Login lub e-mail Hasło   

Praca na wakacje, czyli jak połączyć podróżowanie z zarabianiem

Dla jednych wakacje to czas błogiego lenistwa, inni spędzają je bardziej aktywnie. Ale jest jeszcze jedna grupa osób, które w wakacje intensywnie pracują w ramach zajęć sezonowych.
Wyświetlenia: 483 Zamieszczono 02/07/2015

To jednak nie oznacza, że nie będą mieli czasu odpoczywać – bo przecież można połączyć przyjemne z pożytecznym i jedną część pobytu za granicą poświęcić na zarobkowanie, a drugą na zwiedzanie i wypoczywanie. To świetna opcja – jeśli planujesz wakacje w pracy, to pomyśl także o tym, jak je połączyć z podróżowaniem. A dlaczego warto? Na to pytanie postaramy się dziś odpowiedzieć.

Zalety pracy za granicą w wakacje

Nie ukrywajmy – po co innego wyjeżdża się do pracy za granicę, jak nie po pieniądze? W sezonie letnim można sporo zarobić, zwłaszcza pracując w kurortach turystycznych czy na plantacjach przy uprawach zbiorów. Gwarantowane są atrakcyjne warunki, bardzo często nie trzeba dodatkowo martwić się o zakwaterowanie czy wyżywienie. Taka tymczasowa praca w innym kraju bardzo dobrze wygląda w CV, pozwala na zebranie wielu nowych doświadczeń czy nabycie przydatnych umiejętności. Jest też okazją do poznania nowych osób, nawiązania znajomości – które w przyszłości można dobrze spożytkować.

Ważną zaletą pracy sezonowej poza krajem z pewnością jest możliwość nauki języka obcego – zwłaszcza, gdy pracuje się tylko i wyłącznie wśród obcokrajowców – można podszlifować swoją znajomość np. angielskiego czy niemieckiego. Pobyt w danym kraju daje też szansę poznania nowej kultury, innego punktu widzenia na świat, nieco innej mentalności.

Jeśli o kulturze mowa, to na pewno można zwiedzać atrakcje turystyczne w mieście, w którym się pracuje oraz w jego okolicach. Nie spędza się przecież całego czasu w pracy, można go wykorzystać na zapoznanie się z lokalnymi zabytkami, krajobrazami czy innymi rozrywkami przeznaczonymi dla przyjezdnych. Osoby, które pracują w kurortach turystycznych mogą w czasie wolnym od pracy poplażować i skorzystać z uroków morza.

Coś dla studentów, czyli Work&Travel i Au Pair

Studenci mogą jeszcze w inny sposób łączyć podróżowanie z zarobkowaniem. Specjalnie z myślą o nich powstały dwa programy – Work&Travel oraz Au Pair. Dzięki nim młode osoby, nawet z niewielkim (lub żadnym doświadczeniem) mogą podjąć pracę w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy w Australii – zupełnie legalnie, zorganizowaną przez specjalistyczne agencje. Poświęcimy tym rozwiązaniom kilka słów i wyjaśnimy, o co w nich w ogóle chodzi.

Work&Travel

Jest to program, który ma na celu wymianę kulturową wśród młodych ludzi z całego świata. Przyjeżdżają oni do USA, Australii czy Kanady i przebywają tam od trzech do maksymalnie sześciu miesięcy. Przez pierwszy okres pobytu zajmują się pracą – mogą jej szukać sami, a mogą skorzystać z pomocy pośredników. Czas wolny od pracy studenci mają poświęcać na zgłębianie lokalnej kultury, poznanie nowych osób, zbieranie inspirujących doświadczeń. Druga część wyjazdu to zwiedzanie kraju, w którym pracowali. Za zarobione pieniądze młodzi ludzie mogą do woli podróżować po Stanach, Kandzie czy Australii i poznawać bogactwo ich kultury, przyrody i zasobów ludzkich. To doskonałe rozwiązanie dla studentów, głodnych świata i gotowych na niesamowite przygody, doświadczenia i wyzwania.

Au pair

Ten program z kolei został skierowany do młodych dziewcząt, od nastolatek zaczynając na studentkach kończąc. Mogą one – za pośrednictwem specjalizujących się w temacie au pair agencji – wyjechać za granicę (do krajów europejskich, USA, Kanady czy Australii) i w prywatnych domach zajmować się dziećmi. Do ich obowiązków należy nie tylko opieka nad maluchami, ale i wykonywanie drobnych prac domowych. Uczestniczki au pair muszą także brać udział w obowiązkowych kursach językowych. Większość czasu spędzają ze swoją rodziną, szlifując znajomość języka obcego. W wolnym czasie mogą zwiedzać kraj, w którym aktualnie przebywają. To doskonała praca na wakacje.

O czym pamiętać przed wyjazdem za granicę?

Przed wyjazdem za granicę, niezależnie od tego, dokąd się wybierasz – czy na saksy do Niemiec, na Work&Travel do USA czy Au Pair do Kanady – i tak musisz się odpowiednio do wyjazdu przygotować. O czym warto pamiętać, zanim wyjedziesz?

Dokumenty

To dość oczywiste, ale jednak warto o tym przypomnieć – paszport, dowód osobisty, w przypadku wyjazdu do któregoś kraju europejskiego EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) – to absolutny must have. W przypadku wyjazdu do USA nie obejdzie się bez wizy – to formalność, która zajmuje sporo czasu, dlatego trzeba to załatwić wcześniej.

Weryfikacja agencji/pracodawcy

Co rusz słyszymy o różnych agencjach pracy tymczasowej czy pracodawcach, którzy wykorzystywali i oszukiwali osoby wyjeżdżając w poszukiwaniu zatrudnienia za granicą. Dlatego przed wyjazdem koniecznie trzeba zweryfikować agencję organizującą wyjazd za granicę bądź pracodawcę – czy działa legalnie, jakie ma opinie (to łatwo można sprawdzić w internecie), gdzie ma swoją siedzibę, czy posiada stosowny certyfikat bądź pozwolenie. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, sprawdź to, żeby nie mieć problemów za granicą.

Gdzie szukać pomocy za granicą?

A co wtedy, gdy już jakieś kłopoty w innym kraju nas dopadną? Najlepiej, przezornie, jeszcze przed wyjazdem spisać namiary na polskie placówki konsularne. W razie jakichkolwiek problemów – np. z nieuczciwym pracodawcą, powrotem do kraju czy kradzieżą - to tam właśnie można szukać pomocy i wsparcia.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Wyjazd za granicę wiąże się ze wzrostem ryzyka. Podczas pobytu w innym kraju możemy zachorować albo mieć nieszczęśliwy wypadek – a to będzie generowało koszty leczenia, za które za granicą trzeba płacić z własnej kieszeni. Można się przed tym zabezpieczyć, wykupując ubezpieczenie turystyczne na czas pracy w innym kraju. Gwarantuje ono pokrycie kosztów leczenia, ale zapewnia też dodatkowe wsparcie informacyjne, medyczne bądź finansowe w razie problemów za granicą (np. kradzieży) czy świadczenia odszkodowawcze na skutek następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszt takiej polisy jest niewielki, zwłaszcza że w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na wakacyjnapolisa.pl można porównywać różne oferty i pakiety, wybierając najkorzystniejsze z nich. Ubezpieczenie za granicą na wakacyjnapolisa.pl zapewni bezpieczeństwo na czas podróży.

Pracuj za granicą, podróżuj po świecie

Praca za granicą to doskonały pomysł na zdobycie doświadczenia. To także okazja do poznania innego kraju, innej kultury, nowych ludzi. Warto z niej skorzystać. Trzeba jednak pamiętać o zdrowym rozsądku i ostrożności. Jeśli zastosujesz się do naszych rad, to pobyt za granicą będziesz z pewnością mile wspomniał!

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1316
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1162
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 727
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 602
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 764
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 793
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 716
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 822
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 433
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska