Login lub e-mail Hasło   

Nigdy w życiu nie będę miał mieszkania – list otwarty do premier rządu RP

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://strajk.eu/nigdy-w-zyciu-nie-bede-(...)adu-rp/
Autor Damian Duszczenko.Nadal mamy gnieździć się w norach, rezygnując z samodzielnego życia, mieszkać z rodzicami albo emigrować?
Wyświetlenia: 767 Zamieszczono 02/07/2015

„Nic prostszego jak wystartować, zdobyć zaufanie społeczne, wygrać wybory i wprowadzać wartości, o których pan mówi’’ – Paweł Olszewski (Platforma Obywatelska) do Pawła Kukiza, 27 stycznia 2015.

Ewa Kopacz
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
00-583 Warszawa
Al. Ujazdowskie 1/3

Szanowna Pani Premier,

Mam 25 lat i nigdy w życiu nie będę miał mieszkania. Wśród wielu zdolności, których nie posiadam, jest i ta kredytowa. Na szczęście. Niestety, nie uda mi się odziedziczyć żadnej kamieniczki. Nie wżenię się także w bogatą, łebską rodzinę. Kulczykówna już zajęta. A Leszek Miller ma tylko syna. Jak żyć?

Jeśli zmienię pracę, to raczej na tę w Anglii. I to przecież nie z powodu tych kretyńskich JOW-ów, lecz zarobków, za które tam będę mógł choćby wynająć mieszkanie. Bo w Polsce mogę sobie co najwyżej wynająć pokoik w ‘’kołchozie’’ (ładnie zwanym ‘’mieszkaniem studenckim’’). W Wielkiej Brytanii młody człowiek wyprowadza się z domu przeciętnie w wieku 24 lat, w Polsce mając lat 28. Szwed/Szwedka w wieku 19 lat, ale tam to już w ogóle przebrzydły socjalizm i brak wartości. A Polak przecież ceni wartości rodzinne. A jedynym skandynawskim elementem w Polsce jest syndrom sztokholmski wobec neoliberalizmu.

W polskiej sferze publicznej, obywatelskiej pojawia się czasem szansa na jakiś #punkt zwrotny. Nie są to wasze konwencje partyjne, okraszone konfetti, balonikami, z wymuszoną ekstazą partyjnych działaczy powiatowych o szarych twarzach. To zdarza się wtedy, gdy jakaś grupa obywateli, działając społecznie, postanawia wziąć udział w demokracji. Działa, stowarzysza się, demonstruje, zbiera doświadczenia, walczy. W końcu pisze ustawę, szuka poparcia w Parlamencie. I czasem się udaje. Projekt Ustawy o ochronie praw lokatorskich oraz przeciwdziałaniu bezdomności autorstwa Agaty Nosal-Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej przeszedł nawet pierwsze czytanie. Wszystko po to, żeby urwać projektowi łeb w podkomisji, po cichu. Po co bowiem rozwiązywać problemy społeczne, skoro skuteczniej można zarządzać elektoratem, rzucając PR-owskie hasła bez pokrycia?

Stanowisko rządu można streścić słowami: bądźcie realistami, nie żądajcie możliwego. Rada Ministrów, posługując się logika księgowego, skupia się na skutkach finansowych ustawy, a więc wymówką, że „nie ma na to pieniędzy”. A dlaczego nie ma? Może m.in dlatego, że Rząd ledwie kilka tygodni wcześniej wycofał się z pomysłu wprowadzenia klauzuli o unikaniu opodatkowania? I wtedy, gdy zamierza Pani wydać na zakup francuskich helikopterów bojowych 13 miliardów złotych, Pani Rząd stwierdza, że nie ma pieniędzy na zapewnienie elementarnego bezpieczeństwa mieszkaniowego własnym obywatelom. Czyli, że nadal mamy gnieździć się w norach, rezygnując z samodzielnego życia, mieszkać z rodzicami albo emigrować?

P.S.Komentarze z internetu:Czynsz i opłaty w dużym mieście w mieszkaniu dwupokojowym, gdy mieszka się na własnym? 420-450zł z CO, 150zł woda, 80zł prąd, 15zł gaz, 50zł Internet. Gdyby doszła rata kredytu do zapłacenia 600-800zł, to cena wynajmu na dzień dobry musiałaby wynosić 1400-1600zł.Na Zachodzie Europy, zwykły szary obywatel za tygodniowe zarobki może wynająć mieszkanie lub dom. Jeżeli para mieszka razem, to 2,5 dniówki każdego z nich pokrywa koszty wynajmu. Tak więc normą jest, że młoda bezdzietna para pracuje 5 dni na pokrycie kosztów życia. Jeżeli mają za cel kupno własnego mieszkania, to są w ciągu paru lat (myślę, że 2 lat wystarczy w zupełności) odłożyć kwotę wymaganą do otrzymania kredytu (najczęściej 10% wartości nieruchomości) Mieszkam w mieście wojewódzkim
Czynsz za mieszkanie komunalne -blok z opcji konkurs zamiana lokalu w kamienicy 750zł plus oplaty równa się 1000zł
Czynsz za mieszkanie komunalne w kamienicy nie rewitalizowanej 300zł plus opłaty i węgiel 1000zł
Czynsz za mieszkanie komunalne w kamienicy po rewitalizacji z wygodami CO 14zł/1m2
Czynsz w TBS /lata czekania na lokal ,wkład ok 50tys i czynsz odpowiednio powiększony ok 1500zł/
Czynsz w Developerce ok 300zł /kredyt jak się ma zdolnośc na 30 lat od 700zl do 1000zł/plus opłaty
Wynajem komercyjny na wolnym rynku /czesto kaucja 5000zł/ za 2 pokoje z opłatami 1500zl
PENSJE W STREFACH EKONOMICZNYCH 1500ZŁ DO 2000ZŁ
JEDNA OSOBA NIE JEST W STANIE FUNKCJONOWAC W TYM KRAJU BO ZEMRZE Z GŁODU LUB GDY SIĘ ZAPRZE NA KILKA ETATÓW Z NERWICY LUB PRZEPRACOWANIA STANIE SERCE
FAKT!
CHYBA TYLKO KLIKA ,KTÓRA STERUJE TEGO TITANICA POD DYKTAT BANKSTERÓW I UE MA DOBRE HUMORY

Podobne artykuły


19
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1994
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1247
159
komentarze: 44 | wyświetlenia: 46220
8
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3669
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 2239
30
komentarze: 35 | wyświetlenia: 7911
20
komentarze: 21 | wyświetlenia: 2275
19
komentarze: 8 | wyświetlenia: 18441
17
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1736
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 6423
74
komentarze: 26 | wyświetlenia: 9564
29
komentarze: 7 | wyświetlenia: 7069
 
Autor
Dodał do zasobów: Marek Lipski
ArtykułList jest kontrowersyjny gdyż nawet gdy dana osoba nie ma mieszkania w Polsce,to może 4000 złotych zaoszczędzić miesięcznie jako sprzątaczka w EU zachodniej.Z zameldowaniem w Polsce. W ciągu 2 lat,ta osoba ma 96.000 złotych własnego kapitału.Może zainwestować w mieszkanie ,lub może wykupić ziemię w Polsce i budować własny dom.Propozycje sprzedaży mają sądy, maklerzy, aukcje internetowe itd.Ta osob ...  wyświetl więcej

  lo9,  02/07/2015

Helikpter za 15 miliardów , samoloty za 100 miliardów , pensje urzędników - oficjalnie 30 miliardów ale kto wierzy mediom i GUS ? - więc razy 3 - i realne pensje rządu wraz z tym co kradną , 90 miliardów rocznie.

który urzędnik w publicznej telewizji przyzna się w jaki sposób sam zrobił dług publiczny ?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska