Login lub e-mail Hasło   

Dni płodne a zajście w ciążę: czy wybór dnia ma znaczenie na płeć dziecka

Partnerzy planujący własne dziecko często marzą o poczęciu dziecka o określonej płci. Czy jest zatem możliwe zaplanowanie płci dziecka?
Wyświetlenia: 733 Zamieszczono 17/07/2015


Do tego, aby pojawił się na świecie nowy człowiek, niezbędne są dwa elementy: jajeczko „wyprodukowane” przez kobietę w procesie owulacji oraz co najmniej jeden, najszybszy spośród około 200 milionów plemników, któremu uda się dotrzeć w „wyścigu” do jajeczka kobiety i je zapłodnić.

Proces zapłodnienia nie odbywa się w dowolnym momencie, tylko podczas dni płodnych kobiety. Organizm zdrowego mężczyzny produkuje nasienie właściwie przez cały czas, dlatego można powiedzieć, że jest on płodny przez całe swe dorosłe życie. Być może z tego wynika częste poszukiwanie przez mężczyzn nowych partnerek do seksu: szkoda zmarnować tyle dobra, jakim są plemniki gotowe do zapładniania.

W przeciwieństwie do mężczyzn, zdrowa i płodna kobieta produkuje w jednym cyklu miesiączkowym zaledwie jedną komórkę jajową pochodzącą na zmianę z lewego lub prawego jajnika. Czasami, w jednym cyklu owulacyjnym , może nastąpić uwolnienie więcej niż jednego jajeczka, w wyniku czego na świecie mogą pojawić się np. bliźniaki dwujajowe (różniące się od siebie). Jajeczko, czyli żeńska komórka rozrodcza dojrzewa najpierw w pęcherzyku Graffa skąd, po pęknięciu pęcherzyka, przesuwa się do jajowodu, gdzie może zostać zapłodniona przez plemnik. Jajeczko zdolne jest do zapłodnienia zaledwie przez 24 godziny, następnie obumiera.

Z kolei plemniki żyją około 72 godzin, a jeśli natrafią w pochwie kobiety na sprzyjający im śluz, zwany śluzem płodnym (śliski i przejrzysty), to mogą przetrwać nawet 5 dni. Śluz ten pojawia się zwykle na kilka dni przed owulacją, a kobieta ma w tym czasie większą ochotę na seks (tak sprytnie zostało to wymyślone przez naturę). Owulacja występuje zazwyczaj w połowie cyklu miesiączkowego. Czyli dni płodne trwają na kilka dni przed owulacją i jedną dobę po.

Jak wynika z tych liczb, w cyklu miesiączkowym, który zaczyna się od pierwszego dnia krwawienia, liczba dni płodnych nie jest wcale taka duża. Termin owulacji nie zawsze jest regularny. Pomocne w jego ustaleniu są testy dni płodnych lub Baby Comp – komputery do monitorowania owulacji.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie czy wybór dnia płodnego ma znaczenie dla późniejszej płci dziecka, należy rozważyć kilka różnych czynników. Jak się bowiem okazuje na płeć dziecka wpływ mają najróżniejsze czynniki. Wśród nich są PH nasienia, ilość plemników w spermie, ilość i jakosć płynu, w którym wędrują plemniki i inne. Niestety z uwagi na mnogość czynników i często rozbieżne wyniki badań w tym zakresie, jak dotąd nie udało się opracować skutecznej metody na rozpoznanie dnia płodnego z determinacją płci dziecka.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1546
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1299
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3209
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2733
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 521
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2534
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1070
10
komentarze: 29 | wyświetlenia: 742
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3525
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 861
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1055
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2111
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Pozdrawiam.Tym razem komentuę jako ojciec "oficjalnych" 10 dzieci,w tym 5 bardzo młodych.Płeć dziecka faktycznie zależy od wielu faktorów ale i budowy (sorry), konstrukcji fizjologicznej kobiety i następnie "pozycji" w jakiej powstaje baby. Owszem dni płodne odgrywają rolę ale wiele zależy również od "argumentacji" Pana przesyłającego plemniki, w prezencie dla Pani. Przy odpowiedniej "chemii" pomi ...  wyświetl więcej

  Steja,  22/09/2015

Dziękuję Panie Marku za bardzo ciekawy komentarz. Gratuluję potomstwa, musi Pan być bardzo szczęśliwym tatą!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska