JustPaste.it

5 genialnych sposobów na pozbycie się chwastów z ogrodu.

Każdy z nas marzy o pięknym ogrodzie bez zbędnych chwastów. Tutaj podpowiadamy jak szybko pozbyć się chwastów z grządek, rabat i trawników.

Każdy z nas marzy o pięknym ogrodzie bez zbędnych chwastów. Tutaj podpowiadamy jak szybko pozbyć się chwastów z grządek, rabat i trawników.

 

Regularne pielenie i koszenie

   To podstawa pięknego ogrodu, bez tej czynności nasza oaza spokoju może totalnie zarosnąć niepożądanymi chwastami, które będą zabierać wodę, związki mineralne oraz światło słoneczne innym roślinom. Przy wykonywaniu tej prostej, lecz czasochłonnej czynności należy pamiętać o tym, że nie wszystkie rośliny obumierają po zerwaniu liści i łodyg. Czasami roślina odrasta z korzenia, tak dzieje się w przypadku mniszka lekarskiego czy ostu. Te chwasty trzeba wyrywać razem z korzeniem i nie dopuszczać do ich zakwitnięcia, ponieważ kwiaty przerodzą się w nasiona, co sprawi, że na drugi rok będzie tych roślin jeszcze więcej.

   Jeśli chwasty porastają Twój trawnik, warto zadbać o regularne koszenie. Dzięki temu większość chwastów się wypleni, bo nie będą miały liści, dzięki którym przeprowadzają proces fotosyntezy (produkują pokarm).

790366ea95ab96aaa4993dc6cfc49987.jpg

Kora lub żwir

   Aby zapobiec występowaniu chwastów wokół drzew czy krzewów iglastych, warto obsypać ziemię warstwą kory lub żwiru. Kilkucentymetrowa warstwa sprawi, że żaden chwast się nie przeciśnie. Jednak w tym przypadku trzeba mieć na uwadze, że kora zakwasi glebę, a niektóre rośliny tego nie lubią.

Agrowłóknina

   To jest bardzo dobre rozwiązanie. Często stosowane w ogródkach oraz ozdobnych rabatach. Wystarczy przykryć powierzchnię ziemi wokół kwiatów czy krzewów agrowłókniną, po czym wysypać na nią np. ozdobny grysik. Agrowłóknina przepuszcza wodę i utrzymuje odpowiednią temperaturę gleby, ale nie dopuszcza do wzrostu chwastów znajdujących się pod nią.

Zasadź rośliny okrywowe

   To jest również bardzo dobry sposób na walkę z niechcianymi roślinami. Jeśli ktoś lubi bluszcz, barwinka pospolitego, czy macierzankę piaskową, może zasadzić je wokół drzew, czy rabat. Jedyny minus tego rozwiązania jest taki, że trzeba dbać o to, aby taka roślina zbyt mocno się nie rozrosła. W tym celu trzeba dbać o regularne przycinanie. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko pozbyć się chwastów, ale i pięknie przyozdobi ogród.

Zastosowanie środków chwastobójczych

   Kiedy już wszystkie metody naturalne zawiodą i ogród zostanie opanowany przez chwasty, w takim przypadku warto zastosować środki chwastobójcze. Dzięki nim szybko pozbędziemy się chwastów. W przypadku zastosowania tego działania, musimy uważać na rośliny, które mają pozostać.

   Walka z chwastami jest długa i trudna, ale jak widać może być wygrana. Warto zadbać o swój ogród i pozbyć się chwastów nie tylko dla samej estetyki, ale i dla bezpieczeństwa całej rodziny. Trzeba pamiętać o tym, że niektóre gatunki chwastów mogą być trujące.