Login lub e-mail Hasło   

Bernard Ładysz: "dzisiaj sztuka ginie"

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://smentek.salon24.pl/661036,bernard(...)a-ginie
Pozwalam sobie na przytoczenie fragmentów arcyciekawego wywiadu z panem Bernardem Ładyszem i jego żoną Leokadią.
Wyświetlenia: 2.307 Zamieszczono 30/07/2015

Pozwalam sobie na przytoczenie fragmentów arcyciekawego wywiadu z panem Bernardem Ładyszem i jego żoną Leokadią. Słynny śpiewak operowy, były żołnierz AK ma dzisiaj 93 lata i jakże trzeźwą ocenę sytuacji nie tylko w polskiej kulturze. Wywiad ukazał się na Facebook-owym profilu Polskiego Portalu Muzycznego "Kamerton". Wywiad przeprowadził Piotr Czartoryski-Sziler.

...w domu byłem wychowywany po katolicku. Chodziłem do kościoła, a wracając, bywało, że pograłem jeszcze w piłkę z kolegami, pośmiałem się, to było życie! Kochałem Polskę, kochałem ojca, matkę. Nam nikt nie musiał mówić o Ojczyźnie, wiedzieliśmy, czym ona jest. Dlaczego wszyscy kochali Piłsudskiego? Przecież nie było telewizji, nikt nie czytał tylu gazet. Tę rolę pełniło prawdziwe wychowanie, jakie się odbierało w domu. Mój tata był biednym chłopem, a za Polskę duszę by oddał. A kto go tego uczył? W domu słyszał o tym od swoich rodziców. A co dzisiaj robi z młodymi ludźmi telewizja, jak ich wychowuje... "
Leokadia Ładysz: – Dzisiaj jest czas bez wartości…
-Nie ma dziś prawdziwych aktorów. Gdzie oni są? Czym jest dzisiaj sztuka? Ona ginie, bo teatry wystawiają śmiecie!
...inne było wtedy życie, inni aktorzy, tego świata już nie ma. Ludzie, którzy mają dzisiaj wpływ na sztukę, nie mają nic wspólnego ze słowem “kultura”. Prawdziwa sztuka żyje dzięki wielkim talentom. A dzisiaj do tej wielkiej muzy dorwały się antytalenty, na czele z dyrektorami, reżyserami. To prowadzi do tego, że dzisiaj młodzież nie wychowuje się na prawdziwej sztuce, natomiast najważniejszy jest pieniądz....
... obawiam się, że w tym jest cel, żeby Naród Polski wyjałowić. Po co było Powstanie Warszawskie, w którym poginęła najpiękniejsza młodzież? Wybili nam inteligencję w Katyniu, mądrych ludzi, indywidualności. Dziś uciekamy od patriotyzmu, od słów: rodzina, matka, ojciec. Dlaczego?
Leokadia Ładysz: – Nam już niedługo Europa nie pozwoli mówić “mamo” i “tato”, zastępując te słowa słowem “partner.
...Serce artysty musi być czułe. Artysta musi mieć dobry smak, poza tym ważne są wzrok, słuch, dotyk. To wszystko trzeba wnieść na scenę. A dzisiaj często liczy się tylko jedno – za ile? Dlatego w teatrze spotykamy się ze złym śpiewaniem – “miauczeniem”, są rozebrane ciała, kolory, światła, a sztuki nie ma. ..Miałem do czynienia z tzw. wielką muzyką, która w rzeczywistości polskiej niestety zginęła.
Leokadia Ładysz: W Polsce usunięto ze szkół wychowanie muzyczne. Na czym ta młodzież ma się uczyć, gdzie ma te podwaliny zdobywać? Na to nie ma pieniędzy, ale proszę popatrzeć, jakie stoją billboardy z wielkim “gwiazdorem” panem Tomaszem Lisem, które kosztują dziesiątki tysięcy złotych, a telewizja daje mu ogromne honorarium. Czy to jest normalne?
...Dzisiaj zawojowały nasze media: hasło “Róbta, co chceta”, programy typu “Big Brother”, bo to jest łatwizna ..A co znaczy dziś Sejm i Senat? Senatorem kiedyś był człowiek wykształcony, bogaty, to były elity. Szedł do Senatu, żeby rządzić, żeby coś dobrego zrobić dla kraju, a nie wyciągać pieniądze. A dziś, co pan ma?
W polskim filmie jest tylko paru starych aktorów z prawdziwego zdarzenia, reszta nie umie przeżywać, czuć.
...Ja tylko wiem, że trzeba otwierać usta, żeby “lało się” z nich coś, żeby człowiekowi robiło się na duszy przyjemnie. Od tego jest śpiew, który jest czymś najpiękniejszym w muzyce artystycznej. Nie ma dla mnie innego instrumentu poza śpiewem. Śpiew potrafił nawet leczyć człowieka...

Skrót oryginalnego wywiadu własny. Zdjęcie: Wikipedia, domena publiczna.

Zachęcam do przeczytania całości: https://pl-pl.facebook.com/Kamerton.net

Podobne artykuły


36
komentarze: 38 | wyświetlenia: 9434
15
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10994
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1736
11
komentarze: 23 | wyświetlenia: 1361
11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 1711
29
komentarze: 22 | wyświetlenia: 1586
28
komentarze: 15 | wyświetlenia: 3618
26
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10093
22
komentarze: 41 | wyświetlenia: 1398
21
komentarze: 29 | wyświetlenia: 11092
22
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2716
20
komentarze: 3 | wyświetlenia: 18892
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  awers,  31/07/2015

Własnie, takie proste rzeczy, a takie trudne. Po prostu uciekamy wciąż od podstawowych pojęć, żeby było łatwiej, ale nie jest. Nie da się uciec od pracy domowej, można za to uciec z domu.

Z tego wywiadu można wywnioskować, że prawdziwa sztuka istniała przed wojną, a w PRL już nie. Z tym akurat się nie zgodzę. Okazuje się, że dla sztuki lepszy był komunizm niż kapitalizm. Wiadomo, że cenzura nie dopuszczała wielu treści niezgodnych z linią partii, ale to z kolei powodowało, że reżyser, scenarzysta, pisarz, tekściarz itp. musieli się wykazać inteligencją i sprytem, żeby te treści w s ...  wyświetl więcej

Wywiad w orginale "Bas nad basy" cytowany w katolickim portalu:
http://www.niedziela.pl/artyku(...)ad-basy
Mecenat państwa dla artystów był w PRL jak i jest w Polsce 2015. Z całym szacunkiem dla Pana Ładysza i jego tylko 2 synów ale PRL ale i Polska po 89 miała i ma znakomitych artystów, muzyków, śpiewaków, kompozyto ...  wyświetl więcej

Prawda, prawda i jeszcze raz prawda. Warto dodać, że w przyszłości będzie jeszcze gorzej. Dzisiaj dzieciaki i młodzież przesiedzi większość czasu przy grach internetowych, wszystko mają gdzieś, a o kulturze to nic nie wiedzą... Kiepsko widzę przyszłość tego kraju...

Prawdziwe i to bardzo...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska