JustPaste.it

Obowiązek alimentacyjny wobec dalszych krewnych.

Czy w przypadku samotnego wychowywania dziecka w połączeniu z niemożnością płacenia alimentów przez drugiego rodzica można dochodzić swoich praw? W jaki sposób i od kogo?

Czy w przypadku samotnego wychowywania dziecka w połączeniu z niemożnością płacenia alimentów przez drugiego rodzica można dochodzić swoich praw? W jaki sposób i od kogo?

 

Przepisy regulują ten temat w pewnym zakresie. Określają one, że obowiązek alimentacyjny spoczywa nie tylko na rodzicach ale w określonych przypadkach także na dalszych krewnych. Przepisy ustalają także kolejność w jakiej ustalany jest obowiązek alimentacyjny. W pierwszej linii obowiązek ten ciąży (wyłączając rodziców) na pełnoletnim rodzeństwie, dalej na dziadkach. Stopień pokrewieństwa określa tu kolejność zobowiązanych, zatem osoby o najbliższym stopniu pokrewieństwa są pierwsi w linii (vide art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). W związku z tym, jeżeli osoba uprawniona do alimentów nie może otrzymać (lub otrzymanie jest znacznie utrudnione) pomocy alimentacyjnej, wtedy obowiązek alimentacyjny spocznie na dalszych krewnych w linii prostej (między innymi na dziadkach).

Wysokość alimentów nie jest uwarunkowany stricte zarobkami ale możliwościami zarobkowymi i majątkowymi na równi. Sąd zasądzając alimenty bierze więc pod uwagę oba te czynniki i rozpatruje sprawę wielopłaszczyznowo. Jest to uregulowane w art. 135 § 1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Alimenty od dalszych krewnych jak dziadkowie nie stanowią przejęcia pełnego obowiązku alimentacyjnego ani współodpowiedzialności za dług bliższego krewnego. Są to niejako alimenty uzupełniające na pokrycie części potrzeb, których nie mogą zaspokoić rodzice. Kwota świadczeń alimentacyjnych od krewnych dalszego stopnia nie musi być (i często nie jest) równa kwocie zobowiązania najbliższych krewnych czyli rodziców.

Sprawa obowiązku alimentacyjnego jest o tyle płynna, że w związku ze zmianą stanu posiadania lub/i zarobków, czyli ogólnych zdolności osoby zobowiązanej można starać się przed sądem czy na drodze ugody o zmianę kwoty świadczenia. Wniosek o zmianę kwoty świadczenia może być kierowany przez obie strony i w zależności od stopnia i kierunku zmiany (podniesienie czy obniżenie kwoty świadczenia).

Należy wiedzieć, że podpisanie ugody w sprawie wysokości kwoty wypłacanego świadczenia jest umową wiążącą i zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego w razie potrzeby egzekucji komorniczej, na podstawie takiej ugody można dochodzić swoich roszczeń.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy rozwiązaniu Twojego problemu związanego z tematem artykułu, zachęcamy do skorzystania z usług Adwokata, np. Prawnik Zielona Góra.