Login lub e-mail Hasło   

Ile wynosi temperatura kosmosu?

Sama przestrzeń jako taka nie posiada temperatury, albowiem temperaturę wszelakim ciałom, gazom, cieczom nadaje materia, a dokładniej tarcie atomów owej materii. Tak więc...
Wyświetlenia: 23.676 Zamieszczono 10/06/2015

Sama przestrzeń jako taka nie posiada temperatury, albowiem temperaturę wszelakim ciałom, gazom, cieczom nadaje materia, a dokładniej tarcie atomów owej materii. Tak więc o temperaturze zera absolutnego możemy mówić, kiedy ustaje ruch atomów. Oczywiście można dyskutować, czy w kosmosie panuje absolutna próżnia, skoro na daną jednostkę objętości może przypadać jakiś atom czy chociażby promieniowanie. Ważne też jest w jakim miejscu w kosmosie się znajdujemy. Jeśli jest to przestrzeń gdzieś pomiędzy galaktykami, z dala od wszelakich skupisk materii, temperatura będzie wynosić tyle, ile temperatura mikrofalowego promieniowania tła, czyli około 2,72 stopnie Kelvina lub, jak kto woli, około -270,4 stopni Celsjusza. Jest to temperatura, która "pozostała" po Wielkim Wybuchu.

Wiejec na www.cosmicbulletin.wordpress.com

Podobne artykuły


36
komentarze: 26 | wyświetlenia: 31819
29
komentarze: 19 | wyświetlenia: 3195
22
komentarze: 5 | wyświetlenia: 4598
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 5073
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 5835
26
komentarze: 20 | wyświetlenia: 16579
15
komentarze: 7 | wyświetlenia: 27351
5
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1096
42
komentarze: 55 | wyświetlenia: 4844
32
komentarze: 49 | wyświetlenia: 2918
26
komentarze: 22 | wyświetlenia: 2787
26
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10488
16
komentarze: 17 | wyświetlenia: 24945
 
Autor
ArtykułSam pamiętam jak kiedyś zastanawiałem się jaka jest temperatura w kosmosie :-)
Wiedzę łatwo można uzupełnić sięgając do dowolnej książki dotyczącej astronomii. Mikrofalowe promieniowanie tła o ile dobrze pamiętam badane było już w latach 80 ubiegłego wieku ...

  nse,  10/06/2015

... mi akurat ta teoria promieniowania tła jako pozostałości po BB nie bardzo się klei i pozostawia wiele pytań :)

@Mariusz Kajstura: a co jest tego powodem?

  nse,  11/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Chodzi Ci o nie spójność tej teorii ?? Sama definicja " promieniowanie reliktowe jako pozostałość po BB " , brzmi bardziej teologicznie niż naukowo ...
1.) Jak promieniowanie reliktowe zdołało wypełnić przestrzeń równomiernie, zanim ta przestrzeń została wypełniona jakąkolwiek materią ??
Teoria BB sugeruje pustą przestrzeń z osobliwością w jej centrum ..., dla mnie to ...  wyświetl więcej

  nse,  11/06/2015

@Mariusz Kajstura:" Istnienie promieniowania wypełniającego jednorodnie cały Wszechświat i będącego pozostałością po Wielkim Wybuchu przewidział pod koniec lat 40. XX wieku George Gamow wraz z Ralphem Alpherem i Robertem Hermanem. "
http://pl.wikipedia.org/wiki/M(...)%C5%82a
... troszkę logiki i teoria BB pada ... Mało tego promieniowanie to ma być uznawane jako dowód BB ..., na jakiej podstawie ??

@Mariusz Kajstura: "1.) Jak promieniowanie reliktowe zdołało wypełnić przestrzeń równomiernie, zanim ta przestrzeń została wypełniona jakąkolwiek materią ?? "
Pamiętaj, materia rozchodzi się w przestrzeni a nie przestrzeń w materii. To cząstki są elementem przestrzeni a nie przestrzeń elementem cząstek (mowa o BB w pustej przestrzeni).

Przestrzeń może rozszerzać się z dowolną prędko

...  wyświetl więcej

  nse,  12/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Jaka jest precyzyjna definicja przestrzeni i na jakiej podstawie określa się jej granice ?? , a może pusta przestrzeń to ciało doskonale czarne o nieskończonych wymiarach ?? , podobnie jak czas który nie ma początku ani końca ... ??
"Pamiętaj, materia rozchodzi się w przestrzeni a nie przestrzeń w materii." .. jaka różnica pomiędzy przestrzenią , a przestrzenią wypełniona ma ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: "jaka różnica pomiędzy przestrzenią , a przestrzenią wypełniona materią ?? " przestrzeń w takim ujęciu to przestrzeń - jedna bardziej druga mniej wypełniona ale za każdym razem to przestrzeń o określonych własnościach.

"Jaka jest też różnica pomiędzy nieskończona przestrzenią, a przestrzenią ograniczoną ludzkimi możliwościami poznania ?? " ludzkie ograniczenia poznania n

...  wyświetl więcej

  nse,  12/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Może, by tak spróbować sensownie opisać BB od chwili wybuchu tej "osobliwości" ... ??
Mamy nieograniczoną pustą przestrzeń sferyczną i w jej centrum wybucha owa "osobliwość", wybuch ten generuje promieniowanie mikrofalowe o długości fali ok 1,1 mm, fala ta rozchodzi się w tej przestrzeni z prędkością światła ..., i co dzieje się dalej jak przebiega proces wypełnienia tej prz ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: fala rozchodzi się w przestrzeni, przestrzeń wypełnia pustkę.
Po BB przestrzeń stygnie, stygnie na tyle by obecnie osiągnąć temp ok 3 stopni powyżej zera absolutnego zatem promieniowanie reliktowe nie jest stałe i niezmienne - maleje. Pytanie, czy osiągnie kiedy zero absolutne?

P.S. BB jest opisany do wielkości 10^-43 sekundy (jeśli się pomyliłem niech mnie ktoś p

...  wyświetl więcej

  nse,  12/06/2015

@SZKOLENIA.COM: " fala rozchodzi się w przestrzeni, przestrzeń wypełnia pustkę. " ... jak przestrzeń wypełnia pustkę ??
"Po BB przestrzeń stygnie, stygnie na tyle by obecnie osiągnąć temp ok 3 stopni powyżej zera absolutnego zatem promieniowanie reliktowe nie jest stałe i niezmienne - maleje." ... Jak mogła zostać nagrzana pusta przestrzeń, skoro nie miało w niej co się rozgrzać ??

@Mariusz Kajstura: przed BB nie było NIC - od tego wychodzimy. Zatem po BB rodzi się przestrzeń, ta przestrzeń wypełnia to NIC i dalej się rozszerza. Powstaje tzw pierwotna zupa czyli cząstki elementarne itd

  nse,  12/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Widzę że masz zdolności teologiczna ;)
Żeby przestrzeń zaczęła wypełniać się NIC, to najpierw musiało w niej być COŚ :D

@Mariusz Kajstura: hehehe :-)
właśnie na tym polega cała idea BB - w odróżnieniu od bomb których wybucha całe mnóstwo na świecie, ten wybuch nie miał ośrodka to po pierwsze i nie wiadomo co pełniło funkcję "zapalnika" :-)
To odróżnia Wielki Wybuch od każdego innego wybuchu i to jest właśnie tą cała zagadką POWSTANIA :-)

  nse,  12/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Czyli teologiczne wyjaśnienie początku wszechrzeczy tylko językiem naukowym :), zamiast zwyczajnie powiedzieć nie jesteśmy wstanie głębiej sięgnąć i zakładamy że czas ruszył w tym miejscu, nie jesteśmy w stanie ustalić co działo się przedtem i czy to było NIC , czy przestrzeń wypełniona chaotycznie poruszającymi się cząstkami elementarnymi ...
Ps. To odróżnia Wielki Wybuch o ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: ale teorii co było przez BB jest całe mnóstwo :-)

  nse,  12/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Kto wie może BB był tylko, nie on wszystko zaczął, a promieniowanie reliktowe to pozostałość po poprzednich BB ??

  nse,  12/06/2015

@SZKOLENIA.COM: Teorii czy hipotez ?? , a jeśli teorii to nieudowodnionych :)

@Mariusz Kajstura: tutaj akurat "teoria" zachowuje swoje znaczenie - czyli coś co przypuszczamy ale nie udowodnimy :-)

  nse,  12/06/2015

@SZKOLENIA.COM: " przed BB nie było NIC - od tego wychodzimy." ... to NIC to właśnie pusta przestrzeń :) ... takie doskonale czarne ciało ...

  nse,  12/06/2015

@SZKOLENIA.COM: " tutaj akurat "teoria" zachowuje swoje znaczenie - czyli coś co przypuszczamy ale nie udowodnimy :-) " ... czyli jednak wiara ??

  nse,  12/06/2015

http://www.wiw.pl/nowinki/astr(...)-02.jpg ... takie zdjęcie by sugerowało że przestrzeń wypełniona promieniowaniem reliktowym jest w jakiś sposób spolaryzowana ??
A to ciekawa koncepcja
http://astrofun.url.ph/wszech/brany.jpg ... :) ..., swą strukt ...  wyświetl więcej

  geem8,  02/10/2015

skala Kelvina nie posiada stopni - mówi się, pisze i czyta np. temperatura promieniowania tła wynosi 2.72 KelvinyDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska