JustPaste.it

Krótko o rodzajach filtrów fotograficznych

Wielu spośród fotoamatorów uważa, że w dobie zaawansowanych programów do edycji zdjęć filtry fotograficzne przestały być w jakikolwiek sposób przydatne.

Wielu spośród fotoamatorów uważa, że w dobie zaawansowanych programów do edycji zdjęć filtry fotograficzne przestały być w jakikolwiek sposób przydatne.

 

Wielu spośród fotoamatorów uważa, że w dobie zaawansowanych programów do edycji zdjęć filtry fotograficzne przestały być w jakikolwiek sposób przydatne. Z jednej strony jest to prawdą, ponieważ większość z nich da się zasymulować poprzez dodanie do zdjęcia odpowiedniego efektu, mając jednocześnie dokładny podgląd tego, co w ten sposób można uzyskać. Jednak gdy zastanowimy się nad tym chwilę dłużej łatwo dojdziemy do wniosku, że "sztuczne", komputerowe filtry nie zawsze pozwalają uzyskać efekt zgodny z oczekiwaniami lub osiągnięcie go w ten sposób bywa po prostu trudniejsze. Dlatego filtry fotograficzne wciąż cieszą się zainteresowaniem osób myślących o fotografii nieco ambitniej, zaś wiedza na temat ich możliwości może pozwolić na znaczną poprawę jakości zdjęć. Poniżej przedstawimy więc podstawowe rodzaje filtrów fotograficznych.

 

Filtr polaryzacyjny

Filtr polaryzacyjny jest jednym z filtrów najczęściej stosowanych w fotografii. Jego główne działanie polega na redukcji lub eliminacji odblasków i odbić światła. Jest to trudne do osiągnięcia w programie graficznym, dlatego fotografowie chętnie korzystają z niego, by oszczędzić sobie dodatkowej pracy. Ponadto, ten filtr pozwala uzyskać głębsze, intensywniejsze kolory.

 

Filtry UV i Skylight

W czasach dominacji fotografii analogowej, filtry te były stosowane dość często, ponieważ pozwalały pozbyć się niekorzystnych efektów charakterystycznych dla kliszy fotograficznej, które mogły wystąpić w pewnych warunkach. W dobie fotografii cyfrowej problem ten stracił na znaczeniu, jednak ze względu na niską cenę i znikomy wpływ na wygląd zdjęć, filtry UV i Skylight są często stosowane jako dodatkowe zabezpieczenie przedniej soczewki obiektywu przed uszkodzeniami.

 

Filtry kolorowe

Zadaniem filtrów kolorowych jest oczywiście zmiana kolorystyki fotografii zgodnie z życzeniem fotografa, by zmienić jej wydźwięk lub uwypuklić pewne elementy kompozycji. Rozróżniamy filtry kolorowe całe oraz połówkowe, czyli barwiące jedynie część kadru i posiadające między częścią przezroczystą a barwną przejście gradientowe o różnym stopniu. Szczególnym rodzajem filtrów kolorowych są filtry szare (ND) - ich zadaniem jest przyciemnić kadr, pozwalając uzyskać mniejsze wartości przysłony lub dłuższe czasy naświetlania nawet przy bardzo jasnym oświetleniu.

 

Filtry soczewkowe

Filtry soczewkowe, nazywane także soczewkami macro, dają możliwość fotografowania obiektu z bliższej odległości. Jest to rodzaj fotograficznego kompromisu, ponieważ nieco pogarsza odwzorowanie obrazu, jednak pozwala przekształcić typowy obiektyw w obiektyw macro za stosunkowo niedużą cenę. Dlatego bywa dość często wykorzystywany, szczególnie na początku przygody z makrofotografią.

 

Filtry efektowe i specjalne

Istnieje bardzo wiele typów filtrów węglowych oraz przeznaczonych do specjalnych zastosowań - tak wiele, że nie będziemy nawet próbowali ich wymieniać. Są to rozwiązania pozwalające na osiągnięcie różnego rodzaju "efektów specjalnych", przydatnych w tzw. fotografii trikowej lub bardzo specyficznych kadrach.

 

Różnorodność filtrów fotograficznych sprawia, że trudno jest znać je wszystkie oraz wiedzieć, w jakiej sytuacji mogą być dla nas użyteczne. Zapewniamy jednak, że ich umiejętne stosowanie może skutkować znaczną poprawą jakości naszych fotografii oraz możliwością pełniejszej realizacji swoich wizji artystycznych.