Login lub e-mail Hasło   

Polacy lubią śniadania w towarzystwie bliskich i Internetu

Śniadanie lubimy jeść smaczne i w towarzystwie, ale znajdujemy też czas na surfowanie po sieci. Wyjątkiem jest spora grupa kobiet, które lubią celebrować najważniejszy posiłek dnia.
Wyświetlenia: 686 Zamieszczono 17/07/2015

Eksperci od zdrowych śniadań zajrzeli do talerzy, miseczek i na kanapki Polaków, a także sprawdzili czym zajmujemy się podczas spożywania śniadania. Nasze zwyczaje związane z najważniejszym posiłkiem dnia zbadała firma Mixit, specjalizująca się w zdrowym musli. Z odpowiedzi 838 ankietowanych osób wynika, że dbamy o zdrowie, jesteśmy przywiązani do rodziny i… do technologii.

Śniadaniowe święto

Optymistyczna wiadomość jest taka, że duża grupa Polaków ma świadomość, jak ważne jest celebrowanie posiłku i spożywanie go w gronie najbliższych. Na pytanie dotyczące czynności wykonywanych podczas śniadania, ponad 22 proc. ankietowanych internautów odpowiedziało, że rozmawia z domownikami. 21,7 proc. badanych całą uwagę poświęca wyłącznie czynności jedzenia. Kolejna duża grupa respondentów - 21,1 proc. przyznała, że w czasie śniadania przegląda Internet. 

Okazuje się więc, że jesteśmy bardziej towarzyscy (lub też mniej „uzależnieni” od Internetu) niż Czesi. W analogicznej ankiecie, jaką rok temu Mixit przeprowadził wśród naszych południowych sąsiadów (skąd wywodzi się firma), aż 25 proc. respondentów zadeklarowało że w czasie śniadania surfuje w sieci. Odpowiedzi „tylko jem” i „rozmawiam z domownikami” Czesi wybierali dużo rzadziej - tylko 17 i 15 proc.

- Skupienie się na posiłku i jedzenie w gronie bliskich jest dobre zarówno dla ciała, jak i dla psychiki. Lepiej wtedy przyswajamy składniki odżywcze, a jednocześnie dbamy o podtrzymanie więzi rodzinnych, o co w dzisiejszych zabieganych czasach jest coraz trudniej - mówi Magdalena Kuklik, technolog żywienia Mixit. 


Jemy prawie codziennie, ale dość szybko

Najlepszą informacją wynikającą z ankiety jest to, że większość z nas bez śniadania nie rusza się z domu (81,4 proc.). Tylko 5 proc. odpowiedziało, że nie jada śniadań w ogóle. Okazuje się też, że lubimy je urozmaicać - jemy na słodko lub słono (55,4 proc.). Wyłącznie słodkie smaki preferuje 21,5 proc. badanych. 

Śniadaniu – podobnie jak Czesi nie poświęcamy jednak zbyt wiele czasu, najczęściej dajemy sobie na nie 5 do 15 minut (71,1 proc.), pół godziny na poranny posiłek może poświęcić 19,7 proc. osób, a 8,5 proc. przeznacza na nie maksymalnie 5 minut. Najczęściej jemy w domu (83,8 proc.) lub w pracy (14,3 proc.) Tylko nieliczni stołują się w barach, restauracjach czy kawiarniach (0,4 proc.).

- Okazuje się więc, że śniadaniowe zwyczaje Polaków i Czechów nieco się od siebie różnią. Czesi też najczęściej śniadają w domu, ale jednak rzadziej niż Polacy (64 proc.). Za to częściej niż w Polsce zabierają śniadanie do pracy (31 proc.). Częściej też zdarza się im jadać w restauracji lub kawiarni, niemal prawie 9 proc. ankietowanych przyznało, że robi to „przynajmniej raz w miesiącu” – mówi Marcin Wallner, współzałożyciel Mixit.

Czeskie śniadanie nie różni się też bardzo od polskiego, nasi południowi sąsiedzi podobnie jak my – chętnie wybierają musli, ale także pieczywo, owsiankę, herbatę, sery i owoce. 


Kobiety lubią celebrować

Największe różnice w odpowiedziach wśród ankietowanych kobiet i mężczyzn dotyczą tego, co lubią robić podczas jedzenia śniadania. Mężczyźni częściej niż panie korzystają z technologii – do korzystania z Internetu przyznało się 28 proc. z nich (kobiet - 20 proc.). Kobiety natomiast częściej skupiają swoją uwagę tylko na jedzeniu - 22 proc., wśród mężczyzn robi tak 17 proc. badanych.

Przedstawiciele obu płci w większości jedzą śniadanie codziennie i zajmuje im to od 5 do 15 minut. Najczęściej jedzą w domu, choć mężczyźni częściej od kobiet (14 proc.) zabierają śniadanie do pracy (20 proc.) 

 „Jestem śniadaniową latawicą”

Jednym zadań w ankiecie było opisanie swojego ulubionego śniadania. Większość osób napisała, że śniadanie musi być pożywne, dawać energię na cały dzień, być szybkie i łatwe do zrobienia. Ankietowani podkreślali też wagę towarzystwa rodziny i innych bliskich osób. Ulubione śniadanie to także te, które jemy w dzień wolny, kiedy mamy na nie więcej czasu.

Internauci odpowiadali też kreatywnie: „Śniadanie z ukochaną osobą, bo wtedy nawet przypalona jajecznica nie popsuje fajnie spędzonego czasu”, „Żeby dało mi siły na cały dzień, a po nim nie czuła się ciężko jak wielki leń!”,  „Aby śniadanie pyszne i szybkie było, ale też aby się zdrowo trawiło :)”. Wśród odpowiedzi były też odważniejsze wyznania, np: „Jestem śniadaniową latawicą - z jednym facetem wytrzymałam 10 lat, ale śniadanie musi być codziennie inne!”. Ktoś przyznał się, że jada tylko kanapki, ale nie takie zwykłe, tylko „kanciapki szczęścia duszy”, a ktoś inny napisał, że jego ulubione śniadanie, to „to, na co akurat mam ochotę :)”. 

*Pisownia cytatów oryginalna.

Badanie przeprowadziła firma Mixit.pl na 838 respondentach. 

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1336
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1195
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 745
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 620
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 782
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 449
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 849
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 753
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska