Login lub e-mail Hasło   

W kierunku domów (w pełni) inteligentnych

Inteligentne domy to wciąż w Polsce pewna nowość, nowość jednak coraz bardziej popularna. Oto kilka zastosowań, dla których warto zainteresować się domami inteligentnymi.
Wyświetlenia: 817 Zamieszczono 09/07/2015

 

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom można porównać do nowoczesnego samochodu. Niegdyś każda funkcja samochodu miała swój oddzielny przycisk, czy włączaliśmy ogrzewanie czy radio. Obecnie wszystkim zawiaduje komputer i to poprzez jego interfejs możemy dotrzeć do wszystkich funkcji naszego auta. Tak samo jest z domem inteligentnym. To komputer przejął kontrolę nad wszystkimi funkcjami naszego domu: ogrzewanie, oświetlenie, bezpieczeństwo, rozrywka i wiele, wiele innych. Dom inteligentny, to dom zintegrowany swoją funkcjonalnością.

Bezpieczeństwo

Inteligentny dom nie tylko kontroluje system bezpieczeństwa, ale i bezustannie monitoruje możliwe zagrożenia. Rozlokowane po całym domostwie sensory odczytują na bieżąco parametry, a komputer wnet interpretuje otrzymane wyniki. W efekcie system potrafi sam zadecydować, co jest zagrożeniem, a co jedynie szumem informacyjnym, dla przykładu system bez trudu odróżni efekty obecności intruza od przeciągu czy dzikich zwierząt odwiedzających nasz ogród. Natomiast w razie stwierdzenia zagrożenia automatycznie powiadamiane są odpowiednie służby, a także sam właściciel. Ochrona sięga oczywiście dalej: zagrożenie pożarowe, wysoki poziom tlenku, zalanie – przed wszystkim możemy się zabezpieczyć – kwestia jedynie rozlokowania odpowiednich czujników w newralgicznych miejscach oraz, naturalnie, odpowiednie zaprogramowanie odpowiednich algorytmów zdarzeń.

Oświetlenie

Sterowanie oświetleniem przez smartfona to oczywiście żaden problem

. Inteligentny dom zaczyna się już krok dalej – wówczas, gdy jednostka centralna samoczynnie załącza światło w momencie, gdy czujniki zmierzchu prześlą odpowiednie sygnały informacyjne. Warto wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym zastosowaniu oświetlenia inteligentnego domu – zastosowaniu, które szczególnie w wakacje, przydaje się najbardziej. Podczas dłuższej nieobecności gospodarzy w domu, system inteligentnego domu, może symulować obecność domowników, poprzez losowe włączanie i wyłączanie światła w domu, co ma oczywiście za zadanie zmylić potencjalnych rabusiów – zresztą do tej symulacji można zaprząc i inne zautomatyzowane układy, które posiadamy w swoim domu.

Komfort i rozrywka

Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków, ale jest nią również chęć ułatwienia sobie życia, mówiąc wprost – wygodnictwo. To właśnie po to powstają wszelkie sprzęty AGD i RTV z dopiskiem Smart. Telewizja smart już nikogo nie dziwi, ale coraz częściej spotykamy się z pralkami smart, kuchenkami mikrofalowymi smart czy smart lodówkami. To dzięki nim możemy, będąc na zakupach, dowiedzieć się nie tylko, co posiadamy w lodówce, ale również, co wkrótce straci swoją datę ważności. Dla niektórych jest to tylko gadżet mamiący nasze portfele i poniekąd tak jest. Jakkolwiek nie da się ukryć, że w tym właśnie kierunku idzie technologia.

Ale są i bardziej praktyczne zastosowania zwiększające nasz komfort i wygodę. Weźmy na przykład zraszacz, który automatycznie uruchomi podlewanie trawnika, gdy jest sucho – do tego rzecz jasna nie potrzebujemy całego systemu inteligentnego domu, ale można też iść o krok dalej. Mimo suszy i słońca zraszacz nie uruchomi się, gdy wszelkie prognozy pogody dostępne w internecie lub zaczerpnięte z domowej stacji pogodowej jednoznacznie wskazują, że za godzinę zapowiadany jest ulewny deszcz. Dobrze zaprojektowany system inteligentnego domu pozwoli więc zaoszczędzić nieco środków, a szczególnie dużo oszczędności można zyskać poprzez inteligentne zarządzanie ogrzewaniem, opartym oczywiście o nowoczesne systemy ogrzewania.

Wszystkie tutaj rozważania są dosyć ogólnikowe, a to z prostej przyczyny, że każdy porządny instalator takiego systemu dostosowuje instalację do indywidualnych potrzeb, możemy więc mówić jedynie o ciekawych rozwiązaniach. W rzeczywistości każdy dom inteligentny jest inny.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62141
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31813
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33295
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64463
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65793
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29833
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23958
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29289
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24521
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26829
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13098
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Instalacja urządzeń spod znaku inteligentnego domu to świetne rozwiązanie. Pozwala na kontrolowanie urządzeń za pomocą kilku ruchów i do tego przyczynia się do oszczędności.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska