JustPaste.it

Grupy pompowe solarne - budowa

Z czego składa się i jak funkcjonuje jeden z podstawowych elementów instalacji solarnej.

Z czego składa się i jak funkcjonuje jeden z podstawowych elementów instalacji solarnej.

 

grupy-pompowe-budowaGrupy pompowe budowa – poniżej opis poszczególnych elementów oraz funkcji tego urządzenia. Jest ono niepozorne, jednak odpowiada za obieg płynu solarnego, stabilizuje przepływ oraz ciśnienie, dostarcza informacji o aktualnym ciśnieniu i temperaturze glikolu i wiele więcej.

Stacje solarne bo tak też są nazywane można podzielić na 2 podgrupy ze względu na ich budowę: podwójne oraz pojedyncze.

Pojedyncza grupa pompowa jest pozbawiona separatora powietrza, zaworu zwrotnego oraz wskaźnika temperatury czynnika grzewczego po stronie zasilania (glikolu podgrzanego przez kolektor).

 

Dlaczego stosuje się grupy pompowe w instalacjach solarnych?

Głównymi przyczyną są względy bezpieczeństwa oraz to że w małym „pudełku” mieści się wszystko co jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania kolektorów słonecznych. Grupa pomowa nie jest oczywiście jakąś kosmiczna technologią – jej elementy można by z powodzeniem kupić osobno i poskładać w całość, ale na pewno nie zrobimy tego w takiej cenie i rozmiarach jak gotowe urządzenie.

Grupy pompowe budowa – poszczególne elementy oraz i funkcje

pompa-obiegowa-grupy-pompowe-budowaPompa obiegowa – serce systemu wyposażonego w solary. Wymusza obieg w instalacji, z reguły kolektory umieszczone są powyżej zbiornika akumulacyjnego ciepło więc przepływ grawitacyjny płynu solarnego jest niemożliwy.

rotametr-grupy-pompowe-budowaRotametr lub inaczej przepływomierz – za pomocą tego urządzenia jesteśmy w stanie ustawić odpowiednią wartość przepływu płynu solarnego wg. zaleceń producenta solarów. Zakres przepływu ustawiamy odpowiednio do modelu oraz powierzchni kolektorów słonecznych. Dlaczego ważne jest aby ten parametr miał odpowiednią wartość? gdy przepływ jest zbyt duży glikol przepływa szybko przez kolektor a zatem czas kiedy odbiera ciepło z absorbera jest krótszy – co skutkuje niższą temperaturą czynnika. Z drugiej strony jeżeli przepływ jest zbyt mały może dochodzić do przegrzewania się glikolu i jego przedwczesnego zużycia.

zawor-bezpieczenstwa-grupy-pompowe-budowaZawór bezpieczeństwa (6 bar) – tak jak i w każdej innej instalacji ciśnieniowej zabezpiecza układ solarny przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. W chwili gdy ciśnienie w układzie przekroczy wartość 6 barów zawór otwiera się stabilizując je na bezpiecznym poziomie.

zawory-zwrotne-grupy-pompowe-budowaZawory zwrotne na zasilaniu (w wersji dwu drogowej) i powrocie. Ich główna funkcją jest uniemożliwienie grawitacyjnego odpływu ciepła ze zbiornika w chwili gdy pompa obiegowa nie pracuje. Zjawisko to (w przypadku braku zaworów zwrotnych) może występować w nocy a czasami także podczas dnia gdy temperatura w zasobniku jest wyższa niż temperatura w kolektorze. Brak zaworów zwrotnych powoduje spore dobowe straty ciepła.

separator-powietrza-grupy-pompowe-budowaSeparator powietrza z odpowietrznikiem ( w wersji dwu drogowej) – jest odpowietrznikiem na instalacji, jednak z uwagi na fakt iż grupa pompowa umieszczona jest (z reguły) niżej od kolektora czyli najwyższego punktu całego sytemu solarnego jego konstrukcja musiała zostać odpowiednio zaprojektowana aby wyłapywać pęcherzyki powietrza. Naturalnie najlepszym rozwiązaniem byłoby odpowietrzać solary w najwyższym punkcie jednak z uwagi na specyfikację tych systemów jest to bardzo kłopotliwe dla użytkowników. Trudno oczekiwać aby ktoś wychodził na dach sprawdzić czy w układzie solarnym jest powietrze. Dlatego też grupy pompowe dwu drogowe posiadają tak przydatną funkcję jaką jest ciągła separacja powietrza.

zawory-napełniajace-grupy-pompowe-budowaZawory napełniające w grupie pompowej – jak sama nazwa wskazuje za ich pomocą możemy sprawie napełnić instalację płynem solarnym.

 

 

Źródło: http://depsol.pl/grupy-pompowe-budowa/

Licencja: Creative Commons