JustPaste.it

Czym jest coaching

“Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz- również masz rację.”Henry Ford

“Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz- również masz rację.”Henry Ford

 

Codziennie coraz częściej słyszymy dookoła siebie słowa o  coachingu i rozwoju osobistym i zastanawiamy się, być może,  co to może znaczyć. Dla każdego to może mieć inne znaczenie, a są pewnie wśród nas i tacy, którzy w ogóle nie rozumieją o co chodzi. Dlatego chcemy podzielić się z Wami naszą wiedzą na ten temat i wyjaśnić, czym  dokładnie jest coaching i dlaczego warto stosować coaching w swoim życiu.

Według ICF (International Coach Federation) coaching jest partnerską relacją, podczas której coach wspiera klienta w jak najlepszym wykorzystaniu jego potencjału na drodze do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Coaching odbywa się w formie regularnych spotkań – sesji, na których klient wybiera, na czym chce się skupić, a coach poprzez słuchanie i zadawanie otwierających, skłaniających do przemyśleń pytań pomaga klientowi w głębszym zrozumieniu swojej sytuacji oraz w precyzyjnym określeniu celów i sposobów ich realizacji. Zatem coaching służy do tego, żeby coś zmienić a dokładnie coś wewnątrz siebie.

Coaching jest procesem, który pomaga doskonalić kompetencje w obszarze wybranym przez każdą osobę, opartym na zaufaniu i partnerskiej relacji. Pomaga ludziom stać się tymi, kim chcą i być w tym jak najlepszymi. Wydobywa i wzmacnia to, co w ludziach najcenniejsze. Coaching jest procesem, który trwa i umiejscowiony jest w czasie. To bardzo ważne, ponieważ każdy efekt uzyskany dziś, jest wzmacniany w taki sposób, by powodować skuteczne trwałe zmiany w przyszłości.

Zgodnie z Instytutem Coachingu i Mentoringu coaching to pomoc ludziom w dokonywaniu zmian w taki sposób, w jaki tego oczekują i pomoc w podążaniu w kierunku, w którym chcą.

Coaching to rozwijanie zdolności zmieniania ludzi oraz środowiska, w którym żyją. Wpływając na ich wyobraźnie i wyzwane wartości, pomaga w ponownym określeniu - w zgodzie z celami, do których dążą - ich postaw, sposobu myślenia i zachowania.  

Coaching jest procesem pomagającym ludziom się poprawiać. Tak, żeby działali jeszcze lepiej. Osiągali wyżyny swoich możliwości. Stawali się lepszymi. Lepiej się komunikowali. Również ze sobą. Sprawniej działali i osiągali zamierzone cele. Robili to co robią: lepiej, szybciej, łatwiej, taniej.

Zazwyczaj na coaching przychodzi osoba dorosła i dojrzała. Pozornie mamy tu do czynienia z paradoksem. Dorosła, dojrzała osoba potrafi przecież sama dokonywać zmian we własnym życiu…

Ale potrafi, jeśli tylko:

-wie dokąd dąży;

-uświadomi sobie potrzebę zmian;

– przezwycięży własny opór przed zmianą;

Nawet dorosłe, dojrzałe osoby czasem kręcą się w kółko i nie mogą się wydostać z tego kółka. Czasem nie chcą same przed sobą przyznać, że potrzebują zmiany. Czasem nie wiedzą, co właściwie miałoby zostać zmienione. Czasem dobrze zdają sobie sprawę, gdzie jest pies pogrzebany, ale paraliżuje je strach przed NOWYM.

Tak już jest założone w naszej psychice, że jedna część nas  łaknie zmian i dąży do odkrywania. Druga część pozostaje konserwatywna i niechętna do porzucania tego, co stare i znane.

N.D. Walsch w swojej książce „Gdy wszystko się zmienia, zmień wszystko” pisze, że jedyne co w życiu pewne, to ciągła zmiana. Chiński filozof Konfucjusz twierdzi, że ten, kto stale jest szczęśliwy, często się zmienia. Mahatma Gandhi – jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagator pacyfizmu jako środka walki politycznej – mówi, że sami musimy stać się zmianą, do której dążymy w świecie. Natomiast twórca psychologii głębi Carl Gustav Jung w jednej ze swoich wypowiedzi stwierdził, że spotkanie dwóch osobowości przypomina kontakt dwóch substancji chemicznych: jeżeli nastąpi jakakolwiek reakcja, obie ulegają zmianie.

Mahatma Gandhi mówił: “Nasza ludzka wspaniałość nie leży tak bardzo w możliwości zmienienia świata, jak bardzo w byciu zdolnym do zmienienia samych siebie.”

Istotą coachingu jest rozmowa, a osią tej rozmowy są wnikliwe, zadawane pytania . Nieprzypadkowo coacha określa się mianem “człowieka, który pyta”.  Za prekursora coachingu jest uważany starożytni myśliciel Sokrates. Jego rozumienie roli nauczyciela jest zaskakująco zbieżne z dzisiejszym rozumieniem zadań coacha. Sokrates podkreślał, że rola ta nie polega na przekazywaniu drugiemu człowiekowi wiedzy. Tej bowiem sam nauczyciel nie posiada. Chodzi raczej o wspólne dochodzenie do celu, o to, by człowiek, umiejętnie wspierany, wykorzystał potencjał drzemiąc we własnym wnętrzu.

Coaching to skuteczna metoda osiągania celów, poszerzania perspektywy, przyswajania nowych umiejętności, zachowań, nawyków...

Dzięki coachingowi można nauczyć się: stawiać sobie cele, realizować je, a także jak uruchamiać w sobie energię i motywację, tak, by czuć się pewnie.

Coaching pomaga dostrzec, uruchomić i wykorzystać w działaniu potencjał osoby. Ułatwia wprowadzenie w życie zmiany na lepsze. Pomaga wybrać właściwą drogę, realizować ambitne cele oraz przygotować do samodzielnego wytyczania i kreowania własnej ścieżki. Pozwala zamienić je na to, co przynosi poczucie spełnienia.