Login lub e-mail Hasło   

Paryskie to i owo

Paryż - ostatnio słychać o nim w nie najlepszym kontekście, a szkoda - bo ma się czym pochwalić.
Wyświetlenia: 401 Zamieszczono 19/07/2015

Miała być Umbria, ale że nie zebrała się wystarczająca ilość osób wybrałam Francję. Wycieczka autokarowa i tu pierwsze moje odczucia – nawet jeśli siedzi się samemu to po paru godzinach jazdy nie ma pozycji, która by mi opowiadała. Po mniej więcej 10 godzinach warczę, a już pod koniec jestem w stanie wysiąść i wracać pieszo. Odechciewa się i urlopu i Paryża i nawet głodna nie jestem, co dość dziwne w moim przypadku jest.

Pierwsze wrażenie?? Tłok i wszechobecne korki. To, jak jeżdżą Francuzi woła o pomstę o nieba. Przez cały pobyt trwałam w szczerym podziwie dla kierowców autokaru, którzy cuda robili na tych wąskich uliczkach, nie przejmując się trąbieniem. Co się dzieje na rondzie gwieździstym na polach elizejskich nie nie powiem, bo to trzeba zobaczyć. Polski kierowca padnie na zawał jak nic. Paryż jest brudny. Piękny, to raz, zabytkowy to dwa, ale niestety brudny. Śmieci walające się po ulicach, odpadki przed sporą częścią knajpek, to razi. Rzecz pewnie dotyczy wielu miast Europy i świata, ale skoro o Paryżu piszę to Paryża się czepię. Ale to taki jeden minus ( bo jazdę Francuzów uznaję za folklor).

Plusy: Jeśli ktoś jest maniakiem zwiedzania to Paryż jest idealny. Oczywiście ( to żadna nowość) największa atrakcja Paryża to Wieża Eiffela – ogromna metalowa konstrukcja, z przebiegającymi przez nią schodami i windami. Jeśli ktoś zgłodnieje lub obudzi się w nim kofeinowy głód to i restaurację się tam znajdzie. wiało tak, ze o mało mi głowy nie urwało. Trzeszczało, ze chcą nie chcą przyszedł mi do głowy odcinek świata wg Kiepskich. Wysokooooooo, kto ma lęk wysokości nie polecam. Zawrót głowy murowany.

Centrum Pompidou czyli równoległościan ze szkła i stali, z widocznymi schodami i przewodami w żywych kolorach. Mieści się w nim m.in narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej, biblioteka, Centrum dzieł przemysłowych.

Luk Triumfalny – ku chwale Napoleona :).  Rozchodzi się od niego promieniście 12 ulic. Pod Lukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. I tu oczywiście Pola Elizejskie, ale o tym za chwilę :), bo….

Pola Elizejskie to najpiękniejsza i najbardziej reprezentacyjna ulica Paryża. Miejsce ekskluzywnych hoteli, restauracji, kawiarni oraz sklepy i butiki. Popłynęłam ciut finansowo, ale co tam :) – raz się z żyje.Nie wiem czy dobrym pomysłem jest zabieranie mężów, chłopaków, narzeczonych, bo na widok poniższych zabawek oczopląsu dostaną, kredyt wezmą i wnuki was przeklną.

Moje ukochane Wzgórze Montmartre – centrum cyganerii artystycznej Paryża. Uwielbiam to miejsce, kawiarenki, galeryjki, piękna zabudowa, sklepiki z pamiątkami. Czar tego miejsca sprawia, ze chcemy tu wrócić i zamieszkać. Tu znajdziemy bazylikę Sacré-Cœur , w której można być i być i być.

Pałac Luksemburski Ogrody – tu wielkie wow. Przeurocze, ciche miejsce ze Statuą Wolności, pomnikiem Chopina itd. Cudo. Warto.

Cmentarz Pere Lachaise – obowiązkowy punkt każdego turysty. Grób Edith Piaf, Chopina, Morrisona, Isadory Duncan, Balzaca, Prousta… eh. doborowe towarzystwo w jednym miejscu.

Luwr – jak opisać miejsce, które zawiera w sobie marzenie każdego kto choć trochę pasjonuje się historią. Nie wiem czy umiem, bo z otwartym dziobem oglądałam te wszystkie cudowności i wciąż mi mało

Oczywiście to tylko część tego co udało mi się ogarnąć. Był i Wersal i punkt widokowy Montparnasse i Galeria Lafayette i małe brasserie. I piękny hotelik na obrzeżach Paryża. I super towarzystwo. Więcej za niż przeciw.

Mam jednak pewność, ze tu wrócę. W końcu kto raz stanie na punkcie zero powrót ma gwarantowany :)

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 967
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 969
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 797
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1094
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 922
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 502
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 480
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 907
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 630
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 741
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 373
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 667
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 562
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 619
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 624
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska