JustPaste.it

Pakowarka Próżniowa - funkcje i zastosowanie.

Pakowarki próżniowe służą do szczelnego zamykania produktów we wnętrzu opakowania foliowego lub dedykowanego pojemnika metalowego lub z tworzyw sztucznych.

Pakowarki próżniowe służą do szczelnego zamykania produktów we wnętrzu opakowania foliowego lub dedykowanego pojemnika metalowego lub z tworzyw sztucznych.

 

Zapakowane próżniowo produkty, takie jak mięso, kiełbasa, ryby, nabiał, przyprawy czy dania gotowe, mogą być przechowywane znacznie dłużej, zachowując właściwą wilgotność, świeżość i aromat.

Ze względu na zasadę działania, rozróżniamy dwa rodzaje pakowarek:

Pakowarki komorowe – w ich wnętrzu umieszcza się worek razem z produktem. Używane są w Gastronomii, przetwórstwie spożywczym oraz handlu, gdzie pomagają uzupełniać ofertę sklepów i podnoszą walory estetyczne towaru. Istotną opcją pakowarki komorowej jest precyzyjna regulacja długości czasu odsysania powietrza, co umożliwia uzyskanie powtarzalności procesu pakowania oraz możliwość regulacji poziomu podciśnienia, co jest szczególnie istotne przy pakowaniu kruchych lub delikatnych produktów. Zaletą pakowarek komorowych jest możliwość korzystania z tanich worków gładkich PA/PE, co znacząco obniża koszty eksploatacji.

Przy zakupie pakowarki warto dokładnie określić potrzeby i dobrać urządzenie o parametrach adekwatnych do przeznaczenia.

Wybór urządzenia determinują:

– ilość cykli pakowania dziennie

– rodzaj pakowanych produktów

– rozmiar największego produktu

Pakowarka Komorowa

Pakowarki komorowe różnią się wielkością komory, długością i ilością listew zgrzewających, wydajnością pompy próżniowej, poziomem zaawansowania dodatkowych funkcji sterowania. Odpowiednio dobrane urządzenie umożliwia osiągnięcie wymaganej wydajności, dokładności i trwałości.

Najpopularniejsze pakowarki komorowe wyposażone są w pompę próżniową o wydajności od 4 do 40m3/h, modele o większej mocy są dedykowane do zakładów produkcji i przetwórstwa spożywczego a wydajność pomp dochodzi do 300m3/h. Pakowarki przeznaczone dla przemysłu posiadają długie listwy zgrzewające, często umieszczone po obu stronach komory, pozwalające na jednoczesne pakowanie kilku/kilkunastu produktów.

Pakowarki komorowe mogą posiadać funkcję wypełniania opakowania gazem. W takim przypadku, cykl pakowania posiada dodatkową fazę, po usunięciu z komory i opakowania powietrza, następuje napełnienie gazem o określonych właściwościach a dopiero później opakowanie zostaje zgrzane na listwie. Dzięki temu można uzyskać wewnątrz opakowania środowisko o preferowanych właściwościach.

Pakowarki bezkomorowe – listwowe

Używane w małej gastronomii, do zastosowań domowych lub pakowania niewielkich ilości produktów o różnych rozmiarach. Zasada działania tych urządzeń jest inna niż pakowarek komorowych. Worek z pakowanym produktem znajduje się na zewnątrz a do środka pakowarki, na listwie zgrzewającej, wkłada się koniec worka z otwarciem i dociska pokrywą. Konstrukcja pakowarek listwowych wymaga stosowania worków moletowanych czyli posiadających tłoczoną strukturę, umożliwiającą odsysanie powietrza poprzez nierówności powstałe na połączeniu dwóch warstw folii worka. Alternatywą dla worków moletowanych jest folia moletowana w rolce, pozwalająca na elastyczne dobieranie rozmiaru tworzonego opakowania do wielkości produktu, co jest przydatne zwłaszcza przy produktach o podłużnym kształcie i niskiej powtarzalności rozmiaru (np. dziczyzna, ryby).

 

Ryba w worku moletowanym.

 

 

Typowe rozmiary worków moletowanych: 150x250mm 200x300mm 250x350mm 300x400mm

Typowe rozmiary folii moletowanej w rękawie: 20x600cm 25x600cm 30x600cm

Pakowarki listwowe w porównaniu do komorowych cechuje lepsza mobilność, niższa cena zakupu, łatwość pakowania produktów o nietypowych rozmiarach ale również niższa wydajność i wyższe koszty eksploatacji wynikające z droższych opakowań.

 

Worki do pakowania próżniowego:

W zależności od rodzaju pakowarki, do której są przeznaczone, worki dzielimy na gładkie (pakowarki komorowe) i moletowane (pakowarki bezkomorowe). Typowy zakres temperatur przechowywania obejmuje zakres -40 +40°C, umożliwia mrożenie i magazynowanie produktów. Zastosowanie zamiast folii PA/PE innego surowca – PET/PE i technologii wytwarzania worków, pozwala zwiększyć ten zakres do +99 a nawet +115, co umożliwia poddawanie zapakowanego produktu obróbce termicznej (slow cooking – tzw. sous vide lub typowe gotowanie).

Odrębnym zagadnieniem są worki termokurczliwe, stosowane w w większych zakładach produkcyjnych. W przypadku stosowania takich worków, produkt po zapakowaniu próżniowym poddaje się krótkotrwale oddziaływaniu wysokiej temperatury (poprzez nadmuch lub zanurzenie w gorącej wodzie). Wówczas następuje gwałtowne obkurczenie folii, zapakowany worek przyjmuje kształt produktu a dzięki wysokiej przejrzystości podnosi jego atrakcyjność dla konsumenta, ułatwiając podjęcie decyzji o zakupie. Worki termokurczliwe stosowane są do m.in. pakowania mięsa, wędlin i serów, mogą posiadać dodatkowe warstwy barierowe np. EVOH, ograniczające migrację gazów, co pozwala na znaczące wydłużenie okresu przydatności.

wiecej na: http://sprzet-gastronomiczny.pl/pakowanie-prozniowe/