Login lub e-mail Hasło   

Schemat złotej kładki

Schematu Złotej Kładki to jedno z najciekawszych odkryć, a właściwie uogólnień, które zawdzięczamy matematycznej Teorii Gier.
Wyświetlenia: 873 Zamieszczono 16/07/2015

...

Schemat jest w Teorii Gier pojęciem takim jak punkt w Geometrii, liczba w Arytmetyce, albo prawda i fałsz w Logice.


Schemat Złotej Kładki stosujemy wtedy, gdy mamy zdecydowaną przewagę nad przeciwnikiem (konkurentem, wrogiem...). To nie musi być przewaga w ogóle. Wystarczy i najczęściej właśnie tak jest, że nasza przewaga ma charakter lokalny. Mamy przewagę na określonym terenie, przewagę w pewnej dziedzinie, przewagę ilościową,...itp. Ogólnie to nawet możemy być słabsi od przeciwnika.
SZK stosujemy wtedy, gdy chcemy odnieść jak najszybszy sukces, jak najmniejszym kosztem.

Mając zdecydowaną przewagę możemy dążyć do całkowitego wyeliminowania (zniszczenia) przeciwnika. Zakładając taki plan działania, musimy liczyć się z tym, że śmiertelnie zagrożony przeciwnik będzie zachowywał się jak ranne zwierzę (ranny niedźwiedź albo ranny lew). Agresywne zachowanie przeciwnika może narazić nas na duże straty, a co za tym idzie, osłabienie. Chcąc zmniejszyć swoje straty możemy zastosować Oblężenie i grać na powolne wyniszczenie przeciwnika. Przeciwnik będzie starał się znaleźć w sobie nowe siły (możliwości), żeby wyrwać się z okrążenia. Może też zdarzyć się, że ktoś przyjdzie mu z pomocą.

 

Schemat Złotej Kładki polega na tym, że umożliwiamy przeciwnikowi przejście na inną, lepszą dla niego pozycję. Znajdujemy dla przeciwnika „honorowe wyjście”. Na czym polega nasza korzyść? Na tym, że to my decydujemy, w jakiej sytuacji znajdzie się przeciwnik po przejściu Złotej Kładki. Wybieramy dla niego pozycję. Taką pozycję, żeby jego możliwości były osłabione. Żeby już nie był w stanie nam zagrozić, albo był znacznie mniej groźny niż dotychczas.

Praktycznym przykładem
może być, co najmniej trzykrotne zastosowanie SZK przez NSZZ Solidarność w latach 80-tych XX wieku.

W roku 1981 (lokalnie) w Polsce NSZZ Solidarność miał ogromną przewagę liczebną nad komunistami. Mieliśmy 10 milionów członków, podczas gdy tych, którzy zgodnie z rzuconym przez PZPR hasłem „chcieli bronić socjalizmu jak niepodległości Polski” było (góra) kilka, może kilkanaście tysięcy. Ułatwienie komunistom utrzymania się przy władzy spowodowało, że znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Każdy rok niepowodzeń w rządzeniu powodował zmniejszenie szans na utrzymanie panującego ustroju.

Równocześnie. Narzucony przez Regana wyścig zbrojeń osłabiał Związek Sowiecki. Komunistów z moskiewskiego Biura Politycznego także  wprowadzono w Schemat Złotej Kładki. Nie zostali postawieni pod ścianą, tylko pod presją na przeprowadzenie reform. I ugięli się pod tą presją wprowadzając Pieriestrojkę.

Po raz trzeci zastosowano SZK w Polsce, chcąc pokazać Sowieckim komunistom, że przyznanie się do bankructwa i rozpoczęcie demontażu systemu nie grozi krwawą zemstą ludu. Manewr z Okrągłym Stołem pokazał, że bezkrwawe wyjście z komunizmu jest możliwe i Sowieci poszli wskazaną im drogą.

Tak wygląda historia lat 80-tych XX wieku przeanalizowana przy pomocy aparatu matematycznego Teorii Gier.
A że nie wszystko się udało? W realu nie ma procesów doskonałych. Nie ma i nigdy nie będzie.

Schemat Złotej Kładki był wykorzystywany podczas kolejnych kwiatowych rewolucji. Według koncepcji wypracowanych w latach 60-tych i 70-tych XX wieku w ruchu hipiesowskim przeprowadzono kilkanaście rewolucji, w których uniknięto starć z duża ilością ofiar.

Przeczytaj: >>> Nobel za Teorię Gier

 

Adam Jezierski

...

.

Podobne artykuły


25
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3543
97
komentarze: 29 | wyświetlenia: 25462
52
komentarze: 88 | wyświetlenia: 8000
20
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3244
42
komentarze: 34 | wyświetlenia: 8094
39
komentarze: 27 | wyświetlenia: 3301
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 11716
41
komentarze: 76 | wyświetlenia: 4160
37
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6366
37
komentarze: 11 | wyświetlenia: 45062
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 66650
34
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3242
34
komentarze: 16 | wyświetlenia: 15590
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska