JustPaste.it

Niepełnosprawny pracownik - obalanie mitów

Z roku na rok wzrasta w Polsce stopa zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wciąż jest to jednak temat dużej części pracodawców nieznany i często obarczony stigmą.

Z roku na rok wzrasta w Polsce stopa zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wciąż jest to jednak temat dużej części pracodawców nieznany i często obarczony stigmą.

 

Powstało dużo mitów i niejasności dotyczących zatrudniania niepełnosprawnych pracowników. Badania dokonane w ostatnich latach przedstawiają zdecydowanie inny obraz niż możemy się tego spodziewać. Zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego może przynieść firmie wymierne korzyści. Czas uporać się z kilkoma mitami dotyczącymi pracowników niepełnosprawnych.

ulgi na pfron

Obawa : „Dostosowanie miejsca pracy dla niepełnosprawnego pracownika jest kosztowne”.

Po pierwsze: Nie wszyscy pracownicy o statusie inwalidy wiążą się z koniecznością rekonstrukcji miejsca pracy. Nie należy wrzucać wszystkich ludzi sprawnych inaczej do jednego przysłowiowego „worka”. Coś co może być indywidualną trudnością w życiu prywatnym pracownika, nie musi wpływać znacząco na wykonywaną przez niego pracę.

Po drugie: Wiele firm zapewnia udogodnienia dla swoich klientów , nawet gdy nie posiadają niepełnosprawnych pracowników. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zapewnia bardzo wysoki zwrot kosztów budowy lub przebudowy związanej z modernizacją obiektów i pomieszczeń. Jeżeli do siedziby bądź placówki twojej firmy przychodzą klienci to część z nich również może znajdować się w jakimś stopniu niepełnosprawności. Wiele placówek firmowych, do których zapraszamy klientów inwestuje w takie udogodnienia jak podjazdy dla wózków. Zatrudniając osobę niepełnosprawną, taki koszt będzie po prostu duo mniejszy.

Obawa : „Osoba niepełnosprawna jest słabszym pracownikiem”.

Dobrym pracownikiem jest osoba kompetentna, sumienna i dobrze wyszkolona. Niepełnosprawność ani pełno-sprawność nie decyduje o tym czy ktoś jest dobrym pracownikiem. To lekarz, po przeprowadzeniu odpowiednich badań orzeka czy osoba jest zdolna do wykonywania danego zawodu. Ponadto badania prowadzone w środowiskach pracy wykazują, że tacy pracownicy są często bardziej zaangażowani i sumienni. Dzieje się tak dlatego gdyż jako osoby którym trudniej znaleźć pracę, tym bardziej doceniają uzyskaną pozycję i walczą o jej utrzymanie. Dodatkowym czynnikiem jest również fakt, że dla wielu osób niepełnosprawnych praca ma funkcję terapeutyczną.

Obawa : „Osoba niepełnosprawna to niedobry wizerunek dla pracowników i klientów”.

Badania wykonane w ostatnich latach m.in. w Norwegiii USA wykazują, że osoba niepełnosprawna w zespole wpływa pozytywnie na morale zespołu. Osoba niepełnosprawna osiągająca dobry wynik w pracy motywuje innych pracowników do uzyskiwania równych lub lepszych wyników, wedle zasady „jeżeli ja daję radę to ty z pewnością możesz”. Taki pracownik ma również cenne znaczenie reprezentacyjne dla firmy. Klienci częściej odbierają takiego pracownika pozytywnie niż negatywnie. Taka osoba wzmacnia wizerunek firmy jako troskliwej i wzbudzającej zaufanie.

Obawa : „Koszty zatrudnienia, wyszkolenia są wysokie”.

Pracodawca może otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń dla osób niepełnosprawnych oraz do składek ZUS. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) może zwrócić również do 100% kosztów szkolenia takiego pracownika. Istnieją rozwiązania umożliwiające zmniejszenie kosztów firmy dzięki zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej. Odnalezienie odpowiedniej osoby i wykorzystanie w pełni możliwości jakie daje przyjęcie takiego pracownika jest procesem wymagającym ekspertyzy i czasu. Jeżeli twoja firma jest zainteresowana takim działaniem dowiedz się więcej tutaj.