JustPaste.it

Gotówka ciągle króluje. Nowy raport EUROPLU na temat prania pieniędzy

EUROPOL właśnie opublikował raport pt. „Dlaczego gotówka ciągle króluje?”. Niektóre fakty są zaskakujące.

EUROPOL właśnie opublikował raport pt. „Dlaczego gotówka ciągle króluje?”. Niektóre fakty są zaskakujące.

 

W obiegu pieniężnym w państwach członkowskich Unii Europejskiej obrót gotówkowy na koniec 2014 r. stanowił prawie 1 bln euro, z tego najwyższe nominały – 100, 200 i 500 euro – stanowiły 54 proc. tego obrotu. Zdecydowanie największą część stanowi nominał 500 euro – łącznie prawie 300 mld euro na koniec 2014 r. Jednocześnie aż 56 proc. Europejczyków nigdy nie było w posiadaniu tego nominału. Wartość obrotu gotówkowego w euro rośnie od kilku lat. Dla przykładu, w Luksemburgu obrót gotówkowy wzrósł w ciągu roku o 14,6 proc. i osiągnął poziom 87,5 mld euro, co jest wartością dwukrotnie wyższą od PKB tego kraju. Zdecydowanie najwyższą część tej kwoty stanowią banknoty 500 euro a Luksemburczycy najczęściej w Europie przyznają się do posiadania tego nominału.

Do celów transakcyjnych wykorzystuje się jedynie 1/3 banknotów pozostających w obiegu. Znaczną część, w szczególności banknoty 200 i 500 euro, obywatele i przedsiębiorstwa wykorzystują jako oszczędności. Aż 20–25 proc. gotówki zostało ostatnio także wytransferowane poza Europę.

Przestępcy a gotówka

c2e360ce0202aa7941524cfb6ecee93e.jpg

Pewna część gotówki pochodzi z przestępczości, która ma charakter transakcji nielegalnymi towarami, np. zyski z narkotyków. Poza tym, przestępcy wykorzystują gotówkę do zamaskowania prawdziwego źródła dochodów tzn. gotówka jest dla nich niezbędna do prania zysków z przestępstw, np. phishingu, hackingu czy innych cyberprzestępstw, które generują dochody bezgotówkowe przelewane na rachunki mułów, by w jakimś momencie być wypłacanymi w postaci gotówki. Sprawcy oczywiście wielokrotnie przetrzymują gotówkę zanim rozpoczną cykl prania pieniędzy. Jednak wtedy narażają ją na wykrycie przez organy ścigania. W ubiegłym roku policja portugalska zabezpieczyła w jednym spośród trzech apartamentów należących do angolskiej grupy przestępczej 8 mln euro w banknotach 500 euro. Apartamenty też były zakupione za brudne pieniądze. Aby uniknąć tego typu zdarzeń, przestępcy starają się umiejscawiać, maskować i integrować gotówkę w sposób nie wzbudzający podejrzeń, niemożliwy do wykrycia przez policję i pewnie łączący ją z legalnym biznesem a zatem przynoszący dodatkowe zyski. Wszystko zaczyna się od przemytu gotówki.

Najczęściej przemycana waluta

Euro jest najczęściej na świecie przemycaną walutą. EUROPOL podaje, że w latach 2012 (I kwartał) – 2014 (II kwartał) wykryto przemyt waluty euro na kwotę 3,8 mld. Najwięcej przemyca się banknotów 500 euro. Dla przykładu National Crime Agency szacuje, że 90 proc. banknotów 500 euro w Wielkiej Brytanii jest w posiadaniu przestępców. Najczęstszym kierunkiem przemytu są Chiny.

Blending

ba34148722195e6988b5a17f078c8d72.jpg

Gotówka z przestępstw wprowadzana jest też do przedsiębiorstw legalnie funkcjonujących i opierających swoją działalność na intensywnym obrocie pieniężnym (cash front i cash-intensive business). Podmioty te realizują tzw. blending, czyli łączą legalne dochody z nielegalnymi. Są bowiem takie rodzaje transakcji, które realizowane są wyłącznie gotówkowo – aż 87 proc. zakupów w Europie o wartości do 20 euro dokonywana jest w taki sposób. Poza tym do wprowadzania gotówki do legalnego obiegu wykorzystuje się krajowe i międzynarodowe transakcje handlowe (trade based money luandering - TBML). Najczęściej stosowane się metody oparte na nadfakturowywaniu lub niedofakturowywaniu importu lub eksportu. Wykorzystuje się w nich także gotówkę.

Money Service Business

Do celów wprowadzania gotówki do legalnego obrotu wykorzystuje się też podmioty transferu pieniędzy (Money Service Business – MSB). Stosuje się wtedy tradycyjną metodę smerfingu – wielu transferów gotówki poniżej limitu obligującego MSB do identyfikacji albo metodę korumpowania pracowników MSB niewypełniających standardów identyfikacyjnych.

W Europie transakcje gotówkowe ciągle są głównym kryterium stosowanym przez instytucje obowiązane w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Aż 34 proc. zawiadomień kierowanych do jednostek analityki finansowej dotyczy właśnie gotówki. 

dr Wiesław Jasiński