Login lub e-mail Hasło   

Przewodnik po dotacjach unijnych

Jasny przewodnik po dotacjach unijnych na temat tego - jak rozpocząć i kontynuować pozyskiwanie odpowiedniego dla danego przedsięwzięcia biznesowego dofinansowania.
Wyświetlenia: 384 Zamieszczono 06/07/2015

Upowszechniony w lutym 2015 r. raport z badań pt. "Finansowanie MŚP ze środków UE"* jasno pokazuje, że przeważająca większość (85%) właścicieli polskich firm ma przekonanie, że pozyskiwanie środków z funduszy unijnych jest trudne. Taka sama liczba odpowiedzi mówi o tym, że formalności dotyczące zdobycia dofinansowania zbyt skomplikowane i niejasne. Jednak faktycznie pozyskanie środków z funduszy europejskich wcale nie musi być aż tak trudne. Dlatego przedstawiamy krótki przewodnik po dotacjach unijnych na temat tego - jak rozpocząć i kontynuować pozyskiwanie odpowiedniego dla danego przedsięwzięcia biznesowego dofinansowania.

Najważniejszy jest dobry projekt

Przed przystąpieniem do poszukiwania dofinansowania należy ustalić, jaki projekt chcemy zrealizować. Trzeba pamiętać, że dotacje unijne nie są niewyczerpanym źródłem pieniędzy, które pozwolą przez kilka lat finansować bieżącą działalność. Dofinansowanie można uzyskać wyłącznie na konkretne przedsięwzięcie, które musi spełniać określony cel. Nieważne, czy chcemy pozyskać środki na zakup maszyny, czy na prace badawczo-rozwojowe – w każdym przypadku aplikujemy o środki na określony projekt, który ma oznaczony w czasie początek i zakończenie.

Właściwe przygotowanie do aplikowania

Kiedy pomysł na projekt przybierze już konkretny kształt, dobrze jest przygotować jego opis. Jeśli projekt jest skomplikowany, warto wykorzystać metodyki zarządzania projektami. Pomoże to dobrze przygotować wniosek o dofinansowanie, a także uniknąć błędów podczas samej realizacji projektu.

Zapoznaj się z programami operacyjnymi, z których możesz uzyskać dofinansowanie. Choć ogrom dokumentów może przytłaczać, nie ma konieczności zapoznawania się ze wszystkimi szczegółowo. Warto pamiętać, który program operacyjny może pasować do naszego projektu.

W wyborze odpowiedniego źródła finansowania mogą pomóc specjalne wyszukiwarki, dzięki którym w prosty sposób można odnaleźć najlepiej pasujące do naszego projektu programy operacyjne. Narzędzia te są łatwe w obsłudze, intuicyjne, a co najważniejsze – bezpłatne. Wyszukiwarkę taką można znaleźć np. na stronie http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl czy http://dotacjomat.pl/narzedzia/.

W latach 2014-2020 jest do wyboru sześć głównych krajowych programów operacyjnych, przy czym o dofinansowanie z szóstego (PO Polska Wschodnia) będą mogli się starać wyłącznie beneficjenci z województw lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Ponadto realizowane są dwa programy specjalistyczne: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Program Rybactwo i Morze. Dodatkowo każde województwo dysponuje środkami w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, warto więc zaglądać na oficjalne strony internetowe województw, które nas interesują. Tam również zamieszczane są informacje o funduszach unijnych.

Wybrać właściwy konkurs i wypełnić wniosek

Wreszcie nadszedł ten dzień. Został ogłoszony konkurs, w ramach którego możesz aplikować o środki.

Zapoznaj się dobrze z dokumentami konkursowymi. Pamiętaj, że kryteria, które były podane w uszczegółowieniu danego programu (SzOOP), mogły zostać okrojone na potrzeby konkursu. Sprawdź dokładnie, w jaki sposób można aplikować. Przeważnie wniosek należy wypełniać w przygotowanym do tego generatorze udostępnianym na stronie internetowej, której adres znajduje się w dokumentach konkursowych. Pamiętaj, że formy składania wniosku mogą być różne – od formy elektronicznej on-line, po formę papierową. Sprawdź, w jaki sposób i gdzie masz dostarczyć gotowy wniosek.

Jeżeli wypełniasz wniosek samodzielnie, dokładnie zapoznaj się z instrukcją jego wypełniania. Bądź dokładny i precyzyjny w opisie. Musisz przekonać oceniających, że Twój pomysł zasługuje na dofinansowanie, ponieważ nie muszą oni podzielać Twojego entuzjazmu. Potwierdź to mocnymi argumentami.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Jeżeli otrzymasz dofinansowanie, pamiętaj, że korzystasz ze środków publicznych, musisz więc ściśle trzymać się harmonogramu i zapisów wniosku. Kontrola z instytucji pośredniczącej zweryfikuje wszystkie błędy i niedociągnięcia. A będziesz kontrolowany na pewno. Czasami nawet kilka razy, jeśli projekt będzie realizowany w dłuższym okresie.

Prowadź dokładnie dokumentację i licz się z biurokracją. Niestety, w poprzednim okresie finansowania była to jedna z bolączek realizacji projektów, na którą narzekali beneficjenci. Choć instytucje rządowe deklarują, że uciążliwość związana z przygotowanie i obiegiem dokumentów będzie mniejsza niż w poprzednich latach, to należy liczyć się z tym, że nie od razu wszystko zmieni się na lepsze. Tym bardziej, że urzędnicy instytucji pośredniczących nie zmienili się.

Na koniec pamiętaj – nie taki diabeł straszny, jak go malują. Środki unijne są dla ludzi, a ich pozyskanie i wydatkowanie nie musi być wcale takie trudne. Wystarczy podjąć wysiłek zapoznania się z najważniejszymi dokumentami i dobrze przygotować się do realizacji projektu. Nawet jeśli dofinansowania nie pozyskasz, to zyskujesz wiedzę, która może przydać się w najbliższych latach. A jeśli cała ta procedura przeraża Cię – zawsze możesz skorzystać z firmy doradczej i zlecić przygotowanie wniosku ekspertom. Oczywiście, jeśli Cię na to stać.

______________

*Źródło: http://dotacjomat.pl/finansowanie-msp-ze-srodkow-ue-raport

Podobne artykuły


7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2532
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 75041
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648725
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15371
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21804
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40725
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17617
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13274
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53534
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22947
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18368
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23558
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska