż o… 36 zł.

Zupełnie inaczej traktowani są członkowie kasty urzędniczej, których posłuszeństwo rząd PO-PSL po prostu cynicznie kupuje. Według danych Najwyższej Izby Kontroli przeciętna płaca w kancelarii premiera wzrosła w ubiegłym roku o około 200 zł – do 7,8 tys. zł miesięcznie! A jeśli weźmiemy pod uwagę, że do średniej wliczane są zarobki np. sprzątaczek czy pracowników obsługi, to łatwo wyliczyć, że urzędnicy dostają kwoty jeszcze wyższe, sięgające 10 tys. zł miesięcznie. Kosztuje to nas wszystkich niemało, bo choć liczba etatów w KPRM zwiększyła się w ciągu dwóch lat tylko o sześć, to fundusz wynagrodzeń wzrósł aż o 3 mln zł – z 47 do 50 mln zł.

Ale i tak kancelarię premiera bije na głowę prezydencka. U Bronisława Komorowskiego przeciętny zarobek to aż 9,2 tys. zł brutto. Jednak prezydenccy urzędnicy zapewne nie są zadowoleni: rok wcześniej zatrudnione tam osoby zarabiały średnio 9,7 tys. zł.

Pracownicy obsługujący sejm nie pozostają w tyle. Dostają 8,2 tys. zł na miesiąc. Z kolei minister zdrowia Bartosz Arłukowicz uznał, że potrzebuje kolejnych doradców i utworzył Radę ds. Ratyfikacji, która ma wspomagać Agencję Oceny Technologii Medycznych i Ratyfikacji. Wprawdzie sama Agencja pełni funkcje doradcze, ale nieco dodatkowych etatów, opłacanych przecież nie z kieszeni ministra, tylko naszej – podatników, nie zawadzi. Opłacanych zresztą szczodrze, bo za jedno spotkanie Rady jej członek otrzymuje 3,5 tys. zł, zatem za trzy dni pracy w miesiącu doradca Arłukowicza zarabia 10,5 tys.

Od 2010 r. nauczyciele i inni pracownicy budżetówki nie mieli podwyżek. Tymczasem płace urzędników państwowych w większości urzędów centralnych i rządowych wzrosły tylko w ubiegłym roku od 50 do 300 zł miesięcznie. W tym samym czasie emerytury podniesiono o… 5 zł. A przecież mowa tu o instytucjach, w których średnie zarobki są i tak na wysokim poziomie – przynajmniej 5 tys. zł. Jak jednak było to możliwe, skoro oficjalnie obowiązuje zarządzenie o zamrożeniu urzędniczych pensji? Rząd znalazł prosty sposób na ominięcie zakazu i dalsze kupowanie poparcia swego najwierniejszego elektoratu: rozdaje premie i nagrody na ogromną skalę. Przeznaczono na nie w ciągu roku ponad 102 mln zł. Najbardziej szczodrym z ministrów okazał się Radosław Sikorski, który pracownikom MSZ przyznał 27 mln zł nagród. Dużo na premie przeznaczył też minister finansów – 15 mln zł. Najskromniej obdarował swych urzędników minister kultury – dostali zaledwie 800 tys. zł.

Na szczytach

Dziwi nas, a czasem szokuje postępowanie prokuratorów w śledztwie smoleńskim? Stanie się ono z pewnością bardziej zrozumiałe, gdy dowiemy się, że w Prokuraturze Wojskowej oficerowie zarabiają 13,7 tys. zł na miesiąc (cywile w Prokuraturze Generalnej „jedynie” 10 tys.).

Gdy miliony Polaków ledwo wiążą koniec z końcem, gdy Platforma doprowadziła do podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia ze względu na tragiczną sytuację budżetu, politycy nie żałują pieniędzy z kieszeni podatników także na własne wynagrodzenia. W zeszłym roku wybuchł skandal, szybko zresztą wygaszony w mainstreamowych mediach, gdy wyszło na jaw, że marszałek sejmu Ewa Kopacz, która zarabia 17 tys. zł, przyznała sobie premię w wysokości 50 tys. zł. Podobne otrzymali zresztą jej zastępcy. Natomiast gdy Donald Tusk był w latach 2002–2005 wicemarszałkiem sejmu, otrzymał 180 tys. zł nagród.

Najwięcej na nagrody dla polityków kierujących sejmem przeznaczono w 2008 r., gdy marszałkiem był Bronisław Komorowski. Wypłacono im wtedy łącznie 305 tys. zł. Sam Komorowski przyznał sobie 65 tys. zł premii. Podobnie jest w senacie, gdzie marszałek Bogdan Borusewicz, który zarabia 19,5 tys. zł, przyznał nieprzyzwoicie wysokie premie sobie (50 tys. zł) i swoim zastępcom (po 27 tys.).

Przykład ze szczytów władzy idzie oczywiście na jej niższe szczeble. Oto np. na premie dla urzędników zatrudnionych w warszawskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia poszły z budżetu niemal 2 mln zł. Średnia premia wyniosła 6,4 tys. zł. Urzędnicy z NFZ poza premiami otrzymali też nagrody – przeciętnie w wysokości 3 tys. zł. W tym samym czasie w kasie mazowieckiego NFZ zabrakło 280 mln zł.

Jakie jest twoje zdanie na temat tego artykułu???

Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2840
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1084
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 940
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 588
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 986
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1831
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 679
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 835
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 535
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 978
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 627
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Remter,  04/06/2015

I ten dobrobyt urzędasów jest wypłacany z podatku od "nędzy" . Hańba ! https://www.youtube.com/watch?(...)knKwwJ0

Punkt dla artykułu....2000 Euro i to netto ,ma moja znajoma, z Polski ale w Berlinie.Miała dosyć opłat za leki dla męża,miała dosyć opłat za leki dla córki a jako księgowa w Polsce z bardzo dbrymi zarobkami wyjechała do Berlina.Poprosiła tylko o nocleg, na miesiąc, codziennie chodziła do Turków, Jugosłowian,Niemców,Rosjan i przekonywała ,że jest njlepszą sprzątaczką w Berlinie.Na serio....
...  wyświetl więcej

@_serpico_: sabotuje eioba.pl .,hejteruje , atakuje administrację eioba.pl mową nienawiści,pomimo,że wie grożenie, obrażanie i to publiczne w tym użytkowników , jest karalne.Kamikadze ,który chce rozgłosu czy też reaguje na zamówienie czytaj zlecenie i atakuje portale blogerskie,na których użytkownicy negują działania PiS,PO,PSL?
W salon24.pl następiła by reakcja, na niepoprawni.pl wpis do ...  wyświetl więcej

@_serpico_: Piszesz po po polsku? Czy korzystasz z translatora?
https://www.youtube.com/watch?(...)HJV9KVA

  kamil30,  09/06/2015

@_serpico_: :-( I Polacy dalej nie rozumieją dlaczego żyją w takim a nie innym kraju...Smutno mi...Polska nie potrzebuje wrogów skoro Polak dla Polaka jest największym wrogiem.

  lewin44w2k14  (www),  08/06/2015

Tzw "wieczny kandydat" (Janusz Korwin-Mikke) głosił kiedyś: "Świnie się zmieniają, ale trzeba zlikwidować koryto" ;D
Ciekawa propozycja, ale nierealna ;(
Ale "mrówki robotnice" nie są całkiem bezbronne... wystarczy nie wrzucać nic do koryta... świnie zdechną ;D

Już się nie mogę doczekać, kiedy usłyszę: "Wyklęty powstań ludu ziemi...." Obrońcy uciśnionych: Lenin, Castro, Che, Gazeta Polska. O urwał.

Przeczytałem. Zbłuzgałem. Na zawsze zapamiętałem. Dzis ujdzie im to na sucho...fakt są rzeczy ważniejsze od pieniędzy ale gdy okrada się własny ciężko pracujący naród to zasługuje na najwyższy wymiar kary. Korupcję powinno karać się śmiercią i kasacją majątku . Rodzinie i dzieciom wypłacić standardowe zapomogi. Takie proste...

@_serpico_: Tez stawiam sobie to pytanie.
Tylko podziwiac ! Posiadasz 21-wszy zmysl ?
Gzie sie "chowasz" kiedy cie nie ma ?

No i właśnie mamy odpowiedz na pytanie czemu wszyscy pchają się do polityki.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska