Login lub e-mail Hasło   

Treści, fakty, argumenty przeciw straszeniu

Z Andrzejem Maciejewskim, ekspertem w obszarze polityki z Instytutu Sobieskiego, rozmawia Mariusz Kamieniecki
Wyświetlenia: 515 Zamieszczono 05/07/2015

Jak ocenia Pan dzisiejsze wystąpienie Beaty Szydło i deklaracje programowe Prawa i Sprawiedliwości?

– Przede wszystkim było to bardzo konkretne wystąpienie naznaczone dużą ilością treści, faktów i argumentów. Nie było to przemówienie hasłowe i żeby się merytorycznie odnieść do treści wypowiedzianych przez Beatę Szydło, PO i PSL będą musieli usiąść na kilka dni, żeby zastanowić się, co odpowiedzieć. Różne kwestie dotyczące np. podatków, gospodarki czy przemysłu zostały przedstawione w sposób bardzo konkretny i w odpowiedzi na argumenty nie wystarczy straszenie chaosem jako konsekwencją zaproponowanych zmian czy powiedzieć, że PiS szykuje nam scenariusz Grecji. PO musi się do tego odnieść i odpowiedzieć, ale powtarzam, będzie to bardzo trudne zadanie.

 

Stan państwa przedstawiony przez Beatę Szydło jest zastraszająco zły, ale nie była to jedynie krytyka, ale również konkretne propozycje wyjścia z tej sytuacji...

– To nie kto inny jak PO doprowadziła, że Polska jest dzisiaj bliżej Grecji, a nie zielonej Irlandii. Jeżeli dzisiaj weźmiemy pod lupę wszystkie dane dotyczące sytuacji gospodarczej i spuścimy powietrze z pompowanej na siłę wirtualnej księgowości, to okaże się, że Polska jest bankrutem. Formalnie system emerytalny nie istnieje, bo ZUS jest zwyczajnie fikcją i jedynie logiem bez wartości, bo tak naprawdę tam nie ma pieniędzy.

Deficyt budżetowy jest znacznie wyższy niż przedstawiany i nagle może się okazać, że mamy pięknie, politycznie opakowany i medialnie reklamowany produkt pod nazwą „Druga Grecja”. I to PO doprowadziła do tego, że dzisiaj jesteśmy na granicy tego, co mamy w Grecji, tyle że i tak Polak żyje na poziomie o połowę niższym niż przeciętny Grek, a mimo to daje radę. Jeżeli zatem mówimy o formach straszenia Polaków, to mówmy o faktach.

Beata Szydło wyciągnęła na światło dzienne fakty niewygodne dla PO, które pokazują fatalny stan państwa na dzisiaj, ale jednocześnie pokazała konstruktywne rozwiązania. Nie była to zatem krytyka dla krytyki w myśl hasła „im gorzej tym lepiej”, ale było to pokazanie, że Polska ma na dzisiaj alternatywę, że wcale nie musi nam grozić druga Grecja.

 

Warunkiem jest podejście do spraw państwa bardziej na serio i traktowanie obywateli podmiotowo, a nie przedmiotowo.

Słusznie kandydatka PiS na premiera wskazała, że nie może być dalej tak, że 10 proc. obywateli konsumuje wszelkie profity wzrostu gospodarczego, a 90 proc. Polaków ma poważne problemy z bytowaniem. Bieda, z jaką mamy dziś coraz częściej do czynienia, nie bierze się z przypadku, nie bierze się także z braku pracy, ale z tego, że z tej pracy nie da się wyżyć. Tak naprawdę pracy w Polsce jest bardzo dużo, tylko praca za 5 złotych za godzinę oznacza wegetację i poniżenie godności człowieka.

 

Wbrew temu, co zarzucała wcześniej premier Ewa Kopacz, Szydło pokazała na konkretach, że naprawa Polski wcale nie musi oznaczać scenariusza z Grecji i ruiny naszego budżetu…

– W zaprezentowanych kalkulacjach Beata Szydło wskazała również na jedną ważną rzecz, a mianowicie, że wobec PiS prowadzona jest zmasowana akcja czarnego PR, że obietnice tej partii są przerośnięte w myśl hasła wszystkim na bogato. Tymczasem Beata Szydło pokazała, że wszystkie te hasła, cała ta krytyka, jaka pojawiała się w przestrzeni medialnej, była zwyczajnie kłamstwem.

Mało tego, wiceprezes PiS pokazała na konkretnych wyliczeniach, że albo PO nie wie, jaki jest faktyczny stan budżetu państwa, albo już nad tym nie panuje, czego efektem jest katastrofalny stan finansów państwa, które są poza jakąkolwiek kontrolą. To przerażające, że PO, która wraz z PSL rządzi Polską od ośmiu lat, nie wie, ile faktycznie mogą kosztować reformy.

Beata Szydło wypunktowała, że wsparcie finansowe dla rodzin będzie kosztować 22 miliardy złotych, przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego 10 miliardów złotych, a podniesienie kwoty wolnej od podatku 7 miliardów złotych. A więc w sumie 39 miliardów złotych, a nie 90 miliardów, jak straszyła Ewa Kopacz i obóz rządzący.

 

O czym to świadczy?

– Według mnie oznacza to, że mamy do czynienia z manipulowanie cyframi ze strony PO, które w środowisku rządowym nie powinny być dla nikogo tajemnicą. Tymczasem na potrzeby medialne są maskowane, ukrywane, a sypie się danymi, potocznie mówiąc wyssanymi palca czy wziętymi z księżyca. Lepiej przecież w tej ideologicznej nagonce powiedzieć, że rząd PiS doprowadzi do bankructwa naszego kraju i do drugiej Grecji, niż podawać uczciwe fakty i liczby.

Te konkrety, jakie się dzisiaj pojawiły na konwencji programowej PiS, pokazują, że straszenie PiS-em już nie wystarcza. Czyżby PO po klęsce w wyborach prezydenckich nie wyciągnęła wniosków? – To zastanawiające, ale tak to wygląda. Po klęsce w wyborach prezydenckich PO nadal pokazuje retorykę straszenia, a nie pokazywania swoich sukcesów, jakie by one nie były.

Nie wiedzieć czemu nie chcą wykorzystać pozytywów, być może wciąż uważają, że wygodniej jest straszyć. Tymczasem to straszenie już nic nie daje, bo już dawno przerodziło się w pustosłowie. Beata Szydło zapowiedziała też walkę z tymi, którzy bogacą się nieuczciwie kosztem innych.

Czy zapowiedź rozprawienia się z tzw. układem jeszcze bardziej podniesie notowania PiS czy może odwrotnie?

– Proszę zwrócić uwagę, że Beata Szydło nie zapowiedziała walki z przedsiębiorcami, tymi, którzy budują produkt krajowy brutto. Natomiast zapowiedziała, że będzie walczyła z tymi, którzy okradają nasze państwo. Dzisiaj z przestępstwami mamy do czynienia nie tylko na gruncie przedsiębiorców, ale rzecz sięga znacznie głębiej i objawia się aktami prawnymi, które się pojawiają, mamy do czynienia z lukami prawnymi w rozporządzeniach czy zarządzeniach, ze zmianami artykułów w ustawach, co otwiera furtkę do manipulacji.

Taki scenariusz miał miejsce w Grecji, która m.in. dzięki temu skończyła, jak wszyscy widzimy. Korupcja polityczna, korupcja gospodarcza doprowadziły Grecję do bankructwa. To jest zagrożenie również dla Polski, zagrożenie wyraźnie zdiagnozowane.

 

Media mainstreamowe mogą, mówiąc kolokwialnie, obrócić kota ogonem i przedstawić to jako walkę PiS nie ze sferą korupcyjną, ale z przedsiębiorcami?

– Jest bardzo prawdopodobne, że takie uproszczenie i przedstawienie przedsiębiorcy jako potencjalnego złodzieja może być wpuszczane do społeczeństwa po to, żeby straszyć PiS-em. Chodzi o to, aby wytworzyć w środowisku biznesmenów, przedsiębiorców, że jak PiS dojdzie do władzy, to ci najbogatsi będą w trudnej sytuacji, mówiąc wprost, że będzie prowadzona nagonka na te środowiska.

Dlatego nie należy mylić walki z przestępczością i wręcz z mafijnym systemem ograbiania państwa jako wspólnoty, bo nie ma to nic wspólnego z uczciwymi ludźmi, którzy odprowadzają podatki. Beata Szydło wskazała też na słabość systemu fiskalnego – ordynacji podatkowej, ustawy o VAT, co niejednokrotnie stwarza przesłanki do nieuczciwych działań. Jeżeli prawo nie jest jednoznaczne i jest tak a nie inaczej skonstruowane, to otwiera pole do manipulacji.

 

Ważnym stwierdzeniem Szydło było wskazanie, że należy zawrócić z drogi rozbijania polskiej gospodarki na rzecz repolonizacji…

– To nic innego jak w końcu na głos powiedzenie, że kapitał, a więc banki, system ubezpieczeń czy fabryki muszą w końcu wrócić do domu, a więc do właścicieli, czyli do tych, którzy budowali cały ten potencjał i którzy to wszystko utrzymują. Tym samym Beata Szydło zwróciła uwagę na drenaż, jaki dziś trwa, a który objawia się odsysaniem z Polski kapitału, a wręcz działaniami na szkodę państwa.

To był jednocześnie sygnał do wszystkich firm na świecie, że jesteśmy państwem, które będzie współpracować z uczciwymi partnerami i będzie walczyć z cwaniakami, którzy będą chcieli nas wykorzystać. Pytanie tylko, jak ten sygnał zostanie nagłośniony przez media, czy w świat nie pójdzie przekaz, że oto kandydatka na premiera Polski straszy potencjalnych inwestorów.

Tymczasem należy odróżnić inwestorów od hochsztaplerów i tych, którzy żyją z przekrętów. I to, co dzisiaj powiedziała Beata Szydło, powinno zachęcić potencjalnych inwestorów do inwestowania w Polsce. Według mnie, w ciągu najbliższych kilku tygodni okaże się, kto zwinie się z Polski pod pretekstem tego, że jego interesy są zagrożone, a kto naprawdę zainteresowany robieniem uczciwych interesów przyjdzie do Polski. Dziękuję za rozmowę.

Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/139897,tresci-fakty-argumenty-przeciw-straszeniu.html

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1527
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3130
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1269
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2539
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 578
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2431
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2018
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2035
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2022
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1041
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3460
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 843
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Polityka to porywająca wizja rozwoju Polski, jak dotychczas zawsze źle kończąca się dla człowieka.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska