JustPaste.it

Nowa NInA już otwarta.

NInA stanie się czynnym codziennie miejscem pełnym kulturalnych akcji - koncertów, pokazów, spektakli, dyskusji i warsztatów.

NInA stanie się czynnym codziennie miejscem pełnym kulturalnych akcji - koncertów, pokazów, spektakli, dyskusji i warsztatów.

 

- Musimy zrobić dodatkowy wysiłek, by aktywne korzystanie z tej kultury stało się chlebem codziennym - zaakcentowała Holland.

Narodowy Instytut Audiowizualny właśnie rozpoczął swą tak długo oczekiwaną działalność promującą klasykę kina. Nastał już najwyższy czas na zebranie w jedno miejsce najważniejszych poczynań filmowych na przestrzeni minionych lat. Na skromnym otwarciu NInA nie mogło zabraknąć prof Małgorzaty Omilanowskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziesiątki wydanych płyt, rejestracje wydarzeń kulturalnych, koprodukcje filmowe, programy edukacyjne, koncerty, debaty, portale internetowe wszystko to robiliśmy działając w mieście, w Polsce, w sieci bez klasycznie rozumianej, otwartej dla widzów siedziby.

W zmodernizowanym, funkcjonalnym budynku, znajdują się przestrzenie, które będą służyć potrzebom artystów i odbiorców: nowoczesna, wyposażona w system nagłaśniający Dolby Atmos sala audiowizualna, przestrzenie warsztatowe, mediateka z dostępem do pełnego archiwum NInA, klubokawiarnia czy dziedziniec, który będzie dosłownie otwierał NInA na najbliższą okolicę. Siedziba Instytutu jest więc naturalnym dopełnieniem i zwieńczeniem niemal dziesięciu lat naszych działań i zarazem
otwarciem nowego etapu.

W nowym gmachu znalazła się m.in. nowoczesna sala dostosowana do projekcji 4K, a także sprzęt do rekonstrukcji dźwięku i obrazu, który pozwoli każdemu na digitalizację własnych, domowych archiwów.

Instytut rozpoczął działalność w 2005 r. jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (PWA) i pod tą nazwą zainicjował wydawane do chwili obecnej serie muzyczne czy filmowe m.in. Polska Szkoła Dokumentu. W 2009 r. decyzją ministra kultury został przemianowany na Narodowy Instytut Audiowizualny. Misją statutową NInA jest utrwalanie, archiwizacja i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej oraz teatralnej. Wraz z nowym otwarciem NInA rozszerza zakres działalności o całoroczny program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w siedzibie przy ul. Wałbrzyskiej.


Kultura - niedocenione dobro narodowe


Badania dotyczące czytelnictwa w Polsce wskazują na zatrważające wnioski. Otóż 19 mln osób nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki. Dodatkowo aż 10 mln domowych biblioteczek dosłownie świeci pustkami. 
Brak zainteresowania książkami według utartej, nieprawdziwej już opinii wynika z wygórowanej ceny pojedynczego egzemplarza dobrze wypromowanej premiery.

Nie do końca jest to prawda.

Kultura staje się coraz bardziej powszechna, co udowadnia popularność witryny internetowej pod adresem kulturadostępna.pl. Znajdziemy tam wiele ciekawych odnośników dotyczących miejsc gdzie można skorzystać z dóbr kultury i to w bardzo przystępnej ofercie cenowej. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć.

W pobliskiej okolicy na pewno wyszukamy kilka interesujących alternatyw. Dla chcącego nic trudnego. Wystarczy mieć oczy dookoła głowy, by iść na seans filmowy za 10 zł. To dobra cena.
Spektrum dostępnych możliwości jest całkiem duże. W zależności od gustów i upodobań odbiorców.