Login lub e-mail Hasło   

Powierchnia biurowa - jej doświetlenie i zdrowie pracowników

Pracowników biurowych z większą ekspozycją naturalnego światła w biurze charakteryzuje nie tylko wyższa wydajność pracy ale też lepsza jakość snu
Wyświetlenia: 724 Zamieszczono 13/07/2015

Pracowników biurowych z większą ekspozycją naturalnego światła w biurze charakteryzuje nie tylko wyższa wydajność pracy ale też lepsza jakość snu, wyższy poziom aktywności fizycznej i ogólnie lepsza jakość życia w porównaniu do pracowników biurowych z mniejszą ekspozycją na światło w miejscu pracy.

Jak to z amerykanami bywa prowadzą badania nad wszystkim. Niektóre z nich mają jednak istotny wpływ na naszą wiedzę. I tak w przypadku tego badania możemy zauważyć spore prawdopodobieństwo jego wyników.

Pracownicy z oknami w pracy otrzymują 173 procent więcej światła białego w godzinach pracy i sypiają średnio 46 minut dłużej niż ci, którzy pracują na nocną zmianę i nie mają naturalnego, dziennego światła w miejscu pracy. Podobna zasada dotyczy aktywności fizycznej. Ekspozycja na światło wspomaga sprawność i aktywność fizyczną.

Badanie podkreśla znaczenie ekspozycji na światło naturalne dla zdrowia pracowników i priorytetów w projektowaniu architektonicznym powierzchni biurowych, które powinny przewidywać naturalną ekspozycję światła dziennego dla pracowników.

Badania przedstawione zostały w Journal of Clinical w czerwcu.

Istnieje coraz więcej dowodów, że ekspozycja na światło, w ciągu dnia, szczególnie w godzinach porannych, jest korzystne dla zdrowia poprzez jego wpływ na nastrój, czujność i metabolizm. Światło w godzinach dziennych ma potężne oddziaływanie na zdrowie.

Architekci muszą zdawać sobie sprawę, jak ważne jest światło naturalne, nie tylko pod względem potencjalnych oszczędności energii, ale również pod względem wpływu na zdrowie pracowników, którzy będą przebywać w zaprojektowanych przez nich pomieszczeniach biurowych czy nieruchomościach komercyjnych, gdzie spędzać będą główną część dnia.

Badania były prowadzone za pomocą rejestratora danych fizjologicznych, który był noszony przez badanych przez cały okres trwania eksperymentu. Jest to rejestrator danych fizjologicznych, rejestrujący ruch, światło i natężenie oświetlenia. Ruch zastosowano w celu określenia poziomu aktywności w okresie czasu czuwania i do obliczania czas snu.

Światło jest najważniejszym czynnikiem synchronizacji dla mózgu i ciała. Ludzie, którzy otrzymują więcej światła w ciągu dnia mogą lepiej spać w nocy, co również może przyczynić się do poprawy zdrowia. Przykładem solidnego i zdrowego projektowania mogą być na przykład najnowsze biurowce w Gdańsku. Nie trzeba tu reklamować żadnej z firm, które je tu budują, gdyż wszystkie one spełniają już te normy, o których niedawno można było tylko pomarzyć. Jako ciekawostkę można jedynie przytoczyć tak zwaną zabudowę do wewnątrz, czy w miejscach gdzie teoretycznie miejsca już nie ma. Tak właśnie powstają nieruchomości komercyjne, które dzisiaj już odpowiadają wszelkim normom i są przyjazne do pracy. Polecam odwiedziny... Unimoru.

Edgar Schwarz

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2182
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 890
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 886
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1552
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1323
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 972
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 469
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1014
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 722
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 730
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1034
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 483
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 670
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 551
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 604
 
Autor
Artykuł




Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska