Login lub e-mail Hasło   

Ciąża po 50-tce - czy to możliwe?

Są kobiety, które zachodzą w ciążę po 50-tce. Jak to możliwe oraz jak można sprawdzić możliwość zajścia w ciążę w tym wieku
Wyświetlenia: 1.910 Zamieszczono 15/07/2015

Współczesne kobiety coraz rzadziej chcą polegać tylko na mężczyźnie, z którym żyją. Stąd wiele z nich przez kilka lat zdobywa potrzebne do samodzielności wykształcenie, a potem stara się znaleźć atrakcyjną i odpowiedzialną pracę. I wielu paniom to się z powodzeniem udaje. Tyle, że kariera i realizacja wybranej ścieżki zawodowej często odsuwa na coraz dalszy plan myśl o tym, jak zajść w ciążę by potem urodzić dziecko. Tym bardziej, że pracodawcy wciąż niechętnym okiem patrzą na pracujące matki, które nie mogą już być w pełni dyspozycyjne dla firmy. Większe szanse na etat mają kobiety bezdzietne.

Zaaferowana zawodowymi obowiązkami i spełnianiem się w pracy niejedna kobieta często będąc już w wieku około czterdziestki zaczyna myśleć o prokreacji i o tym, jak zajść w ciążę. Chociaż z punktu widzenia wieku rozrodczego, nic nie powinno stanąć na przeszkodzie, żeby w tym wieku nastąpiło zapłodnienie, jeśli uprawia się seks bez antykoncepcji, to jednak szanse są już znacznie mniejsze niż na przykład u dwudziestolatki.

Wynika to z faktu, że w miarę upływu lat, u kobiet coraz częściej pojawiają się cykle bezowulacyjne. Zatem może się okazać, że do ciąży w końcu dojdzie, ale trzeba na nią dość długo czekać. Owszem zdarzają się przypadki, że nawet pięćdziesięcio-kilkulatki zachodzą w ciążę, jednak nie jest to zjawisko powszechne.

O możliwości zapłodnienia po stronie kobiety świadczy poziom hormonu folikulotropowego FSH, który pobudza wzrost i dojrzewanie pęcherzyków Graffa oraz jednego z estrogenów, estradiolu, od którego zależy owulacja. Tylko wówczas, jeżeli poziom KAŻDEGO Z NICH jest niższy od 30 jednostek, nie ma szans na zapłodnienie.

Teoretycznie oznacza to, zatem, że są kobiety, które mogą zajść w ciążę nawet po 50-tce. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy jest to dobra decyzja. Ciąża w tak późnym wieku wiążę się z ryzykiem nie tylko dla zdrowia matki, ale również dziecka. Jednym z bardzo dużych zagrożeń jest urodzenie wówczas dziecka z zespołem Downa – u matek w wieku 49 lat 1 dziecko na 11 urodzonych ma zespół Downa.

Warto zatem solidnie rozważyć zasadność ciąży w późnym wieku.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1546
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1299
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3209
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2733
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 521
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2534
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1070
10
komentarze: 29 | wyświetlenia: 742
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3525
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 861
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1055
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2111
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska