Login lub e-mail Hasło   

Cashflow 101 i 202, czyli edukacyjne gry Roberta Kiyosakiego

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://cashflow202.pl/
Cashflow 101 i Cashflow 202 to edukacyjne gry stworzone przez Roberta Kiyosakiego. Wraz z kilkoma książkami składają się one na kultową już serię "Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec"
Wyświetlenia: 484 Zamieszczono 13/07/2015

Cashflow 101 i Cashflow 202 to edukacyjne gry planszowe stworzone przez Roberta Kiyosakiego. Wraz z kilkoma bardzo interesującymi książkami składają się one na kultową już serię "Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec", zapoczątkowaną bestsellerową książką o tym samym tytule. Odkąd w 1996 roku pojawiła się ona na rynku, bije rekordy popularności na całym świecie. Na pierwszy rzut oka gry mogą przypominać jedną z najbardziej znanych gier planszowych na świecie, czyli Monopol. Gry Kiyosakiego są jednak dużo bardziej złożone i rozwinięte. Nie musze chyba dodawać, że są to moje ulubione planszowe gry.

Seria gier Cashflow ma na celu przede wszystkim zapewnienie graczom edukacji finansowej. Poprzez dobrą zabawę, uczestnicy uczą się jak inwestować w aktywa takie jak nieruchomości, akcje czy obligacje. Każdy gracz dowie się jak efektywnie zarządzać przepływem pieniężnym (ang. Cashflow). Co ważne, gra ta, mimo że rozwija poważne umiejętności (inteligencja finansowa), to robi to zapewniając naprawdę dobrą rozrywkę.

W grze Cashflow 101 gracze poruszają się po planszy. Są na niej dwa tory: "wolny" i "szybki". Zadaniem każdego gracza jest wydostanie się z "wolnego" toru, tzw. wyścigu szczurów. Jedną z dróg do tego celu jest zdobycie wolności finansowej - nasz pasywny przychód jest wyższy niż koszty. Te z kolei, w dużej mierze zależą od zawodu, który losujemy na początku gry. Można trafić na kierowcę czy sekretarkę, ale można też zostać prawnikiem czy lekarzem. Z każdym zawodem związana jest karta, którą otrzymuje gracz – znajdują się na niej informacje o finansach: pasywach, aktywach oraz zobowiązaniach finansowych (np. kredyty).

Ciekawym elementem gry jest wybranie przez zawodnika marzenia, którego spełnienie będzie jednocześnie celem gry. Po opuszczeniu "wolnego" toru, gracz przechodzi na tor "szybki". Teraz celem staje się realizacja założonego wcześniej marzenia lub osiągnięcie 50 tys. dolarów pasywnego przychodu.

Gra Cashflow 202 jest pewnego rodzaju dodatkiem do gry Cashflow 101, przeznaczonym raczej dla bardziej zaawansowanych zawodników. Dochodzą tu nowe elementy rynku finansowego związane z różnego rodzaju instrumentami inwestycyjnymi, takimi jak opcje kupna i sprzedaży. Dodatkowo gracz uczy się też mechanizmów rynkowych takich jak długa i krótka sprzedaż.

Celem gry, podobnie jak w części 101, jest wyrwanie się z wyścigu szczurów i przejście na szybki tor. Można to osiągnąć m.in. poprzez zapewnienie sobie przychodu pasywnego 2 razy większego od wydatków. Dodatkowym celem wygranej jest realizacja dwóch marzeń z szybkiego toru.

Robert Kiyosaki, przy projektowaniu gier Cashflow 101 i Cashflow 202 duży nacisk postawił na interaktywny model nauki. Istotne umiejętności oraz wiedzę pozyskuje się podczas zabawy, która w świetny sposób symuluje rzeczywistość. W grze tej gracz otrzymuje wypłatę, ma kredyty (np. hipoteczny) i kartę kredytową. Zdarzają się nieprzewidziane wydatki i trzeba też uważać, by nie stracić pracy. Można nawet zawrzeć związek małżeński i mieć kilkoro dzieci. Przewidziane są również choroby, rozwody czy spadki, ale także działania charytatywne czy transakcje z innymi uczestnikami zabawy. Podczas gry zdasz sobie sprawę ze swoich nawyków i nauczysz się je korygować. Poznasz podstawy sukcesu i bogactwa.

Gra ta za każdym razem stawia przed graczem inne wzywania, dzięki czemu uczy się coraz to nowych umiejętności finansowych. Różne problemy finansowe wymagają różnych strategii finansowych. Zdobycie takich umiejętności może być bardzo cenne w prawdziwym życiu. Opanowanie Cashflow 101 do perfekcji sprawi, że podejmowane przez Ciebie działania w prawdziwym świecie będą mniej ryzykowne. Efektem tego będą Twoje zyski z inwestycji i prowadzonych biznesów.

Podobne artykuły


11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1217
11
komentarze: 16 | wyświetlenia: 480
10
komentarze: 26 | wyświetlenia: 656
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 527
9
komentarze: 608 | wyświetlenia: 1614
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 365
8
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1006
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1659
7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 644
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 768
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 800
5
komentarze: 1 | wyświetlenia: 685
294
komentarze: 63 | wyświetlenia: 105368
181
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1193660
153
komentarze: 44 | wyświetlenia: 131156
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska