JustPaste.it

W kierunku domów (w pełni) inteligentnych

Inteligentne domy to wciąż w Polsce pewna nowość, nowość jednak coraz bardziej popularna. Oto kilka zastosowań, dla których warto zainteresować się domami inteligentnymi.

Inteligentne domy to wciąż w Polsce pewna nowość, nowość jednak coraz bardziej popularna. Oto kilka zastosowań, dla których warto zainteresować się domami inteligentnymi.

 

ee9f81f9a0a0aea19f819e1ea2f62450.jpg

 

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom można porównać do nowoczesnego samochodu. Niegdyś każda funkcja samochodu miała swój oddzielny przycisk, czy włączaliśmy ogrzewanie czy radio. Obecnie wszystkim zawiaduje komputer i to poprzez jego interfejs możemy dotrzeć do wszystkich funkcji naszego auta. Tak samo jest z domem inteligentnym. To komputer przejął kontrolę nad wszystkimi funkcjami naszego domu: ogrzewanie, oświetlenie, bezpieczeństwo, rozrywka i wiele, wiele innych. Dom inteligentny, to dom zintegrowany swoją funkcjonalnością.

 

Bezpieczeństwo

Inteligentny dom nie tylko kontroluje system bezpieczeństwa, ale i bezustannie monitoruje możliwe zagrożenia. Rozlokowane po całym domostwie sensory odczytują na bieżąco parametry, a komputer wnet interpretuje otrzymane wyniki. W efekcie system potrafi sam zadecydować, co jest zagrożeniem, a co jedynie szumem informacyjnym, dla przykładu system bez trudu odróżni efekty obecności intruza od przeciągu czy dzikich zwierząt odwiedzających nasz ogród. Natomiast w razie stwierdzenia zagrożenia automatycznie powiadamiane są odpowiednie służby, a także sam właściciel. Ochrona sięga oczywiście dalej: zagrożenie pożarowe, wysoki poziom tlenku, zalanie – przed wszystkim możemy się zabezpieczyć – kwestia jedynie rozlokowania odpowiednich czujników w newralgicznych miejscach oraz, naturalnie, odpowiednie zaprogramowanie odpowiednich algorytmów zdarzeń.

 

Oświetlenie

Sterowanie oświetleniem przez smartfona to oczywiście żaden problem

 

. Inteligentny dom zaczyna się już krok dalej – wówczas, gdy jednostka centralna samoczynnie załącza światło w momencie, gdy czujniki zmierzchu prześlą odpowiednie sygnały informacyjne. Warto wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym zastosowaniu oświetlenia inteligentnego domu – zastosowaniu, które szczególnie w wakacje, przydaje się najbardziej. Podczas dłuższej nieobecności gospodarzy w domu, system inteligentnego domu, może symulować obecność domowników, poprzez losowe włączanie i wyłączanie światła w domu, co ma oczywiście za zadanie zmylić potencjalnych rabusiów – zresztą do tej symulacji można zaprząc i inne zautomatyzowane układy, które posiadamy w swoim domu.

 

Komfort i rozrywka

Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków, ale jest nią również chęć ułatwienia sobie życia, mówiąc wprost – wygodnictwo. To właśnie po to powstają wszelkie sprzęty AGD i RTV z dopiskiem Smart. Telewizja smart już nikogo nie dziwi, ale coraz częściej spotykamy się z pralkami smart, kuchenkami mikrofalowymi smart czy smart lodówkami. To dzięki nim możemy, będąc na zakupach, dowiedzieć się nie tylko, co posiadamy w lodówce, ale również, co wkrótce straci swoją datę ważności. Dla niektórych jest to tylko gadżet mamiący nasze portfele i poniekąd tak jest. Jakkolwiek nie da się ukryć, że w tym właśnie kierunku idzie technologia.

Ale są i bardziej praktyczne zastosowania zwiększające nasz komfort i wygodę. Weźmy na przykład zraszacz, który automatycznie uruchomi podlewanie trawnika, gdy jest sucho – do tego rzecz jasna nie potrzebujemy całego systemu inteligentnego domu, ale można też iść o krok dalej. Mimo suszy i słońca zraszacz nie uruchomi się, gdy wszelkie prognozy pogody dostępne w internecie lub zaczerpnięte z domowej stacji pogodowej jednoznacznie wskazują, że za godzinę zapowiadany jest ulewny deszcz. Dobrze zaprojektowany system inteligentnego domu pozwoli więc zaoszczędzić nieco środków, a szczególnie dużo oszczędności można zyskać poprzez inteligentne zarządzanie ogrzewaniem, opartym oczywiście o nowoczesne systemy ogrzewania.

 

Wszystkie tutaj rozważania są dosyć ogólnikowe, a to z prostej przyczyny, że każdy porządny instalator takiego systemu dostosowuje instalację do indywidualnych potrzeb, możemy więc mówić jedynie o ciekawych rozwiązaniach. W rzeczywistości każdy dom inteligentny jest inny.